Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené – ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať je témou aktuálneho ročníka súťaže FIRST LEGO League, v rámci ktorej už prebehli slovenské regionálne kolá. Na stanovenú tému nadväzuje aj zadanie výskumného projektu: Výzvou na tímový projekt bolo tento raz zlepšenie spôsobu, ako ľudia hľadajú, prevážajú, používajú alebo likvidujú vodu.
Cieľom FIRST LEGO League je podporiť v deťoch a tínedžeroch záujem o vedu a techniku. Základom je robotická súťaž, počas ktorej tím detí rieši rôzne misie použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali v čase od vypísania úloh do termínu konania súťaže. Okrem postavenia robota museli deti spracovať aj zadanú výskumnú úlohu, ktorej výsledky museli byť schopné vhodným, najlepšie zábavným, spôsobom prezentovať pred porotou.
V sezóne 2017/18 boli pripravené regionálne turnaje v 7 mestách na Slovensku. Prehľad termínov a tímov, ktoré zvíťazili:
FIRST LEGO League je regionálny turnaj najväčšej medzinárodnej robotickej súťaže pre deti a mládež od 9 do 16 rokov. Na Slovensku prebieha už desiaty ročník. Každým rokom sa súťaž rozrastá. Vstup na jednotlivé turnaje je voľný pre širokú verejnosť, takže aj rodičia mohli sledovať úspechy svojich ratolestí. V tomto ročníku bolo na Slovensku registrovaných 89 tímov (zoznamy všetkých súťažných tímov).
Najlepšie tímy postúpia do semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Semifinále sa bude konať v Poľsku, finále v Nemecku, festival v Maďarsku. „Súťaž funguje tak, že sa vytvoria tímy detí od 9 do 16 rokov, ktoré môžu mať päť až desať členov. Tieto tímy pracujú na zadaní, ktoré je zverejnené niekedy v septembri. Je vždy vybraná téma, tento rok bola téma Voda a všetko s ňou spojené. To znamená, akým spôsobom človek ovplyvňuje vodný cyklus,“ povedal hlavný organizátor regionálneho kola súťaže v Žiline Norbert Adamko z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline.
Vysvetlil, že každý rok sú zadané nové úlohy a deti v tímoch postavia a naprogramujú roboty na súťaž. „Počas súťaže roboty plnia na ihrisku rôzne úlohy, za ktoré zbierajú body. Pravidlá súťaže stanovujú, že roboty musia byť postavené výlučne zo stavebníc LEGO s použitím iba základných senzorov a naprogramované štandardným softvérom, navrhnutým pre deti. Okrem súťažného turnaja na ihrisku tímy vždy riešia aj takzvanú výskumnú úlohu, ktorú konzultujú s odborníkmi z praxe a prezentujú porote na turnaji. Všetky tieto aktivity vedú mladých ľudí ku vzdelávaniu hrou a vlastnou skúsenosťou,“ uviedol Adamko.
Regionálny turnaj sa koná v Žiline od roku 2012. „Jedným z poslaní súťaže je motivovať deti k technickému vzdelaniu. Máme veľmi dobrú spoluprácu s tými, ktorí boli súťažiacimi a teraz nám v rámci súťaže pomáhajú ako porotcovia a rozhodcovia,“ dodal Adamko.
V stredu 10. januára 2018 sa pod záštitou Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uskutočnilo košické regionálne kolo FIRST LEGO League v priestoroch Kasárni/Kulturparku v Košiciach. Súťažilo tam 19 tímov, spolu 150 detí vo veku 9 – 16 rokov, ktoré predviedli svoje roboty a zabojovali o postup do semifinále. V dopoludňajšej časti sa predstavili tímy v kategóriách Robot Design, Prezentácia výskumného projektu a Tímová práca. Popoludní sa konali na turnajových stoloch robotické hry (Robot Game). Počas nich sa v časovom limite 150 sekúnd tímy snažili pomocou autonómneho robota vyriešiť čo najviac misií.
V Bratislave sa súťaž konala na dvoch miestach, ešte v minulom roku 9. decembra prebehla v priestoroch Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave a 11. januára 2018 ju opätovne zastrešila Fakulta informatiky Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) v Petržalke.
„V minulej sezóne sa naša Fakulta informatiky PEVŠ prvý raz pripojila ako siedmy usporiadateľ regionálneho kola súťaže FIRST LEGO League v rámci Slovenska, spolu s Univerzitou Komenského v Bratislave a ďalšími usporiadateľmi v Žiline, Žiari nad Hronom, Banskej Bystrici, Poprade a Košiciach,“ vysvetľuje prodekan pre vedeckú činnosť a zahraničné vzťahy Ing. Juraj Štefanovič, PhD. „V tejto aktivite sme pokračovali druhý raz a 11. januára 2018 sme privítali 15 súťažných tímov v celkovom počte 118 súťažiacich vo veku 10 – 16 rokov, ktorí sa podujali na riešenie tematického projektu, orientovaného predovšetkým na skonštruovanie a naprogramovanie vlastného robota, ktorý zdoláva rôzne prekážky na hracom stole. Plus riešenie tematického projektu na danú tému, ktorou je v tomto ročníku voda a komplexný vzťah človeka k nej. Dva najlepšie súťažné tímy z nášho kola mohli postúpiť do vyššieho nadnárodného kola v rámci celosvetovej súťaže FIRST LEGO League.“
Základom FIRST LEGO League je robotická súťaž, počas ktorej deti riešia „zapeklité misie“ použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali v čase od vypísania úloh (zvyčajne august) do termínu konania súťaže (november – január). Okrem postavenia robota musia deti spracovať aj zadanú výskumnú úlohu, ktorej výsledky musia byť schopné vhodným, najlepšie zábavným, spôsobom prezentovať pred porotou. Takýmto spôsobom súťaž simuluje reálny svet: Deti pracujú ako tím každý rok na nových úlohách, s použitím obmedzených zdrojov a musia stihnúť daný termín.
Hlavnými partnermi podujatia sú – ANASOFT APR, s. r. o.; Profesia, spol. s. r. o.; Nadácia ESET; SAP Slovensko. Partnermi podujatia sú EDUXE Slovensko, s. r. o.; Localization Guru; IT Valley association; Združenie STROM; OZ Prírodovedec; KE Eastcubator a košické IT firmy. Mediálnymi partnermi sú PC REVUE, Quark, robime.it.
Informácie ohľadom semifinále v meste Łódź, Poľsko
Zdroj informácií a foto: FIRST LEGO League
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: VČ