Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Naši žiaci uspeli so svojimi robotmi v poľskom Lodži

VEDA NA DOSAH

súťaž FIRST LEGO League /foto: Dušan Pethö/

Celkovo súťažilo 27 tímov, z toho 10 bolo zo Slovenska a až 3 z nich sa dostali do finále. Takýto pozoruhodný úspech sa podaril slovenským tímom na semifinále turnaja FIRST LEGO League (FLL) v poľskom meste Lodž.

Stretli sa tu súťažiaci so svojimi robotmi vo veku 9 – 16 rokov z krajín V4 (Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko), pričom turnaj sa konal cez víkend 10. –11. 2. 2018. Témou aktuálneho ročníka je Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené – ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať. 

Tri postupujúce slovenské tímy do finále v nemeckom Aachene v dňoch 17. – 18. marca 2018 sú:

  • TalentumSAP: 1. miesto celkovo, 2. miesto v Robot Game (345 bodov), 2. miesto v Robot Design, 2. miesto v Tímovej práci
  • RDS Team: 3. miesto celkovo, 1. miesto v Robot Design, 3. miesto v Robot Game (345 bodov)
  • IT-PRO-BESST: 5. miesto celkovo, 320 bodov v Robot Game

Úspešné tímy si nielenže vyslúžili účasť na turnaji nabitom skvelými robotmi, šikovnými a zaujímavými ľuďmi, ale urobili niečo aj pre seba – zdokonalili sa vo svojich technických, výskumných, prezentačných i tímových zručnostiach a naučili sa cieľavedome dlhodobo pracovať na spoločnom výsledku.

„Z roka na rok má súťaž vyššiu úroveň, tímy na medzinárodnom podujatí sú veľmi dobre pripravené, konštrukcie robotických modelov sú stále dokonalejšie a výskumné projekty sú premyslené a originálne prezentované. V Robot Game náš robot síce neurobil všetko, na čo je skonštruovaný, ale aj tak to bolo lepšie ako na regionálnom kole a dostali sme sa až do finálového kola. Hodnotenie nášho výskumného projektu bolo tiež veľmi dobré, deti sa tešili na otázky odbornej poroty, mali pocit, že sa porota vyzná aj v technických záležitostiach a so zanietením prezentovali svoje riešenie. Radi sme sa stretli aj s tímami, s ktorými sa už poznáme. Hlavným cieľom FLL je umožniť deťom vymyslieť niečo originálne, tešiť sa zo svojej práce a mať radosť zo spolupráce – a to sa nám všetkým podarilo“, vyjadrila sa trénerka a mentorka tímu TalentumSAP, Angelika Haneszová po desať hodinovej ceste domov. Trochu ľutovali, že nemohli zostať dlhšie a spoznať lepšie mesto Lodž, ale cesta bola krásna, videli zasnežené poľské Tatry a ochutnali aj orientálnu poľskú kuchyňu. No a teraz sa už tešia na finálové kolo.

 tím TalentumSAP

„Je to úžasné! Takýto úspech sa nám naozaj ani neprisnil!“, vravia s úsmevom tréneri a mentori RDS Teamu, Pavol Viskup a Simona Jiskrová. „Všetci sme nesmierne šťastní! Náš tím sa FLL zúčastnil už štvrtýkrát a druhýkrát sme postúpili do semifinále, takže sme mali prehľad o vskutku silnej konkurencii. O to viac nás výsledok utvrdil, že oduševnenie a zanietená práca našich detí postupujú tým správnym smerom. No pre nás sú dôležité hlavne radosť a zmysluplné využitie voľného času našich detí, na čo FLL dáva ideálnu príležitosť. Veď čo je krajšie, ako keď sa deti tešia, napr. aj z ďalších výziev, keď ich zaujímajú veci i problémy naokolo, snažia sa hľadať nové riešenia, naučia sa prostredníctvom hry orientovať v zložitom svete a tak sa snažiť urobiť ho lepším. Všetkým organizátorom naozaj zo srdca ďakujeme, tímom gratulujeme a tešíme sa na nové milé stretnutia“, dodali.

tím RDS Team

„V prvom rade by sme sa poďakovali poľským organizátorom za pripravenie úžasného turnaja. Bolo veľa zábavy a užili sme si každý jeden moment na súťaži. V takýto výsledok sme ani nedúfali, o to viac nás úprimne teší, že naša enormná snaha a neskutočné množstvo hodín strávených robotikou aj projektom priniesli výsledok v podobe postupu. Rovnako nás teší úspech aj našich krajanov a touto cestou gratulujeme k zaslúženým výsledkom a úspechom tímom TalentumSAP a RDS Team. Vidíme sa v Nemecku,“ povedal tréner a mentor tímu IT-PRO-BESST, Rastislav Rehák.

tím IT-PRO-BESS

Tím Legolas získal Cenu poroty, 11. miesto celkovo. Pekné výsledky predviedli a cenné skúsenosti zozbierali aj ďalšie tímy:

M-TEAM (15. miesto)
Primaškolák a Power Craft (18. miesto)
SSOSTA Rangers Team (21. miesto)
FBRD-1 (22. miesto)
gymmy (25. miesto)

Nakoniec sa do finále kvalifikovalo 8 tímov (TalentumSAP/SK, R.U.R. – team/CZ, SAPpers/HU, PowerControl/PL, RDS Team/SK, HobbyRobot/CZ, IT-PRO-BESST/SK, iKings/PL). Stretnú sa v Aachene, Nemecko spolu s ďalšími 18 tímami, ktoré postúpili z ostatných turnajov.

Výsledky súťaže

reportáž časopisu PC REVUE

Semifinálovému kolu v poľskom Lodži predchádzali regionálne turnaje jubilejného 10. ročníka medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League (FLL), ktoré sa ukončili v januári tohto roka. Na sedem regionálnych turnajov bolo na stránke www.fll.sk registrovaných 89 tímov v zložení 3 až 10 žiakov.

Postupujúcimi tímami zo Slovenska sa stali (v abecednom poradí): FBRD-1 (Martin), gymmy (Myjava), IT-PRO-BESST (Trnava), Legolas (Bratislava), M-TEAM (Marhaň), PowerCraft (Banská Bystrica), Primaškolák (Sabinov), RDS Team (Bratislava), SSOSTA Rangers Team (Poprad) a TalentumSAP (Košice).

Samotná súťaž pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených častí:

  • Robot Design – hodnotí sa kvalita konštrukčného návrhu a programu robota;
  • Tímová práca – tímový charakter súťaže FLL je veľmi dôležitý a súťažiaci dosiahnu dobrý výsledok iba vtedy, ak sú tímovými hráčmi, ktorí efektívne komunikujú, spolupracujú, delia sa so svojimi nápadmi, zručnosťami a schopnosťami, vedia sa chopiť tímových rolí, rozdeliť si prácu a dobre si rozumejú;
  • Prezentácia výskumného projektu – tímy prezentujú výsledky výskumného projektu, na ktorom pracujú od vyhlásenia pravidiel; úlohou tímov je najskôr určiť problém, ktorý chcú vo svojom okolí preskúmať a vyriešiť; po zvolení vlastnej výskumnej témy ju súťažiaci podrobne preskúmajú a navrhnú riešenie, ktoré prekonzultujú s expertmi, spracujú do výslednej podoby a prezentujú porote rozhodcov na turnaji;
  • Robot Game – postavené a naprogramované roboty plnia počas 150 sekúnd na ihrisku rôzne úlohy, za ktoré zbierajú body; hodnotí sa úspešný výkon robotov na hracej ploche.

Hlavnými partnermi pre tento ročník sú spoločnosti ANASOFT, Profesia, Nadácia ESET a SAP Slovensko, partnermi sú spoločnosť EDUXE Slovensko, Localization Guru a mediálnymi partnermi PC REVUE, Quark a robime.it.

 

Informácie a foto poskytla: Sylvia Práznovská, koordinátor aktivity FLL na Slovensku

Úvodné foto: Dušan Pethö

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky