Vymysleli smart hydroponické systémy, ktoré sú plne autonómne, vysoko škálovateľné s prepojením na cloud pre domácu, ako aj podnikovú indoor a outdoor produkciu potravín. Ide o projekt spoločnosti CropTech, ktorý je súčasťou Inkubátora Technickej univerzity v Košiciach v rámci univerzitného Startup centra. Ako tvrdí realizačný tím, maximalizácia výnosov pri súčasnom znižovaní nákladov je možná prostredníctvom extenzívnych inovácií v oblasti optimalizácie energií, skorej detekcie chýb, samodiagnostike a vzdialenom prístupe k hydroponickému systému. Ich cieľom je zachovanie udržateľnosti v produkcii potravín a potravinovej bezpečnosti, nielen na území Slovenskej republiky, ale celosvetovo.
Tím tvoria: Martin Paľa – CEO, Co-Founder; Ladislav Miženko – CTO, Co-Founder; Radoslav Bielek – Physical Modeling, Co-Founder; Peter Tkáč – Mechanical Engineer, Co-Founder a Jakub Szász – Network Specialist, Co-Founder. „Sme skupina inžinierov a výskumníkov z rôznych oblastí od strojárstva, kybernetiky až po umelú inteligenciu. Prienikom týchto všetkých schopností sa usilujeme o aplikáciu najmodernejších technológií do praxe,“ uvádzajú o sebe.
Vytvorili inteligentný, ľahko použiteľný systém na monitorovanie a automatizáciu, dostupný pre každého. Produkt ResponzIO dokáže veľa – od jednoduchého zalievania rastlín alebo kŕmenia rybičiek až po zložité úlohy. „Majte svoju záhradku alebo akvárium stále pod dozorom. ResponzIO dokáže o všetkom informovať cez internet, takže ak niečo nie je v poriadku, môžete okamžite konať. Zabudnite na predpotopné a nespoľahlivé časovače zásuviek. ResponzIO túto prácu zastane oveľa lepšie a dokáže prispôsobiť svoje akcie na základe spätných väzieb od snímačov a vytvorených pravidiel,“ uvádza realizačný tím.
ResponzIO nadizajnovali tak, aby vykonával všetky úlohy samostatne. „Avšak ste to práve vy, kto o všetkom rozhoduje, takže v prípade potreby máte nad všetkým kontrolu,“ prihovárajú sa potenciálnym užívateľom systému.
ResponzIO je nástroj pre vzdialený monitoring, ovládanie a automatizáciu, použiteľný v rôznych aplikáciách, ako sú hydroponické systémy, akváriá a záhrady či skleníky alebo všeobecné aplikácie v inteligentných domácnostiach. „Kombinácia štyroch programovateľných elektrických zásuviek, skupiny senzorov pre snímanie vlastností vodného roztoku, osvetlenia a okolitého vzduchu v spolupráci s cloudovou aplikáciou a jednoduchým webovým užívateľským rozhraním umožňuje nepretržitý monitoring a údržbu jednotlivých procesov.“
Autori projektu tvrdia, že charakteristickou vlastnosťou ResponzIO zariadenia je jeho nízka spotreba elektriny. „Napriek tomu stále pracujeme na jej optimalizácii. Ani strata internetového pripojenia nie je pre ResponzIO žiaden problém. Veľmi rýchlo si tento stav uvedomí a pracuje bez prerušenia v offline režime. Existuje mnoho využití pre ResponzIO, a to hlavne vďaka širokej podpore prídavných zariadení a snímačov.“
Projekt má už za sebou viacero úspechov: v roku 2014 víťazstvo v StartupAwards.sk v kategórii Society, o rok na to umiestnenie zakladateľa Martina Paľu v rebríčku „Forbes 30 pod 30“ a Jakuba Szásza medzi finalistami Študentskej podnikateľskej ceny. V roku 2015 podali registráciu o priemyselný vzor a boli umiestnení na Mape sociálnych inovátorov Nadácie Pontis. V roku 2016 získali špeciálnu cenu za významný pokrok pri rozvoji start-upu v rámci súťaže Slovak Student Startup Cup 2016. Tiež umiestnenie medzi TOP 5 projektmi v rámci akcelerátoru Agro Innovation Lab v konkurencii takmer 170 projektov zo 49 krajín či ocenenie na V4 Startups & Scale-ups 2016 v Amsterdame.
Projekt CropTech je súčasťou Inkubátora TUKE v rámci tamojšieho Startup centra.
Možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE majú aktuálne aj ďalšie inovatívne projekty. Stačí sa zapojiť do 6. kola súťaže inovatívnych nápadov, projektov a podnikateľských riešení. Prihlášky centrum prijíma do 14. septembra 2017. Pokiaľ máte nápad, ktorý chcete ďalej rozvíjať alebo je váš projekt v štádiu, kedy je pripravený na rýchly rast a potrebuje na to vhodné podmienky, neváhajte.
Startup centrum TUKE ponúka nádejným start-upom možnosť získať priestory zdarma v Startup centre TUKE, tiež možnosť využitia potrebnej kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení TUKE či pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov a ďalšie benefity, ale aj expertnú a mentorskú podporu.
Podporené projekty, o ktorých sme na portáli VEDA NA DOSAH v minulosti písali
Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR
Informácie a foto: CropTech
Uverejnila: VČ