Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Lepšie služby v oblasti zamestnanosti, to je aplikácia Kolega

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto /trh práce/; zdroj: Pixabay.com /rawpixel/

Aplikácia na zmenšenie „rizika“ pri výbere ďalšieho zamestnania, určená pre jednotlivcov. No rovnako tak to funguje aj opačne – zníženie „rizika“ pri výbere ďalšieho zamestnanca pre firmy pôsobiace v SR, ktoré sa chcú zviditeľniť a zjednodušiť si výber budúceho pracovníka. To je projekt Kolega, ktorého tvorcom je David Baráth. Patrí medzi účastníkov programu Playpark, ktorí boli aktuálne vybraní do 2. tréningovej periódy.

„Naša stránka má dopomôcť a uľahčiť výber a následnú komunikáciu medzi firmou a budúcim zákazníkom, resp. uchádzačom o zamestnanie. Chceme vytvoriť dômyselné prepojenie kolegov, firiem a zákazníkov, netvoríme katalóg – tvoríme ´organizmus´, ktorý sa bude neskôr sám vyvíjať,“ hovorí David Baráth.

Objasňuje, ako vznikla myšlienka projektu. „Približne v septembri mi kamarát spomenul, ako si dlhodobo hľadá prácu, no žiaľ neúspešne. Vo väčšine prípadov mu neodpísali na zaslanú žiadosť alebo, ak mu aj odpísali, tak po osobnom pohovore povedal, že to bude radšej doma sedieť ako ´tam´ pracovať… Od toho momentu som si začal všímať všetky sťažnosti a nespokojnosti od kamarátov, známych, rodiny na firmy, či už išlo o prácu, zákazku alebo službu. A vtedy som si povedal, že sa s tým predsa musí dať niečo spraviť… Nejakým spôsobom sa tá ´mačka vo vreci´ predsa dá zmenšiť. Začal som spisovať všetky informácie a aspekty, ktoré som chcel svojim projektom vyriešiť. A myšlienka bola následne v novembri na svete. Ešte do konca roka som zbieral informácie a skúmal trh.“

Od začiatku roku 2018 sa na projekte Kolega začalo reálne pracovať. Jeho tvorca približuje, že na začiatku bolo treba zohnať naozaj kvalitných ľudí, ktorým sa jeho plán bude natoľko pozdávať, že sa do daného projektu pustia. Oslovil pár kamarátov a našiel naozaj veľmi kvalitných a šikovných ľudí, ktorí doteraz tvrdo pracujú na projekte: Štefan Húska – programátor a Juraj Peťko – grafik a webdizajner. Momentálne majú za úlohu postarať sa o to, aby bolo používanie stránky čo najjednoduchšie a aby si každý našiel to svoje.

Aké sú očakávané výsledky projektu? David Baráth má predstavu, že čokoľvek budú ľudia potrebovať od firiem, či už pôjde o informácie, služby, produkt alebo prácu, atď., prvé miesto kam zavítajú bude kolega.sk. „Na verejnosť chceme vypustiť službu, ktorú každý ocení, následne ju neustále zlepšovať a zdokonaľovať – chceme ponúknuť len to najlepšie, a to nás ženie vpred.“

Hlavným prínosom pre verejnosť má byť, že si každý nájde „kolegu“, ktorý mu dopomôže pri výbere tej správnej firmy, a to či už si bude hľadať zamestnanie alebo len bude potrebovať vymaľovať. „Stále tu bude kolega.sk, ktorý mu ukáže ten správny smer,“ uzavrel David Baráth.

************************************************

Druhá séria Playparku sa začala v apríli 2018. Playpark Bratislava je iniciatívou medzinárodného projektu CERIecon, ktorá podporuje študentov, absolventov vysokých škôl, budúcich podnikateľov a iných nepodnikateľov s inovatívnym podnikateľským nápadom.

*********************************************

Playpark Bratislava je iniciatívou v rámci medzinárodného projektu CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network). Je to miesto pre zvyšovanie zručností budúcich podnikateľov v oblasti nových technológií, inovatívnych produktov, služieb, procesov či sociálnych inovácií na Slovensku, ako aj v ďalších 6 regiónoch EÚ – v Česku, Chorvátsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku a Taliansku.

O vstup do Playparku sa môžu uchádzať študenti stredných a vysokých škôl, absolventi vysokých škôl, budúci podnikatelia a iní nepodnikatelia s inovatívnym nápadom z oblasti ekonomických a sociálnych inovácií. Jednou z požiadaviek projektu je zachovanie rovnakého pomeru ženských a mužských účastníkov programu.

Playpark Bratislava 12 vybraným účastníkom ponúka miesto na 6 mesiacov v coworkingovom priestore Univerzitného technologického inkubátora STU v Bratislave (InQb), sedem praktických workshopov podnikateľských zručností, networking v rámci medzinárodnej siete Playparkov v 7 krajinách EÚ, 5-dňový študijný pobyt v partnerskom Playparku v zahraničí, osobné poradenstvo pre ďalší rozvoj podnikania a tiež účasť na medzinárodnom Playpark pitching finals.

 

Informácie a foto poskytol: David Baráth

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR   

Ilustračné foto: Pixabay.com /rawpixel/

Uverejnila: VČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky