WiShare je jedinečná darčeková služba, ktorá uľahčuje ľuďom darovanie a dostávanie darčekov tak, že poskytuje originálne, zábavné, ako aj funkčné nápady na darček. Zároveň podporuje ľudí, aby si vytvárali zoznamy želaní, ktorými uľahčia nakupovanie darčekov ľuďom, ktorým na nich záleží, napríklad na Vianoce, narodeniny či iné sviatky počas roka. Tento projekt patrí medzi frekventantov 3. tréningovej periódy programu Playpark Bratislava. O svojom projekte viac porozprávala jeho spoluzakladateľka Nikola Polcerová.
S. CIGÁŇOVÁ: Popíšte, čo rieši váš projekt.
N. POLCEROVÁ: Ľudia často trávia veľa času prechádzaním sa po obchodoch a rozmýšľaním nad tým, čo blízkemu darovať počas roka na narodeniny, pod vianočný stromček alebo ako svadobný dar. Mnohokrát sa stane, že nakoniec darujú len niečo všeobecné, ako je fľaša vína, peniaze alebo vec, ktorú obdarovaný nevyužije, keďže to nemusí byť jej či jeho štýl, správna veľkosť, alebo už niečo podobné má a darček tak nevyužije. WiShare vznikol na vyriešenie tohto problému.
WiShare je jedinečná darčeková platforma, ktorá uľahčuje ľuďom darovanie a dostávanie darčekov tak, že poskytuje originálne, zábavné, ako aj funkčné nápady na darček, no predovšetkým podporuje ľudí, aby si vytvárali zoznamy želaní, ktorými uľahčia nakupovanie darčekov ľuďom, ktorým na nich záleží. Je to ako kedysi, keď sme písali Ježiškovi naše vianočné želania, aby rodičia vedeli, po čom, ako malé deti túžime.
Želania, produkty či služby, si je možné pridať z ľubovoľných internetových obchodov z pohodlia domova buď na počítači alebo na smartfóne. Funguje to ako hudobný zoznam skladieb, do ktorého si pridáš len tie piesne, ktoré rád počúvaš. WiShare funguje na rovnakom princípe. Stačí si rozmyslieť, čo by ťa potešilo a čo vieš, že využiješ. Môže to byť napríklad nový ruksak alebo hodinky, lístok na koncert, alebo aj niečo nové do domácnosti. Je to úplne na tebe. Po tom, ako si pridáš produkty alebo služby, ktoré by si si želal/a ti WiShare vytvorí tvoj zoznam prianí.
Vytvorenie zoznamu prianí je jednoduché a ešte jednoduchšie je ho zdieľať s ľuďmi, ktorým na vás záleží. Napríklad, ak si tvoja sestra vytvorí s WiShare zoznam želaní a bude ho s tebou zdieľať, ty uvidíš, aké želania sú na jej zozname. Budeš teda vedieť, že ak jej kúpiš niečo z jej zoznamu, tak ju potešíš darčekom, ktorý by rada dostala. Takmer každý darček v zozname želaní obsahuje linku na webovú stránku, kde sa dá darček nájsť a ihneď kúpiť. Dokonca ju možno aj prekvapíš, keďže ona nebude vedieť, ktorý darček si jej vybral/a ty.
Dosť bolo hodín strávených nakupovaním darčekov, ktoré zapadnú prachom v poličke či v skrini. Uľahčime si dávanie a dostávanie darčekov s WiShare, ktorý robí obdarovávanie jednoduchým, zábavným a efektívnym.
S. C.: Ako tento nápad vznikol?
N. POLCEROVÁ: Myšlienka WiShare sa zrodila už v lete 2016, no zostava toho správneho tímu s potrebnými komplementárnymi kompetenciami sa podarila až v lete 2017. Odvtedy sme mali spoločnú víziu, že WiShare by mala byť najmä mobilná aplikácia, no na vlastnej skúsenosti (vianočné testovanie 2017) sme zistili, že sťahovanie si aplikácie a registrácia odradila mnohých používateľov. Na overenie nášho biznis modelu sme sa teda rozhodli pre momentálne jednoduchšie riešenie, s ktorým už teraz vidíme reálny záujem ľudí a prvé zoznamy prianí. Taktiež sme začali vyhľadávať a zdieľať originálne, zábavné, ale aj funkčné nápady na darček, čo veríme, že nám prinesie viac a viac záujemcov.
S. C.: Aké sú očakávané ciele vášho projektu?
N. POLCEROVÁ: Naším cieľom je uľahčiť ľuďom obdarovávanie. Nie je nič horšie, ako stráviť čas a peniaze nad kúpou darčeka, ktorý nakoniec nemusí človeka potešiť a skončí zapadnutý prachom. Chceme to zmeniť. Našim cieľom je, aby ľudia uľahčili svojim blízkym nakupovanie darčekov. Kto lepšie vie, čo by ho potešilo alebo by sa mu v domácnosti zišlo lepšie, ako sám človek. S WiShare eliminujeme kúpu vecí, ktoré obdarovaný človek nepotrebuje a nevyužije. Uľahčime si dávanie a dostávanie darčekov s WiShare.
WiShare platforma je škálovateľná a aplikovateľná do všetkých krajín, kde je obdarovávanie tradíciou. WiShare funguje na on-line báze a momentálne sa zameriava na slovenský trh. V rámci nášho medzinárodného tímu máme možnosť preniknúť do česky, anglicky, francúzsky, ako aj nemecky hovoriacich krajín.
S. C.: Kto všetko zastrešuje projekt a akú má úlohu?
N. POLCEROVÁ: Náš tím pozostáva z troch spoluzakladateľov, ktorí sú zamestnaní na plnom pracovnom úväzku a na WiShare pracujú po pracovnej dobe a cez víkendy.
Prvou členkou tímu je Slovenka, Nikola Polcerová, ktorá získala bakalársky titul vo financiách a manažmente z americkej vysokej školy a titul magistra v inováciách a operačnom manažmente z dánskej univerzity v Kodani. Nikola má skúsenosti z oblasti financií, marketingu, biznis developmentu, biznis konzultácií, ako aj HR manažmentu, ktoré využíva dnes vo WiShare.
Albert Fourage z Francúzska je našim druhým členom. Albert skončil inžinierske štúdium a nabral skúsenosti v oblasti proces optimalizácií a firemných operácií. Albert je náš UX dizajnér a jeho najväčšou záľubou je dizajn a marketing, ktoré zastrešuje v rámci WiShare, no pomáha aj s frontend vizuálnym programovaním.
Michal Takáč z Košíc je naším full stack developerom. Michal pôsobí v tejto oblasti dlhé roky a mal možnosť pracovať v odvetviach ako sú bankovníctvo, e-commerce, big data a mnohých iných v rôznych európskych mestách.
Taktiež dostávame podporu od skúseného nemeckého podnikateľa, Maxa Dancau, s právnickým a IT backgroundom, ktorý založil niekoľko firiem a napomáha start-upom ako sme my, so stratégiou, IT, ako aj legálnymi otázkami.
V posledných mesiacoch sa k nám pridal aj Peter Domonkoš, študent IT vysokej univerzity, ktorý využíva svoje developerské vedomosti a aplikuje ich do praxe vo WiShare.
S. C.: V akom štádiu sa momentálne nachádzate? Čo treba ešte zrealizovať?
N. POLCEROVÁ: Na začiatku novembra sa nám podarilo spustiť prvú verziu WiShare, ktorá je konečne dostupná širokej verejnosti. Ľudia si môžu vytvoriť zoznam prianí buď cez Facebook messenger, kde sa dá komunikovať s naším chatbotom, alebo priamo na našej stránke www.wishare.me. Vytvorenie zoznamu želaní je možné bez akejkoľvek registrácie a to úplne zadarmo. Odvtedy sme taktiež doplnili funkciu, ktorá umožňuje používateľom robiť si zmeny v ich zozname prianí úplne samostatne – či už pridať ďalšie želanie alebo napríklad zmeniť popis preferencií.
Náš produkt plánujeme zlepšovať, aby bol priateľský na používanie a plnil očakávania používateľov. Spätná väzba je pre nás základom. Naším ďalším krokom je rozšírenie povedomia o WiShare medzi ľudí, ktorí naše riešenie využijú.
S. C.: Aké výsledky má projekt priniesť a kedy sa tak má stať?
N. POLCEROVÁ: Prvé výsledky niekoľkomesačnej práce pozorujeme už v týchto vianočných mesiacoch, keď je dávanie a dostávanie darčekov veľmi aktuálnou témou. Čím viac ľudí sa dozvie o WiShare, tým budeme vidieť vyšší nárast používateľov. Neváhajte teda navštíviť našu stránku www.wishare.me a vytvoriť si váš zoznam prianí, už dnes.
S. C.: Čo očakávate od účasti v programe Playpark?
N. POLCEROVÁ: Verím, že Playpark mne a môjmu tímu umožní zlepšiť si naše vedomosti v rámci plánovaných workshopov a poradiť sa o rozvoji nášho podnikania s profesionálmi. Osobne sa teším na stretnutia s ľuďmi, ktorí taktiež majú podnikateľské myslenie a rozbiehajú si vlastné projekty. Myslím si, že študijný pobyt v Rijeke, ako aj ďalšie networkingové podujatia nám dovolia spoznať ľudí, ktorým by sa náš nápad mohol páčiť a mohol by nás podporiť, či už odporúčaním alebo investíciou.
*********************************************
Program Playpark Bratislava a jeho 3. tréningová perióda: november 2018 – apríl 2019 ponúka svojim účastníkom jedinečnú možnosť získať miesto v priestore Univerzitného technologického inkubátora STU (InQb) na 6 mesiacov, ďalej účasť na 7 praktických workshopoch podnikateľských zručností, networking v rámci medzinárodnej siete Playparkov v siedmich krajinách EÚ, 5-dňový študijný pobyt v partnerskom Playparku v Rijeke, ale aj mentoring a mnohé iné. Vybraní účastníci získajú miesto pre zvyšovanie svojich zručností v oblasti nových technológií, inovatívnych produktov, služieb, procesov či sociálnych inovácií na Slovensku, ako aj v ďalších 6 krajinách EÚ – v Česku, Chorvátsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku a Taliansku.
Program Playpark je určený študentom stredných a vysokých škôl, absolventom vysokých škôl, budúcim podnikateľom a iným nepodnikateľom s inovatívnym nápadom z oblasti ekonomických a sociálnych inovácií. Jednou z požiadaviek programu je zachovanie rovnakého pomeru ženských a mužských účastníkov programu.
Dvaja najúspešnejší účastníci dostanú možnosť prezentovať svoj podnikateľský nápad na medzinárodnom podujatí „Pitching Finals“ vo Viedni na jar 2019!
Traja najúspešnejší účastníci získajú individuálne poradenstvo v rozsahu 10 hodín na účastníka v oblasti ďalšieho rozvoja podnikania od skúseného mentora podľa vlastného výberu.
Playpark Bratislava je iniciatívou v rámci medzinárodného projektu CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network), ktorá podporuje študentov, absolventov vysokých škôl, budúcich podnikateľov a iných nepodnikateľov s inovatívnym podnikateľským nápadom.
Rozhovor a foto poskytla: Nikola Polcerová
Zhovárala sa: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Ilustračné foto: Pixabay.com /Blickpixel/
Uverejnila: VČ