Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Často zabúdate? Vedci vyvinuli novú aplikáciu na zlepšenie pamäti

VEDA NA DOSAH

Aplikáciu s názvom HippoCamera inšpirovala mozgová časť hipokampus.

Zábudlivá žena. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Výskumníci z Torontskej univerzity vymysleli novú aplikáciu pre smartfóny, ktorá zlepšuje pamäť a prinavracia ľuďom seba samých. Mohla by pomôcť pacientom v skorých štádiách Alzheimerovej choroby alebo s inými formami poškodenia pamäti.

Aplikáciu s názvom HippoCamera inšpirovala mozgová časť hipokampus, ktorá je zapojená v procese vytvárania a uchovávania spomienok. Hrá dôležitú úlohu pri konsolidácii informácií z krátkodobej pamäti do dlhodobej pamäti a v priestorovej orientácii. Pri Alzheimerovej chorobe je hipokampus jednou z prvých oblastí, kde dochádza k poškodeniu.

Používanie aplikácie HippoCamera

Používanie aplikácie je jednoduché. Keď si chcete zapamätať nejakú udalosť, okamih, objekt alebo osobu, nahráte si krátke video s dĺžkou 24 sekúnd. K tomuto videu navyše vytvoríte osemsekundový zvukový opis, čiže jednoducho poviete, čo vidíte alebo prečo je daná chvíľa dôležitá. Aplikácia potom skombinuje tieto dva prvky tak, ako by to urobil hipokampus: video sa zrýchli podľa funkcie hipokampu, a tým uľahčí ich spätné pozeranie.

Aplikácia HippoCamera bude čoskoro dostupná aj verejnosti, zatiaľ však len pre používateľov značky Apple.

Bryan Hong and Morgan Barense. Zdroj: Toronto university

Vedkyne Bryan Hong a Morgan Barense, ktoré vyvinuli aplikáciu. Zdroj: University of  Toronto

Každému účastníkovi štúdie sa zlepšila pamäť

Účastníci štúdie mali za úlohu nahrávať rôzne udalosti zo svojho života a potom si ich mali prehrať najmenej osem ráz počas niekoľkých týždňov. Výskumníci sa s nimi potom stretli, ukázali im ich zapamätané klipy a požiadali ich, aby opísali všetko, čo si o danej udalosti vedia vybaviť. Proces slúžil na pripomenutie spomienky a detailov. Okrem toho výskumníci zaznamenávali aj ich mozgovú aktivitu pomocou funkčnej magnetickej rezonancie.

O tri mesiace neskôr, po tom, čo si nezopakovali svoje spomienky a už nemali prístup k aplikácii, ich znova požiadali, aby si po druhý raz spomenuli a vykreslili dané udalosti.

„Aj mnoho mesiacov po skončení štúdie si ľudia dokázali vybaviť spomienky do podrobných detailov. Používatelia našej aplikácie si vedeli spomenúť o viac ako 50 percent na podrobnosti každodenných udalostí, než keby si ich nikdy neprehrali,“ vysvetlil hlavný autor štúdie Chris Martin. Ľudia, ktorí ju používali 70 dní nasledujúcich po sebe, zaznamenali zlepšenie pamäti o 84 percent.

Dôležitá je podľa vedcov počiatočná spomienka, ktorá spustí proces, ktorým sa jednotlivé spomienky na seba nabaľujú, a postupne si týmto spôsobom spomenieme na celý sled udalostí. Výsledky ich štúdie publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Aplikácia pomáha činnosti hipokampu

Skenovanie mozgu ukázalo, že prehrávanie pamäťových podnetov zmenilo spôsob, ako boli každodenné zážitky v hipokampe kódované. Uložené spomienky boli separované a zatriedené, neboli pomiešané s inými a vďaka tomu si ich ľudia vedeli ľahšie vybaviť.

Aplikácia HippoCamera fungovala u zdravých starších dospelých rovnako ako u tých, ktorí začali pozorovať kognitívne zhoršenie. V jednom prípade mal človek dokonca ťažkú amnéziu po poranení mozgu.

Podľa vedcov je zásadný už len samotný účel a zámer, ktorý je súčasťou používania aplikácie. Jej rozhranie nabáda ľudí, aby premýšľali o tom, čo si chcú zapamätať a prečo je pre nich konkrétny okamih dôležitý.

Keď ľudia začnú v ktoromkoľvek bode svojho života strácať nadobudnuté spomienky aj schopnosť vytvárať si nové, prestanú vnímať zmysel a seba samého. Preto sa často odpútajú od ľudí a udalostí v ich živote. Pamäť a naša identita sú veľmi úzko prepojené: aplikácia môže ľuďom pomôcť, aby sa opäť cítili spätí so sebou a svojím okolím.

Zdroj: Univerzita Toronto, Technology

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky