Celá štruktúra GPS sa delí do troch zložiek – kozmická, riadiaca a užívateľská. Smartfón, tak ako mnoho ďalších ručných GPS prijímačov, patrí do užívateľskej zložky. Základnou funkciou tohto systému je navigácia v trojrozmernom priestore. Aby však všetky údaje, ktoré sa v telefóne zobrazia, boli presné, je potrebné prijať signál aspoň zo štyroch družíc.
Riadiaca stanica GPS systému, ktorá spracováva dáta z družíc a vypočítava presné údaje, sa nachádza v opevnenom bunkri v horách v blízkosti leteckej základne Falcon v Colorade. Kozmická zložka GPS systému je tvorená sústavou 24 družíc. Dvadsaťjeden aktívnych a 3 záložné obiehajú Zem vo výške 20 200 km. Cena každej z nich je odhadovaná na 50 miliónov dolárov.
Veľa muziky za veľa peňazí
Okrem presných atómových hodín nesie družica na svojej palube aj mnoho špeciálnych komunikačných prístrojov a napríklad aj detektory na monitorovanie jadrových výbuchov. Dostatok potrebnej energie získava ekologicky, pomocou solárnych panelov a na korekciu dráhy má aj zásobu paliva pre reaktívne motory. Na určenie polohy je rozhodujúci presný čas a šírenie rádiového signálu od satelitu k prijímaču. Kľúčom na určenie polohy je presný čas a šírenie rádiového signálu od satelitu k prijímaču. Vďaka veľmi presnému času dokáže prijímač presne identifikovať smer aj rýchlosť pohybu.1
Viac ako 40-ročná história navigácie
Družicových systémov už dnes existuje niekoľko, avšak v súčasnosti najlepšie prepracovaným a jediným úplne funkčným družicovým systémom na určovanie polohy a času je systém NAVSTAR GPS (Navigation Satellite Timing And Ranging). Tento navigačný systém sa vyvíja v USA od roku 1973. Existuje aj jeho ruská alternatíva GLONASS, ktorej koncepcia vznikla začiatkom 70. rokov minulého storočia ako reakcia na oznámený vznik NAVSTAR. Štruktúrou sú obidva systémy podobné, avšak v detailoch sa líšia. Vlastný navigačný systém vyvíja aj Európska únia a Európska vesmírna agentúra. Od obdivoch spomenutých by mal byť systém Galileo nezávislý, no zároveň natoľko kompatibilný, aby sa mohli spolu navzájom využívať.2
Globálny líder vo svete navigácie a cestovania
Slovenská firma Sygic vyvíja najsťahovanejšiu offline navigáciu na svete. Každý deň si aplikáciu stiahne viac ako 150 000 užívateľov. Sygic naviguje už viac ako 95 miliónov ľudí po celom svete.
„Hoci sme vyrástli vo veľkú spoločnosť, stále si zachovávame startupový drive. Pracujeme s najnovšími technológiami a v malých tímoch, kde môže každý z nás reálne ovplyvňovať produkty pre milióny používateľov na celom svete,“ uvádza firma Sygic na svojom webe.
Autopilot
Cestovať stovky kilometrov a popritom si zdriemnuť, hoci ste šofér. Inteligentné autá budúcnosti by mali takúto výzvu zvládnuť a šetriť majiteľov áut od stresu, ktorý prináša rušná každodenná premávka, a od únavy, ktorú hodiny strávené za volantom prinášajú. Milovníci rýchlej jazdy nemusia byť smutní. Keď si budú chcieť zašoférovať – autopilota jednoducho vypnú.
1 http://techbox.dennikn.sk/temy/co-je-gps-globalny-pozicny-system/
2 http://geodezia.php5.sk/co-je-gps/
Spracovala: Monika Hucáková pre NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj: techbox.dennikn.sk; geodezia.php5.sk
Ilustračné foto: Pixabay.com
Uverejnil: MZ
ZvedaVEC je cyklus krátkych filmov, ktoré sa venujú vede a technike. Ako „sprievodca“ novými technológiami v nich vystupuje Branči (Branislav) Kováč alias raper Vec a za nás zvedavých divákov kladie otázky. Odľahčenou formou nám ukazuje možné využitie rôznych technológií a vedeckých výdobytkov v našej súčasnosti a budúcnosti.