Tomáš Magnes má 18 rokov a pochádza z malej obce v okrese Trebišov na východnom Slovensku. Je tretiakom na Strednej odbornej škole so zameraním na počítačové siete. Rád programuje weby a skriptá pre operačné systémy Linux a Windows. Možno aj toho priviedlo k víťaznému prvému miestu v súťaži Junior Internet v kategórií JUNIOR WEB.
Dnes Tomáš popri štúdiu pracuje, ako sám hovorí v pozícií programátor/web developer na voľnej nohe pre pár klientov z mesta a okolia. Už druhý rok bol partnerom podujatia Spoznaj Trebišov behom, kde sa zúčastňuje každoročne viac ako 1 500 ľudí. Mladý študent im pomáhal s webom a ďalšími technickými záležitosťami. V budúcnosti by chcel študovať na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, kde by sa chcel špecializovať na programovanie.
„Do súťaže Junior Internet som sa prihlásil so svojím projektom ELITEHOST.CZ, k čomu ma presvedčila moja triedna učiteľka Ing. Maria Kubicová. Som jej veľmi vďačný,“ prezradil Tomáš. Oslovili sme ho na rozhovor, aby sme sa o projekte dozvedeli viac.
M. HUCÁKOVÁ: Pre mnohých môže Tvoj projekt, ale aj celá Tvoja aktivita znieť možno trochu abstraktne. Priblíž nám, s čím si sa prihlásil na súťaž Junior Internet?
T. MAGNES: Zjednodušene, jedná sa o prenájom herných serverov: (Herný server – server (počítač (prostriedok)) na spájanie ľudí v on-line hrách). Na trhu som s týmto projektom od roku 2017, ale vtedy ešte pod iným menom, webom aj ponukou. Projekt začínal s jediným produktom, ktorý bol počas prvého polroka zadarmo, aby sme zaujali prvých 1 000 zákazníkov. Potom sme vytvorili nový web a administráciu (prostredie pre užívateľov na správu vyššie spomínaných herných serverov) s tým, že starý web a administrácia bola predaná a cena predaja pokryla aj mierne prevýšila cenu všetkých nákladov od začiatku. Po nasadení nového webu, ktorý už obsahoval o ďalšie dva produkty naviac, bol nasadený aj nový premium model, kde už servery nie sú zadarmo, ale za mesačný poplatok. Zostal tak stabilný počet 20+- aktívnych zákazníkov každý mesiac. Taktiež sa darí držať projekt každý mesiac v malom profite. Už na toto všetko nie som sám. Ako programátor som jediný, čo to riadi a vyvíja ďalej, ale na podpore pre ľudí mám ďalších dvoch ľudí, ktorí sa starajú o zákazníkov a pomáhajú im riešiť ich problémy.
M. H.: Kto je užívateľom týchto služieb, pre koho to robíte?
T. MAGNES: Projekt je určený primárne pre ľudí, ktorí sa venujú herným serverom, ich prevádzkovaniu. Momentálne projekt využívajú hlavne ľudia z Českej republiky, cca 70 % a 30 % Slovákov. V budúcnosti plánujem pridať angličtinu a vstúpiť tak na zahraničný trh, pretože už dnes mám pár požiadaviek zo zahraničia od ľudí, ktorí by tiež chceli využiť služby projektu, ale nerozumejú po slovensky. Venujú sa tomu hlavne ľudia starší ako 15 rokov až po najstarších.
M. H.: Ako si sa dostal na Junior Internet a v rámci neho až na prvú priečku?
T. MAGNES: O súťaži som sa dozvedel a zaregistroval sa asi tri dni pred ukončením registrácie, takže som sa len narýchlo zaregistroval bez toho, aby som vedel, aké projekty sa tam za uplynulé roky prezentovali a či mám nejakú šancu. Ale po príchode na miesto a zhliadnutí ostatných prezentácií som si myslel, že mám šancu sa umiestniť vo svojej kategórií JUNIOR WEB. Určite som si však nemyslel, že mám šancu vyhrať ocenenie Absolútny víťaz.
M. H.: V čom je Tvoj projekt na trhu iný, napríklad v porovnaní s ostatnými?
T. MAGNES: Priniesol som nový pohľad na hostovanie serverov a komunikáciu so zákazníkmi, a to ten, že ako jediní vieme zákazníkovi zdarma pomôcť aj po programátorskej stránke a vieme im poradiť aj s technickými záležitosťami. Iné hostingy si za tieto služby pýtajú príplatok, no my nie.
M. H.: Ako na toto reagujú samotní užívatelia? Predpokladám, že sa stretávate najmä s pozitívnymi ohlasmi.
T. MAGNES: Určite áno. Viac menej máme len pozitívnu spätnú väzbu. Ľudia sú veľmi spokojní s našimi cenami, ktoré patria k najnižším na česko-slovenskom trhu. Ďalej sú ľudia spokojní s podporou v zmysle, že im vždy vieme poradiť. Taktiež sú veľmi spokojní s našou administráciou, ktorá je robená tak, aby ju pochopil aj absolútny nováčik, ktorý v danej oblasti nemá žiadne znalosti. Pokiaľ ide o negatívne ohlasy, prirodzene vznikajú z faktu, že neviem vyhovieť všetkým a niektorým príde naše rozloženie prvkov v administrácií zložité. Preto je celá správa serveru v dvoch variantoch, snažím sa tak vyhovieť všetkým, aj keď ani tak to úplne nejde.
M. H.: Prečo je dnes programovanie v našich životoch také dôležité? Myslím tým aj pre tých, ktorí sa tým priamo nezaoberajú.
T. MAGNES: Je to preto, že technológie sú všade a ako sa doba vyvíja, je ich čím ďalej, tým viac. Avšak žiadne technológie nemôžu fungovať bez systému, teda systému, ktorý programujú programátori. Dnes je to veľmi istá a dobre platená práca, ktorá je avšak veľmi časovo aj psychicky náročná. Ale dovolím si tvrdiť, že zároveň nebude asi nikdy nahradená, lebo program je a bude základ každej technológie, tak isto ako aj server, ak nepríde nová technológia, ktorá to nahradí. Dnes všetko na internete funguje na základe vzťahu Client a Server. Klient je prakticky každé zariadenie, a to komunikuje so serverom – počítačom, na ktorom sú všetky tie dáta a systémy uložené a bez ktorých by to nefungovalo. Preto aj ja poskytujem servery, pretože budú vždy potrebné.
M. H.: V duchu Tvojich odpovedí sa opýtam poslednú otázku. Čo bude s projektom do budúcna?
T. MAGNES: Určite by som na ňom chcel ďalej pracovať, rozširovať ho, pridávať ďalšie produkty, lenže to si vyžaduje veľa času, ktorý som v poslednej dobe nemal. Budem sa to snažiť držať pri živote čo najdlhšie ako to pre mňa bude možné. Je to stále hlavne môj koníček, niečo, čo ma baví, taká voľnočasová aktivita, ktorá si ale už vyžaduje aj nejakú zodpovednosť. Na tomto projekte som sa naučil veľa o programovaní webov, aj to, ako fungujú linuxové servery, ich prepájanie, ale taktiež ako komunikovať s klientom, aj ako byť pritom trpezlivý, pretože nie vždy sú ľudia chápaví.
M. H.: Tomáš, želáme veľa síl a trpezlivosti, držíme palce a ďakujeme za rozhovor.
Zhovárala sa : Monika Hucáková pre portál Veda na dosah
Foto poskytol: Tomáš Magnes
Uverejnila: VČ