Prinesie pohľady expertov na témy, ktorými žijú mladí, a poskytne nástroje na efektívne používanie internetu a technológií.
V roku 2004 sa začal ako iniciatíva jedného európskeho projektu Deň bezpečného internetu. Dnes sa rôznymi aktivitami pripomína v 170 krajinách Európy. Oslavuje sa v druhý deň druhého týždňa druhého mesiaca a v roku 2023 pripadne na 7. februára.
Rôzne organizácie, štátne orgány, IT firmy a mimovládne organizácie sa venujú témam, ktoré prechádzajú celým spektrom online bezpečnosti cez kyberšikanovanie, nenávistné prejavy na internete či ochranu osobných dát. Bezpečný internet zahŕňa množstvo tém, naša organizácia DigiQ – Digitálna inteligencia ponúka tiež veľa aktivít, a preto sa rozhodla pripraviť mesiac bezpečného internetu, ktorý bude zavŕšený konferenciou pre mladých #SID2023: digiSAPIENS 27. februára 2023 v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave.
Naša pozornosť sa stáva komoditou
Internet a digitálne technológie zdemokratizovali prístup k informáciám a umožnili šírenie vedomostí v spoločnosti. Technológia je všadeprítomná a poskytuje ľudstvu jedinečnú príležitosť na pokrok vo všetkých oblastiach rozvoja. Takmer úplné pripojenie na internet a digitalizácia našich životov však zároveň znamená, že sa my, naša činnosť online a naša pozornosť stávajú komoditou. Generácie Z a Alpha vyrastajú v digitalizovanom svete, deti a mladí ovládajú technológie mnohokrát lepšie ako dospelí, ktorí ich majú dospievaním sprevádzať.
Cieľom konferencie #SID2023: digiSAPIENS je priniesť pohľady expertov na témy, ktorými mladí ľudia žijú, jazykom, ktorý je blízky mladým ľuďom bez odborného žargónu a moralizovania, a poskytnúť nástroje na efektívne používanie internetu a technológií.
Buďte tvorcami lepšieho online sveta!
Počas konferencie budú vyhodnotené dve súťaže. Prvou je výzva v rámci programu digiPEERS Buďte tvorcami lepšieho online sveta!, ktorej cieľom je realizovať aktivity pri príležitosti Dňa bezpečného internetu. Medzi 1. a 24. februárom 2023 robia digiPEERS (dobrovoľníci organizácie DigiQ – Digitálna inteligencia – pozn. red.) workshopy, infografiky, blogujú, zverejňujú na sociálnych sieťach a realizujú rozhovory.
Druhou súťažou je výzva Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky na deťoch a digiQ: Čo pre vás/teba znamená lepší a bezpečnejší internet? Jednotlivci alebo kolektívy zasielajú svoje odpovede na link, ktorý je zverejnený na www.bezpecnyinter.net.
Zdroj: TS OZ DigiQ – Digitálna inteligencia
(GL)