Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

IT GALA 2018: Udeľovanie slovenských počítačových „Oskarov“

Marta Bartošovičová

Ocenenie IT Osobnosť roka 2018

Neformálne združenie slovenských žurnalistov a členov profesijných združení v oblasti informačných technológií a telekomunikácií udelilo už po osemnásty raz prestížne ocenenie Najziskovejšia IT firma roka 2017, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka 2018. 

Odborná komisia zostavila širšiu nomináciu viac ako 80 osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Na základe údajov z informačných dotazníkov porota hlasovala za nominácie troch osobností, troch produktov a troch projektov bez určenia poradia. Výsledky hlasovania boli zverejnené na slávnostnom gala vyhodnotení vo štvrtok 4. 10. 2018 v Refinery Gallery v Bratislave.

Víťazom kategórie IT OSOBNOSŤ roka 2018 sa stal Gabriel Galgóci zo spoločnosti AT&T Global Network Services Slovakia. Je generálnym riaditeľom spoločnosti a riaditeľom pre Manažované zákaznícke služby v regióne EMEA. Počas 19-tich rokov práce v AT&T sa mu podarilo dostať slovenskú pobočku do pozície strategického centra globálnych služieb a najväčšej AT&T pobočky mimo materskej krajiny. Z vtedajších 11 zamestnancov sa rozšírila na súčasných vyše 4 400. Pod jeho vedením sa pracovné pozície transformovali z „backoffice“ na pracovné pozície s vysokou pridanou hodnotou (dizajnér sieťových riešení, architekt sieťovej bezpečnosti, vývoj aplikačných platforiem a nástrojov pre globálne služby). Na Slovensku sa podarilo vyvinúť službu, ktorá sa po úspešnom „Proof of Concept“ testovaní už implementuje pre zákazníkov na celom svete.

Ocenenie IT osobnosť roka 2018 si odniesol Gabriel Galgóci, generálny riaditeľ AT&T Global Network Services Slovakia

Ocenenie IT Osobnosť roka 2018 získal Gabriel Galgóci, generálny riaditeľ AT&T Global Network Services Slovakia, na obr.  s moderátorom Sajfom

V kategórii IT PROJEKT roka 2018 si ocenenie odnáša FaBiS: Biometrická identifikácia klienta banky bez fyzickej prítomnosti. Táto mobilná aplikácia pomáha klientom získať dostatočne kvalitné údaje pre potvrdenie identity. Porovnáva selfie s tvárou na občianskom preukaze, overuje živosť človeka (tzv. liveness check). Online overenie získaných podkladov oproti databáze MV SR vyhodnocuje zhodu s údajmi a fotografiou na občianskom preukaze. Projekt je určený pre neklientov Tatra banky a spája identifikáciu so self-service predajom bežných účtov a spotrebných úverov. Projekt prihlásili spoločnosti Tatra banka, a. s. a Softec, spol. s r.o.

Cenu za najlepší IT Projekt roka 2018 získali Dušan Slimák, vedúci oddelenia implementácie úverov v Tatra banke a account manager Peter Ivanka zo spoločnosti Softec Account Manager

V kategórii IT PRODUKT roka 2018 ocenenie získala Komunikačná technológia STEMI. Ide o technológiu, ktorá umožňuje pomocou smartfónov okamžitú obrazovú a hlasovú konzultáciu prípadu infarktu myokardu, vrátane EKG a cievnej príhody, medzi profesionálnym záchranárom v teréne a lekárom – špecialistom. Nemocničný tím pritom vidí polohu sanitky, čas dojazdu a rôzne klinické informácie, a tak vie pripraviť potrebné podmienky pre prijatie pacienta v nemocnici. Produkt prihlásila spoločnosť STEMI Global, s. r. o.

V kategórii IT Produkt 2018 zvíťazila Komunikačná technológia STEMI. Cenu prevzal riaditel spoločnosti Milan Barger

V kategórii IT Produkt 2018 zvíťazila Komunikačná technológia STEMI. Cenu prevzal riaditeľ spoločnosti Milan Barger

Titul Najziskovejšia IT FIRMA roka 2017 získala spoločnosť Profesia, spol. s r. o. Kategória vychádza z kvantitatívnych kritérií. Rebríček pripravujú spoločnosti Across Private Investments, FinStat a Digital Visions (PC REVUE). Hlavné kritérium na zaradenie do rebríčka je príslušnosť firiem do odvetvia informačných a telekomunikačných technológií, ako hlavného predmetu podnikateľskej činnosti. Z týchto firiem bolo vybraných 100 s najvyššou EBITDA, teda ziskom pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou. Vybrané spoločnosti boli následne hodnotené z hľadiska medziročného rastu EBITDA, návratnosti vlastného kapitálu (ROE), návratnosti aktív (ROA) a ziskovej marže. 

Cenu pre najziskovejšiu IT firmu roka odovzdal Maroš Ďurík, generálny riaditeľ Across private investments, Ivane Molnárovej, riaditeľke spoločnosti Profesia

Cenu pre najziskovejšiu IT firmu roka odovzdal Maroš Ďurík, generálny riaditeľ Across private investments, riaditeľke spoločnosti Profesia Ivane Molnárovej

Zloženie komisie

O nomináciách rozhodla komisia zostavená z IT novinárov a zástupcov profesijných IT organizácií v zložení: Ivan Kopáčik (ISACA), Ľuboslav Lacko (PC REVUE), Ján Šebo (CTF), Mário Lelovský (ITAS), Boris Tytykalo (SITA), Filip Hanker a Ján Trangel (Živé.sk), Slavomír Bača (Mentor Partners/robime.it) a Martin Drobný (PC REVUE/NEXTECH).

Ceny pre víťazov IT GALA 2018 vytvoril slovenský výtvarník a sochár Achilleas Sdoukos.

Výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií IT GALA organizuje Digital Visions, vydavateľ magazínov PC REVUE a portálu NexTech.sk.

 

Informácie poskytla: Jana Matejíčková, Digital Visions, vydavateľ magazínov PC REVUE a portálu Nextech.sk

Zdroj foto: PC REVUE

Ďalšie informácie: Martin Drobný, mdrobny@dvnet.sk 

Redigovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky