Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Bratislave prednášal 15-ročný počítačový génius Tanmay Bakshi

VEDA NA DOSAH

Tanmay Bakshi počas Európskej noci výskumníkov v Bratislave

Vo veku, keď sa iné deti ešte len učia písať a čítať, on už programoval. Vďaka mimoriadnemu technickému nadaniu je Kanaďan Tanmay Bakshi označovaný za génia. Budova bratislavskej Starej tržnice, kde prednášal v rámci Európskej noci výskumníkov, však praskala vo švíkoch aj kvôli jeho talentu urobiť na pódiu intelektuálnu šou.

Bez náznaku trémy a zaváhania. Taká bola prednáška jednej z hviezd tohtoročnej Európskej noci výskumníkov, ktorá patrí k najväčším vedecko-popularizačným podujatiam v Európe. Len 15-ročný Tanmay Bakshi nadšencom vedy a techniky priblížil, na akých princípoch funguje umelá inteligencia a kam sa bude uberať jej budúcnosť.

Prvú aplikáciu vytvoril ako 9-ročný

„Mojou vášňou je skúmanie technológií,“ prezradil o sebe na úvod talentovaný spíker a doplnil, že najviac ho zaujíma umelá inteligencia a strojové učenie. Do sveta technológií ho zhruba pred 11 rokmi vtiahol jeho otec – programátor. Už od útleho detstva rád interagoval s technológiami a fascinovalo ho sledovať, čo otec robí. Zvedavosť rástla s každou zodpovedanou otázkou a už ako 9-ročný vytvoril svoju prvú iOS aplikáciu. Následne si založil svoj vlastný YouTube kanál, prostredníctvom ktorého pomáha iným ľuďom formovať vlastné aplikácie a tvorí tiež tutoriály na rôzne témy vrátane matematiky a vedy.

Aby oslovil čo najviac užívateľov, začal vytvárať obsah aj pre začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť programovať. Bakshiho YouTube kanál už teraz odoberá viac než 300-tisíc užívateľov. Je autorom dvoch edukačných kníh o programovaní pre deti, vyvíja diagnostické a biometrické aplikácie, vedie vzdelávacie semináre a o technológiách prednáša na školách a univerzitách po celom svete. Slovensko a Bratislavu však navštívil prvýkrát, povedal na festivale Európska noc výskumníkov 2019.

Budúcnosť prinesie dva typy zamestnaní

Podľa slov mladého génia sú dnes technológie viac než potrebné a ich význam bude rásť ešte viac. Ich dôležitosť ilustruje výrok amerického softvérového inžiniera Marca Andreessena: „ V budúcnosti budú dva typy zamestnaní – tie, v ktorých ľudia povedia počítačom, čo majú urobiť a tie, v ktorých počítače povedia ľuďom, čo majú urobiť.“ Výhodu budú mať, samozrejme, tí, ktorí budú spadať do prvej kategórie.

Počítače sú každým rokom inteligentnejšie a ich možnosti sme ani zďaleka nevyčerpali, predpovedá Bakshi. Síce je vývoj v oblasti umelej inteligencie a strojového učenia pre mnohých ľudí veľkou neznámou, z jeho potenciálu môže v budúcnosti vyťažiť každý z nás.

Ľudskú kreativitu počítače nikdy netromfnú

Aj počítače však majú svoju slabinu – ich nevýhodou oproti ľudskému mozgu, ktorý sa vyvíjal milióny rokov, je neschopnosť uvažovať obrazne a kontextuálne interpretovať súvislosti – práve v tomto ohľade sa umelá inteligencia pravdepodobne nikdy nevyrovná evolučnej jedinečnosti ľudského myslenia. Aj keď sa nám môže zdať, že počítač myslí a je kreatívny, nie je to tak. Kým ľudská kreativita je neohraničená a nenahraditeľná, stroj funguje na princípe matematických modelov.

„Matematický model je limitovaný tým, čo ho naučíme, aké mu dáme vzory. Nikdy nepríde s niečím novým. A preto by sme nemali báť umelej inteligencie,“ povedal Bakshi a dodal, že vlastne nemá rád názov „umelá inteligencia“, pretože je zavádzajúci. Viac ju podľa neho vystihuje spojenie „rozšírená inteligencia“, pretože jej cieľom je rozširovanie ľudských kapacít, aby sme silu technológií dokázali ešte viac zužitkovať.

 

 

Spracovala a uverejnila: Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR

Fotografie: Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky