Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prevrat vo svete biometrie má na svedomí naša firma

VEDA NA DOSAH

služba MyPicture

V biometrii si vytvorili a následne udržiavajú svetové meno, majú za sebou viac ako 500 úspešných projektov, len nedávno získali titul IT PRODUKT 2016. A začínali v Univerzitnom technologickom inkubátore Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Reč je o firme Innovatrics, s. r. o. Za jej možno najznámejší produkt sa považuje MyPicture – predstavuje cloudové riešenie, umožňujúce rýchlu a presnú identifikáciu, resp. kategorizáciu účastníkov podujatia prostredníctvom technológie rozpoznávania tváre. Medzi jej základné produkty patrí aj AFIS (Automated Fingerprint Identification System) a SDK (Software Development Kit). Ide o softvérové riešenia, ktoré prostredníctvom biometrických prvkov (odtlačky prstov, tvár, dúhovka) dokážu spoľahlivo overiť identitu človeka. „Vďaka nim dokáže firma pokryť menšie aj veľké projekty: národné registre obyvateľstva (voľby, pasy, občianske a vodičské preukazy), vo finančnom sektore využívajú ich riešenia napríklad banky na overovanie identít klientov,“ uviedla Andrea SetteyHajdúchová, manažérka pre komunikáciu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. 

Pomohlo zázemie inkubátora

Softvér od Innovatrics je tiež možné nájsť pri bezpečnostných prvkoch na letiskách, súdoch, ambasádach. Využíva ich aj súkromný sektor;malým a stredným firmám riešia dochádzkové a prístupové systémy pre zamestnancov.Takým je napríklad systém Finger – ide o dochádzkový systém na báze odtlačkov prstov alebo RFID postavený na báze bezkontaktných kariet určený pre tie podniky, ktoré nie sú spokojné s evidenciou dochádzky zamestnancov papierovou formou. Tento produkt je primárne určený pre slovenský a český trh.Celkový počet ľudí, ktorých rozpoznal algoritmus s označením „Made by Innovatrics“, však už dnes prekročil 900 miliónov. Toľkým už spoločnosť stihla spracovať biometrické údaje.

Spoločnosť Innovatrics vznikla v roku 2004 v Paríži. O štyri roky neskôr sa jej zakladateľ – Ján Lunter – rozhodol pre návrat na Slovensko. Využil príležitosť Univerzitného technologického inkubátora – vďaka tomu sa do veľkej miery podarilo rozbehnúť firmu realokovanú na Slovensko. Následne sa etabloval medzi poprednými poskytovateľmi softvéru pre biometrické projekty, predovšetkým týkajúce sa rozpoznávania odtlačkov prstov a tváre. Práve v týchto dňoch (v stredu 19. 10. 2016) oslávil Univerzitný technologický inkubátor STU 10. výročie; za ten čas podporil okrem Innovatrics takmer 50 inovatívnych firiem, ktoré založili študenti a absolventi technických škôl. V inkubátore pri príležitosti výročia otvorili aj nové coworkingové centrum FlexiRoom.

Významný titul

Spoločnosť Innovatrics počas svojho pôsobenia úspešne rozbehla aj takú službou ako je MyPicture. Ide o projekt, ktorý si už stihol získať odbornú verejnosť – bol jej udelený titul „IT PRODUKT roka 2016“, vyhlásený na výročnom podujatí IT Gala. Na slovenský trh tak táto firma priniesla absolútnu novinku v podobne unikátneho cloudového riešenia, určeného na triedenie veľkého množstva fotografií prostredníctvom biometrického rozpoznania tváre. Firma pritom využíva svoje dlhoročné skúsenosti z oblasti vývoja biometrických technológií a vo svojich produktoch si zakladá najmä na rýchlosti, presnosti a spoľahlivosti – práve tieto atribúty pretavila aj do najnovšej služby MyPicture.

„Vývoj produktu bol plne v rukách vývojárov spoločnosti Innovatrics, ktorí sa technológii a najmä tvorbe a zdokonaľovaniu algoritmu na rozpoznávanie tváre venujú už viac ako 4 roky. Spoločnosť Innovatrics už v minulosti úspešne uviedla na trh špičkový produkt zameraný na rozpoznávanie odtlačkov prstov, ktorý získava tie najvyššie medzinárodné hodnotenia a je úspešný v silnej globálnej konkurencii. Cieľom Innovatricsu je byť na špičke aj v rámci ďalšej biometrickej oblasti a tou je rozpoznávanie tvárí,“ hovorí Ján Lunter, CEO spoločnosti Innovatrics.

Služba MyPicture je podľa neho určená najmä firmám a organizáciám, ktoré realizujú spoločenské, kultúrne alebo športové podujatia, pri ktorých vzniká obrovské množstvo fotografií a ich triedenie a usporiadanie je často časovo veľmi náročné. MyPicture dokáže veľké množstvo fotografií automaticky označiť, triediť a tiež prezentovať. Následne vykonáva aj kategorizáciu všetkých účastníkov podujatia prostredníctvom technológie rozpoznávania tváre.

Viacero fáz

Pozrime sa ale bližšie, ako to celé funguje. Ako uvádza Ján Lunter, MyPicture na základe fotografie konkrétneho človeka jednoducho identifikuje všetky fotografie, na ktorých sa nachádza a usporiada ich do prehľadných kategórií. Všetko sa to deje v troch fázach. Na začiatku v tzv. tvoriacej fáze je nutné nahrať všetky fotografie cez klientskú aplikáciu do cloudu, zároveň sa načítajú aj metadáta z fotografií a dôjde k ich spracovaniu do vhodného formátu. V ďalšej tzv. spoznávacej fáze už prichádza MyPicture do kontaktu s účastníkmi podujatia. Tí si jednoducho importujú svoju fotografiu, vytvoria používateľský účet a MyPicture vyhľadá na základe fotky tváre všetky fotografie, na ktorých sa účastník nachádza. V poslednej tzv. prezentujúcej fáze si môže účastník prezrieť vyhľadané fotografie v priečinku „Web Gallery“,“ vysvetľuje CEO spoločnosti. 

služba MyPicture Identifikácia účastníka
Prehľadanie databázy fotiek Vytvorenie osobnej galérie účastníka

 

Bolo raz jedno podujatie…

Myšlienka vytvorenia tohto produktu sa spája s podujatím Tvrďák Bratislava – Čunovo, 2016. Účastníci prekážkového behu tu testovali svoju fyzickú a mentálnu odolnosť a popri tom odskúšali aj službu MyPicture. Nemohli byť totiž označení číslami ani inými identifikačnými údajmi, ako býva bežné, ale jediná možnosť bola identifikácia tváre. Prostredníctvom MyPicture mali po ukončení podujatia k dispozícii svoje fotografie pod unikátnym linkom a vyhli sa tak prácnemu vyhľadávaniu medzi stovkami fotiek z podujatia. 

Spoločnosť Innovatrics sa môže popýšiť aj takým významným úspechom, akým je prvenstvo v celkovom hodnotení najkomplexnejšieho testu všetkých svetových dodávateľov softvéru na odtlačky prstov – Fingerprint Vendor Technology Evaluation od renomovanej inštitúcie NIST. Ich algoritmus na rozpoznávanie odtlačkov je hodnotený okrem iného ako najrýchlejší medzi najpresnejšími na trhu. Vynikajúce výsledky pravidelne dosahované aj v iných testoch umožňujú malej slovenskej firme (cez 50 zamestnancov) rovnocenne konkurovať obrovským nadnárodným spoločnostiam s tisíckami zamestnancov.

Ako o sebe sami tvrdia, stále je ich prioritou tím. Vyhľadávanie nových kolegov je pre nich niekedy ťažšie ako získanie veľkej zákazky svetových rozmerov. Nevýhodou je hlavne fakt, že Innovatrics poznajú viac v zahraničí ako na Slovensku. Snažia sa udržiavať pomalší – organický – rast. Dávajú si záležať na kamarátskej atmosfére, ktorú utužujú nielen v práci, ale aj na pravidelných akciách s rodinami.

 

Informácie poskytla: Andrea Settey Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu, Slovenská technická univerzita v Bratislave

INQB.sk

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Innovatrics, s. r. o.

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky