Programovanie je alfou a omegou medzinárodného projektu FITPED (Work-based Learning in Future IT Professionals Education), ktorý bol začiatkom novembra 2018 odštartovaný na Katedre informatiky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (UKF).
Projekt je unikátny myšlienkou i rozsahom: Vytvorené budú komplexné kurzy pre 8 moderných programovacích jazykov. Tie budú preložené do piatich jazykov a v rámci projektu s nimi budú pracovať stovky študentov na piatich univerzitách. Na úvodnom stretnutí sa zúčastnili partneri zastupujúci univerzity a firmy zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Holandska a Španielska.
„Programátorské myslenie a znalosť aspoň jedného programovacieho jazyka je pre súčasnú generáciu rovnakou nevyhnutnosťou, ako bola pred 20 rokmi práca s kancelárskym softvérom. Pracovný trh na celom svete hlási nedostatok programátorov a špecialistov schopných pracovať v tejto oblasti na najrozličnejších pozíciách. Zamestnávatelia sú im ochotní platiť násobky priemernej mzdy v hospodárstve, očakávajú však znalosť problematiky, flexibilitu a schopnosť na sebe ďalej pracovať,“ zdôvodňuje zmysel projektu hlavný koordinátor Martin Drlík z UKF.
Počas troch rokov budú partneri vyvíjať a testovať unikátny systém podporujúci výučbu úvodného kurzu programovacích jazykov s využitím najmodernejších prístupov: interaktivity, mikrolearningu a automatického vyhodnocovania zadaní. Úvodné kurzy poskytnú študentom znalosti a zručnosti, ktoré budú ďalej rozvíjať na reálnych projektoch pri štúdiu dátovej analýzy, informačných systémov, webových a mobilných technológií.
„Našim cieľom je poskytnúť generácii Z vzdelanie tou cestou, na ktorú je zvyknutá. Dostať vzdelávací obsah na web, do smartfónov, podporovať spoluprácu študentov a priniesť do vzdelávania prvky gamifikácie tak, aby mohli medzi sebou súperiť i spolupracovať,“ vysvetľuje Peter Švec, zodpovedný za vývoj systému.
Projekt, ktorého lídrom je UKF, získal podporu 250 000,00 EUR z programu Erasmus+ v rámci Kľúčovej akcie 2 Strategické partnerstvá, ktorá organizáciám poskytuje možnosti spolupráce s kolegami z Európy.
Informácie a foto poskytla: Mgr. Jana Krajčovičová, Referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: VČ