Súťažná konferencia pre začínajúcich tvorcov webových stránok, grafikov a dizajnérov, programátorov mobilných aplikácií a blogerov Junior Internet AMAVET 2018 má za sebou celoslovenské finále. Už 13 rokov je súťaž pre žiakov základných a stredných škôl možnosťou pre objavenie ich talentu v oblasti informačných technológií a odrazovým mostíkom do on-line sveta.
„Obetovala som práci učiteľky všetko a je pre mňa zadosťučinením, že to, čo robím pre deti má zmysel. Som rada, že ich posúvam ďalej. Som tu už druhý rok, súťaž nás nakopáva. Mladé talenty sa oplatí vidieť, zažiť túto úžasnú atmosféru. Určite prídem so svojimi žiakmi aj o rok, Junior Internet chceme zažiť opäť…“, povedala učiteľka slovenského jazyka Janette Lišivková, ktorá má cestu do Bratislavy na finále ďalekú, no každý rok úspešnú. Zo základnej školy v Bardejove prišla s dvomi žiačkami a v kategórii JuniorTEXT získala Bianka Michalcová 2. miesto.
Hlavným cieľom súťažnej konferencie Junior Internet AMAVET je prispieť k podpore digitálneho vzdelávania, k upevneniu kreatívneho myslenia a k rozvoju informačných technológií v bežnom živote. Tento cieľ podporila aj profesijná autorita. Od 13-teho ročníka sa stala odborným garantom Junior Internet-u IT Asociácia Slovenska.
Ďalším cieľom súťaže je prispieť k zvýšenému záujmu žiakov, najmä stredných škôl o štúdium v odboroch informatika alebo počítačové inžinierstvo. Aj to je jedným z dôvodov prečo sa konferencia konala už tradične na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Termín konania súťaže v marci, mesiaci knihy a internetu, podporu vzdelávania zdôraznil. Opäť nechýbala ani autorita renomovanej fakulty, dekanka prof. Ing. Mária Bieliková, PhD., ktorá po ukončení súťaže povedala: „Bola to zasa jedna skvelá akcia, veľký príspevok k tomu, aby sme podporili našu mladú generáciu. Snáď sme trošku všetci prispeli aj k tomu, že veľká časť z nich ostane na Slovensku. Tí úplne najlepší vždy pôjdu na skusy do sveta. Nech idú, ak chcú niečo výrazne iné, ako je Oxford, Imperial College a ďalšie podobné, ale ak chcú porovnateľné univerzity, ako je napríklad Brno a ďalšie, tak nech radšej rozvíjajú hodnoty doma, tu sú potrební.“
Tradične jedným z hlavných partnerov Junior Internet-u je aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. „Pre 13. ročník kategórie JuniorTEXT sme zvolili tému Kultúrne dedičstvo Európy. Inšpirovali sme sa tým, že tento rok bol v celej EÚ vyhlásený za Európsky rok kultúrneho dedičstva. Veľmi milo ma prekvapili žiaci základných aj stredných škôl, ktorí túto tému vynikajúco zvládli. Som veľmi rád, že aj mladí ľudia si uvedomujú dôležitosť prepojenia histórie s našou budúcnosťou a vo svojich prácach poukázali na výnimočnosť nielen nášho slovenského, ale aj európskeho kultúrneho dedičstva,“ uviedol pri tejto príležitosti Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktorý poskytol súťažnej konferencii aj záštitu.
Junior Internet je pre žiakov základných a stredných škôl pomyselným odrazovým mostíkom do on-line sveta. V 13. ročníku prihlásilo svoje práce v šiestich kategóriách takmer 400 žiakov. Hodnotiaca komisia, zložená z úspešných webových projektov a organizácií, vybrala na celoslovenské finále 71 súťažiacich. Okrem hodnotenia členovia komisie aj radili začínajúcim autorom v ich prezentovaní sa vo svete on-line marketingu.
Súťažné kategórie:
JuniorWEB – vlastné webové stránky, webové aplikácie, naprogramované CMS, ktoré sú umiestnené na internete.
JuniorDESIGN – vytvorené digitálne grafické práce, plagáty, kresby, dizajn manuály, koláže a akékoľvek iné elektronické grafické práce umiestnené na internete.
JuniorTEXT – texty na vyhlásenú tému. Literárny útvar je ľubovoľný. Rozsah súťažného textu musel byť minimálne 1 000 znakov. Text musel byť umiestnený na internete s uvedením jeho autora. Téma pre 13. ročník súťaže bola „Kultúrne dedičstvo Európy“.
JuniorBLOG – vlastné blogy, fotoblogy, videoblogy, teda stránky/kanály, kde sa nachádza jedinečný autorský obsah bez ohľadu na tému. Na rozdiel od kategórie JuniorWEB sa primárne nehodnotila vývojová/programátorská časť, ale obsah a forma.
JuniorAPP – mobilné aplikácie pre tablety a smartfóny.
JuniorLEARN – kategória pre weby a aplikácie poskytujúce vzdelávací obsah.
Absolútnym víťazom súťaže sa stal Miroslav Murin. V kategórii JuniorLEARN sa umiestnil na 1. mieste s programom na tvorbu interaktívnych prezentácii a testov „Good Teacher“. Program je pod open source licenciou, takže stiahnutie je úplne zadarmo a ako pri prezentácii zdôraznil Miro: „…aj vždy bude.“ Talentovaný štvrták strednej školy z Michaloviec sa v odpovediach na otázky členov hodnotiacej komisie priznal, že na programe pracuje každú voľnú minútu ešte aj dnes a dokonca si neužil ani letné prázdniny. „Od rána do noci som na programe robil, ale bavilo ma to, bol to môj sen a som rád za taký výsledok. Videl som výsledky priebežne, že to pribúda ako tehla po tehle na rozostavanej budove. Stále ešte nie je dokončená, stále mám čo na tejto ´budove´ stavať, vylepšovať. Od dvanástich rokov programujem a keď robím na tom, čo ma baví, robí mi to naozaj radosť, som šťastný. Neberiem to tak, že som premárnil prázdniny.“ Miro svoj talent preukázal aj tým, že prihlásil ďalšiu svoju prácu „My Spy Android“ do kategórie JuniorAPP, kde sa umiestnil na treťom mieste. Úlohou aplikácie je monitorovať mobilný telefón s operačným systémom Android. Dokáže monitorovať SMS správy, telefónne hovory, kde a koľko sa volalo, dokonca aj pozíciu pohybu používateľa. Program dokáže aj blokovať aplikácie a dokáže sa ochrániť pred odinštalovaním.
Informácie a foto poskytol: Ján Nemec, AMAVET
Redigovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: VČ