Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aj správne držanie tela pri práci s PC je vedou

VEDA NA DOSAH

Aj správne držanie tela pri práci s PC je vedou

Mnoho štúdií poukazuje na to, že následkom nesprávneho sedenia prichádza bolesť chrbta, krku, hlavy a iných častí. A to má vplyv aj na celkové zdravie človeka. Uvedomujú si to študenti Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, poslucháči Fakulty informatiky a informačných technológií. V spolupráci s Ústavom informatiky, informačných systémov a softvérového inžinierstva vytvorili aplikáciu Spine Hero. Sú totiž presvedčení, že keď budú ľudia so sedavou prácou sedieť správne, budú sa cítiť viac komfortne, sebaisto a ich produktivita bude rásť.

Aplikácia Spine Hero tak slúži na monitorovanie správneho držania tela pri práci s počítačom. Ak človek sedí nesprávne, upozorní na to čo najmenej rušivým spôsobom. „Využíva pritom web kameru alebo hĺbkovú kameru Intel RealSense, vstupy analyzujeme a na základe zistení používateľa upozorníme vo vhodnom momente, ktorý sa snažíme odhadnúť na základe jeho aktivity,“ uvádza jeden z tvorcov projektu Jozef Staňo.

V Spine Hero nemajú radi, keď aplikácie svojich užívateľov vyrušujú. Preto vytvorili systém notifikácií, ktorý upozorňuje čo najmenej rušivým spôsobom. Na výber sú tak 3 rôzne druhy notifikácií, pričom Spine Hero sám zistí, kedy je vhodný čas na zobrazenie notifikácií na základe aktivity človeka na počítači. Spine Hero tiež umožňuje nastavovať ciele – je možné začať s 30 minútami správneho sedenia denne a postupne sa každým dňom zlepšovať.

Tvorcovia projektu zdôraznili na svojom webe konštatovanie Svetovej zdravotnej organizácie WHO, podľa ktorej v Spojených štátoch amerických sa odhaduje, že 149 miliónov dní práce ročne je stratených v dôsledku slabej bolesti chrbta. Ďalej tiež citujú Univerzitu Illinois – podľa nej k zlému držaniu tela dochádza ľahko, ak sa človek intenzívne sústreďuje na prácu. Je vtedy veľmi ťažké vedome udržiavať správne držanie tela. Rovnako tak Britská chiropraktická asociácia tvrdí, že v priemere ľudia trávia takmer pol dňa (10 hodín) sedením a len menej ako 2 hodiny sú aktívne.

Študenti aplikáciu predstavili aj na tohoročnej Noci výskumníkov, čo je najväčší festival vedy na Slovensku. V stánku bolo možné si aplikáciu vyskúšať osobne, o čo bol podľa Jozefa Staňa veľký záujem hlavne medzi detskými návštevníkmi. „Dospelý uchádzači sa zaujímali o možnosť použitia aplikácie v domácom prostredí a v práci. Podujatie nám poskytlo priamy kontakt a spätnú väzbu od potenciálnych používateľov.“

Aplikácia je aktuálne dostupná na stránke spinehero.com, kde je možné si stiahnuť najnovšiu testovaciu verziu aplikácie.

Tvorcovia projektu Spine Hero už vlani uspeli aj v súťaži Skvelí mladí podnikatelia. Do finále vtedy postúpilo 5 finalistov: LeapKin – herná terapia pre pacientov s pohybovými obmedzeniami, Octago – cvičiaci program (street workout) pre mestá, Woogies – aplikácia, ktorá sa postará o všetky problémy na zdieľaných bytoch, InovaShop – ako aj interaktívna kabínka, ktorá zvýši predajnosť obchodov.

No a víťazným projektom sa stal práve projekt tímu Sitting Hamsters so svojou appkou Spine Hero, ktorá monitoruje správne držanie tela za počítačom prostredníctvom web kamery. Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave Jakub Mačina, Jozef Gáborík, Matej Leško a Jozef Staňo získali 15 000 EUR na rozvoj svojho podnikania. Výhru plánovali využiť na dokončenie produkčnej verzie aplikácie a pridanie podpory pre ďalšie typy kamier na trhu. Následne finančnú investíciu chceli použiť na budovanie značky a marketing. „Keďže nesprávne sedenie je celosvetový problém, naše ciele sú globálne. Časť z výhry pôjde aj na kancelárske priestory a právnu pomoc v oblasti podnikania,“ dodal člen tímu Jakub Mačina.

Porota kládla dôraz na inovatívnosť, finančnú výkonnosť projektov, príležitosť pre rast, poznanie konkurencie a vplyv na komunitu. Predseda poroty Rastislav Šupšák vtedy uviedol, že prezentácie každého tímu boli na vysokej úrovni a celá súťaž sa niesla v komornej a priateľskej atmosfére. „Finálne hodnotenie poroty naozaj ľahké nebolo. Spoločnosť Sitting Hamsters prekonala svojich súperov prepracovanosťou svojho biznis plánu, prezentačnými schopnosťami, argumentáciou a celkovou perspektívou do budúcnosti.“

 

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: spinehero.com

Uverejnil: MZ

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky