Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Lektori na britskej univerzite nadchli študentov pomocou hologramov

VEDA NA DOSAH

Technológia poháňaná umelou inteligenciou premieta realistických avatarov. Metódu testujú na Loughboroughskej univerzite.

Profesorka Vikki Locková a profesor Gary Burnett skúšajú technológiu hologramu. Foto: Christopher Thomond/The Guardian

Profesorka Vikki Locková a profesor Gary Burnett skúšajú technológiu hologramu. Foto: Christopher Thomond/The Guardian

Azda každý profesor na vysokej škole by vám povedal, že nalákať študentov na rannú prednášku je ťažký boj. Ak by však hodinu fyziky viedol sám Albert Einstein alebo by študenti mohli absolvovať majstrovský kurz dizajnu priamo s Coco Chanel, určite by si radi privstali.

Pre časť britských študentov by sa také niečo mohlo čoskoro stať realitou. Niektoré univerzity v Spojenom kráľovstve totiž začínajú pozývať na školy hosťujúcich prednášajúcich z celého sveta pomocou rovnakej holografickej technológie, vďaka ktorej sa podarilo priviesť na pódium už viacero zosnulých či vyslúžilých spevákov.

Ako prvá v Európe technológiu preskúmala Loughboroughská univerzita. Pomocou technológie plánuje prizvať vedcov z Massachusettskej technickej univerzity (MIT), aby študentov módy naučili, ako vytvárať dych berúce prehliadky, či aby študentov manažmentu otestovali, ako sa dokážu orientovať v zložitých obchodných situáciách.

Podľa profesorky Vikki Lockovej z Loughboroughskej univerzity študenti technológiu zbožňujú, pedagógov dokonca pravidelne prosia o selfie s ňou. Niektorí by síce podľa vlastných slov uprednostnili 2D prenos rečníka priamo na stenu, no to „záhadnému boxu“ z popularity veľmi neuberá.

Hovory cez Zoom sa stanú minulosťou

Hovory s pedagógmi cez Zoom sa zrejme čoskoro stanú minulosťou. Študenti totiž majú počas nich pocit, ako keby sledovali televíziu, čo ich vedie len k pasívnemu prijímaniu informácií. „Vzdialenosť hrá veľkú rolu a holografický obraz je pre študentov omnoho pútavejší a reálnejší,“ konštatovala Locková.

Technológia by sa do učebných osnov mala zaviesť po roku experimentovania v roku 2025.

Holografické jednotky v podobe boxov

Holografické jednotky vo forme veľkých boxov predáva súkromná firma Proto so sídlom v Los Angeles, ktorá v súčasnosti spolupracuje i na výrobe interaktívnych produktových displejov s módnym maloobchodníkom v Štokholme.

Medzi klientov firmy patria spoločnosti ako BT a IBM. Tie oceňujú najmä skutočnosť, že sa vďaka holografickým jednotkám znižuje nutnosť firemného cestovania.

Obraz Stephena Hawkinga by vyzeral a interagoval ako on

Zakladateľ spoločnosti David Nussbaum zároveň naznačil, že by okrem samotného prenosu ľudí mohli priviesť i niektorých zo zosnulých najväčších mysliteľov 20. storočia. „Máme už technológiu na to, aby sme mohli premietnuť napríklad obraz Stephena Hawkinga alebo kohokoľvek iného, aby to vyzeralo, že v miestnosti naozaj je. Stephen Hawking vytvorený umelou inteligenciou by vyzeral ako on, znel by ako on a interagoval by ako on.

Na to, aby ste si mohli dovoliť vytvoriť hologram, by ste podľa Nussbauma nemali byť výlučne milionárom či celebritou. Technológiu by chcel sprístupniť bežným používateľom.

Podľa profesora digitálnej kreativity na Loughboroughskej univerzite Garyho Burnetta sú umelá inteligencia a rôzne technológie, ktoré študentom umožnia ponoriť sa do virtuálneho sveta, novými formami gramotnosti. „Študenti si ich musia zažiť a musia s nimi komunikovať, len tak pochopia, čo ich používanie znamená. A všetko sú to veci, ktoré budú určite potrebovať vo svojej budúcej kariére,“ poznamenal.

Nová technológia pomôže dosiahnuť udržateľnosť

Prorektorka univerzity Rachel Thomsonová uviedla, že by technológia mohla univerzite pomôcť dosiahnuť stratégiu udržateľnosti znížením potreby lietať s hosťujúcimi rečníkmi. Uľahčila by medzinárodnú výskumnú spoluprácu a v neposlednom rade by znížila množstvo materiálu, využívaného študentmi na stavanie prototypov v inžinierstve, dizajne a kreatívnom priemysle.

Prostredníctvom hologramu by lektori mohli zobrazovať študentom komplikované zariadenia ako motor, ktoré cez videohovor nedokážu odprezentovať tak efektívne.

V prvom pláne sú univerzity

V prvom pláne má Nussbaum univerzity, v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov by však chcel na trh uviesť aj menšie a lacnejšie jednotky (v prepočte do tisíc dolárov), ktoré by vyžarovali zmenšený obraz. Technológiu prirovnáva k WonkaVision z detskej knihy Charlie a továreň na čokoládu Roalda Dahla.

Technológia dokáže vytvoriť avatara, podobného komukoľvek na svete. Stačí sa už len vyrovnať s právnymi aspektmi prenosu a firma ju môže zaviesť vo veľkom do praxe.

Zdroj: The Guardian

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky