Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Google sprístupnil verejnosti chatbot Bard, chce tak konkurovať Microsoftu

VEDA NA DOSAH

Zatiaľ majú prístup k Bardovi len v Spojených štátoch a Británii. Postupne sa rozrastie aj o používateľov z ďalších krajín.

Chatbot Bard. Zdroj: iStockphoto.com

Google chce robotom, zvaným Bard, konkurovať službe ChatGPT. Zdroj: iStockphoto.com

Americká internetová spoločnosť Google sprístupnila v utorok verejnosti robota, zvaného Bard. Chce tak konkurovať službe ChatGPT spoločnosti OpenAI, ktorú podporuje Microsoft.

Prístup k Bardovi majú zatiaľ len v Spojených štátoch a Británii. Google predstavil chatbot Bard na začiatku februára, keď sa už pozornosť spoločnosti vo veľkom upriamovala na službu ChatGPT. Medzi dvomi podnikmi sa strhol závod o to, ktorý z nich sprístupní umelú inteligenciu viacerým používateľom. Ich cieľom je v prvom rade zmeniť spôsob, akým ľudia pracujú, píšu České noviny.

Bard vychádza z jazykového modelu LLM, konkrétne z jeho odľahčenej a optimalizovanej verzie LaMDA, ktorú Google navrhol na generovanie chatbotov. Používateľské rozhranie tvorí webová stránka oddelená od vyhľadávača Google s priestorom, kam môže používateľ zadať otázku.

Môže aj zavádzať

Obaja vedúci pracovníci Googlu Sissie Hsiaová a Eli Collins uznávajú, že použitý program LLM generujúci odpovede na otázky formulované v bežnom jazyku nie je bezchybný. Môže ponúkať aj nepresné, zavádzajúce alebo nepravdivé informácie, a pritom ich prezentovať sebavedomo.

Vyhodnocovanie faktov a užitočných informácií sa však s narastajúcim počtom používateľov zlepšuje. Pri komunikácii s chatbotom však treba stále rátať s určitou flexibilitou, učí sa totiž len z textov, ktoré boli vyprodukované ľuďmi a ktoré v mnohých prípadoch odrážajú určité predsudky či stereotypy.

Pozitívom komunikácie s Bardom však môže byť podľa Googlu skutočnosť, že vám pomôže vidieť problematiku z viacerých uhlov pohľadu, a naštartuje teda vašu zvedavosť a kreativitu.

Pri jeho používaní budete mať často na výber z niekoľkých rôznych návrhov, a tak si môžete zvoliť pre vás ten najlepší východiskový bod, odkiaľ budete v spolupráci s Bardom pokračovať a klásť mu doplňujúce otázky. Ak chcete poznať alternatívu k jeho aktuálnej odpovedi, len ho nechajte, aby skúsil odpovedať znova.

Je to len začiatok, časom ho zaktualizujú

Podľa Googlu je toto len začiatok, časom by mal byť Bard aktualizovaný na ešte novšie a schopnejšie modely. Zatiaľ ho aj samotní tvorcovia považujú skôr za doplnok k Vyhľadávaniu Google, kde môžu používatelia jeho odpovede a zdroje, ktoré im poskytol, jednoducho a rýchlo overiť na internete.

Pre pracovníkov Googlu je kvalita a bezpečnosť ich chatbota na prvom mieste, dbajú preto na spätnú väzbu od používateľov. „Ich hodnotenia nám pomáhajú zlepšovať náš systém,“ tvrdia. Okrem toho vytvorili aj určité mantinely, akými sú napríklad obmedzenia počtu výmen v dialógu, aby udržali interakcie užitočné a zamerané na riešenú tému.

Hsiaová a Collins zároveň pre denník The New York Times uviedli, že Google zatiaľ nevytvoril obchodný model ani stratégiu speňaženia Barda.

Zdroje: blog.google, České noviny, The New York Times

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky