Digitálna éra, v ktorej žijeme, sa vyvíja extrémne rýchlo a dnešná generácia detí je už teraz tvorcom našej budúcnosti. Vedia deti o čom je reč, keď počujú pojmy ako umelá inteligencia, rozšírená realita, virtuálny svet, chatboti, machine learning, bod singularity? O týchto témach je dôležité s deťmi hovoriť, rozširovať ich obzory, hravou formou ich oboznamovať s vecami, ktoré sú už neoddeliteľnou súčasťou ich životov a dať im príležitosť dostať kompetentné odpovede na zvedavé otázky priamo od expertov.
Aktivity ako IT workshop môžu svojou praktickou formou pomôcť deťom nielen v rozhodovaní sa o budúcom povolaní, ale aj v príprave na všetky dynamické zmeny, ktoré prináša aktívna digitalizácia na Slovensku i v globálnych podmienkach. Zároveň ich učí účelne využívať nové technológie, od smart hodiniek a gadgetov, cez aplikácie a biometriu, až po služby s umelou inteligenciou (AI) či IoT, to znamená tak, aby boli dobrým sluhom a nie zlým pánom.
Účastníci IT workshopu v rámci DUK 2019
IT workshop na Detskej Univerzite Komenského
Workshopy na aktuálne technologické témy sú pravidelne zaraďované aj do programu Detskej Univerzity Komenského (DUK). Ich organizátorom je spoločnosť DATALAN. V rámci tohoročnej DUK pripravil DATALAN spolu s partnermi IBM Slovensko a DORPS netradičný IT workshop vo svojich priestoroch v dňoch 29. a 30. júla 2019. Zúčastnilo sa ho takmer 70 malých nadšencov, ktorí prekvapili úrovňou svojich znalostí v oblasti IT.
Predchádzajúce akcie sa venovali napr. kybernetickej bezpečnosti, či technológii face-recognition, deti zoznámili s povolaniami budúcnosti, akými sú programátor a UX tester, a umožnili im vyskúšať si rôzne zaujímavé IT nástroje. Obsahom ročníka 2019 bola top téma dneška: umelá inteligencia a rozšírená realita. IT workshop, s krycím názvom Appka pre budúcnosť, mal vďaka týmto témam skutočne atraktívny obsah a u detí veľký úspech.
Na IT workshope prednášal aj generálny riaditeľ spoločnosti DATALAN Marek Paščák
Generálny riaditeľ spoločnosti DATALAN Marek Paščák v tejto súvislosti povedal: „Deti zistili, aké výzvy na ne čakajú v najbližších rokoch v rámci dynamicky rastúceho využitia umelej inteligencie všade okolo nás, a tiež akú transformáciu prinesie digitálna éra pre našu civilizáciu.“ Zároveň mohli exkluzívne nazrieť do zákulisia programátorského sveta, prejsť sa miestami, kde sa rodia zaujímavé IT riešenia, ale aj pozrieť sa na Bratislavu z výšky 15. poschodia.
„Znalosti detí v oblasti digitalizácie, online sveta a technologických trendov sú dnes na neskutočne vysokej úrovni. Táto téma je im blízka, aj preto vždy radi podporíme projekty, v rámci ktorých sa deti v IT témach vzdelávajú a spoznávajú nielen obrovské možnosti a výhody technológií, ale i nástrahy digitálneho sveta a tipy, ako sa v ňom správne zorientovať,“ doplnil Marek Paščák.
Ako funfuje virtuálna realita? To si treba vyskúšať!
Umelá inteligencia i rozšírená realita
Deťom tiež predstavili unikátneho slovenského chatbota z vlastnej dielne, ktorý využíva prvky AI, je upravený na slovenské podmienky, dokáže sa sám učiť a zlepšovať, a už dnes ho môžu firmy, inštitúcie, ale aj školy využívať priamo na svojom webe či sociálnych sieťach.
Účastníci workshopu si mohli vyskúšať, ako funguje práca s rozšírenou realitou, ktorú už dnes využívajú napr. architekti alebo pracovníci vo výrobe a doprave, a veľký potenciál má aj v školách. Zobrazenie virtuálnych 3D objektov v reálnom pracovnom prostredí prináša veľa inovatívnych možností, pričom dnes už na to stačí mať len wifi a mobilný telefón, tablet alebo okuliare pre rozšírenú realitu.
Účastníci IT workshopu v rámci DUK 2019
Pre deti bola bonusom príležitosť zostrojiť si vlastného TJBota s Raspberry Pi. Ide o prvého robota s umelou inteligenciou v kartóne, ktorý je open source a vďaka IBM technológiám ako Cloud Visual Recognition, či Cloud Speech to Text dokáže vidieť aj hovoriť. Túto možnosť im priniesol DATALAN, ktorý v rámci Slovenska patrí k lídrom v oblasti komplexných IT riešení, spolu s partnermi – spoločnosťou IBM Slovensko (v rámci témy AI má globálne know-how a mnohé zaujímavé výsledky), a tiež spoločnosťou DORPS, ktorá vyvíja multiplatformové aplikácie na využitie rozšírenej reality priamo v praxi.
O spoločnosti DATALAN, a. s.
Spoločnosť DATALAN pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990 a v súčasnosti je popredným poskytovateľom informačných technológií nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Dôkazom toho je ocenenie IT firma roka, 3. miesto v kategórii Firma roka TREND TOP 2010 a najvýznamnejšie partnerské ocenenia medzinárodných IT spoločností. Hlavnými oblasťami pôsobenia spoločnosti DATALAN sú infokomunikácie, softvér, outsourcing a cloud. Vďaka skúsenému tímu odborníkov, ktorí sú držiteľmi viac než 600 platných odborných certifikátov, spoločnosť úspešne zrealizovala mnohé rozsiahle projekty v oblasti správy dokumentov a informácií, riadenia procesov a spolupráce, cyber bezpečnosti, optimalizácie IT infraštruktúry, outsourcingu IT aj dodávok hardvéru.
Redigovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Informácie poskytla: Ing. Ivana Dorozlo, Marketing Director, DATALAN
Zdroj foto:
https://www.flickr.com/photos/datalan/albums/72157710005615746