Moderné vedecké úlohy potrebujú veľké množstvo výpočtových zdrojov, a preto je ich optimalizácia vo viacprocesorovom prostredí veľmi dôležitý problém. V projekte Návrh softvérových nástrojov pre analýzu a syntézu plánovačov pre počítanie v cloude (Development of software tools for analysis and synthesis of schedulers for cloud computing) sa pracovníci Ústavu informatiky SAV zameriavajú na cloudové systémy, čo je jedna z najnovších a najvýznamnejších oblastí vysokovýkonného počítania.
Zodpovedným riešiteľom je doc. Ing. Ladislav Hluchý, CSc. „Jednou z hlavných čŕt cloudového počítania je vysoká heterogénnosť. Je bežné mať jeden fyzický server, na ktorom sa vykonáva mnoho simulácií od rôznych používateľov, ktorí medzi sebou súťažia o zdroje. Vo väčšine prípadov, najmä vo verejnom cloude, používateľ nie je schopný ovplyvniť distribúciu zdrojov. Neefektívnosť a chybovosť alokačných algoritmov môže spôsobiť výrazné zvýšenie času potrebného na spracovanie danej úlohy, preto jedným z kľúčových prvkov cloudového počítania sú efektívne algoritmy, umožňujúce flexibilné a stabilné prideľovanie zdrojov. Hlavný problém, ktorému čelia, je nespravodlivý a nerovnomerný prístup k zdrojom,“ uvádzajú riešitelia projektu.
Pokračujú, že používatelia a ich úlohy sú rôznorodé, a tak sa z používateľa stáva agent, ktorý sa snaží zvýšiť svoj podiel zdrojov. „Toto môže viesť k neefektívnosti daného systému, preto sú kľúčovým prvkom cloudového počítania efektívne algoritmy pre distribúciu zaťaženia – plánovacie a vyjednávacie služby poskytujúce zdroje používateľom systému. Hlavná myšlienka projektu je aplikovať prístupy z teórie hier na problém plánovania a prideľovania výpočtových zdrojov dynamického heterogénneho prostredia, v ktorom jednotliví používatelia súťažia o výpočtové zdroje.“
Následne sa riešitelia projektu chcú zamerať na optimalizáciu prístupu k výpočtovým zdrojom, ktorá bude rešpektovať požiadavky koncových používateľov. „Túto úlohu budeme modelovať ako optimalizáciu s viacerými kritériami. Každé kritérium bude mať pridelenú váhu, ktorá bude vyjadrovať jeho prioritu. Takýmto spôsobom bude možné prispôsobiť optimalizáciu potrebám koncových používateľov. Túto úlohu budeme riešiť tak, aby sme boli schopní podporovať rôznych poskytovateľov cloudových služieb. Tento projekt je pokračovaním predchádzajúcej spolupráce nášho ústavu v rámci výskumu adaptačných metód pre programovanie vysokovýkonných výpočtových zdrojov skladajúcich sa z heterogénnych viacprocesorových systémov.“
Projekt má realizačné obdobie: 6. 4. 2017 – 31. 12. 2019.
Zdroj informácií:
https://www.sav.sk/index.php?lang=sk&doc=activity-proj-int&institute_no=60
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Ilustračné foto: Pixabay.com /jeferrb/
Uverejnila: VČ