Prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD., prodekanka pre vedu a výskum na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, profesorka na Ústave elektroniky a fotoniky.
Pracuje v oblasti mikroelektroniky, konkrétne v návrhu a implementácii obvodov a systémov integrovaných na čipe. Podieľala sa na riešení viac ako dvadsiatich domácich a medzinárodných projektov základného a aplikovaného výskumu. Vedie výskumný kolektív, ktorý spolupracuje s našimi aj zahraničnými inštitúciami. Je autorkou alebo spoluautorkou viac ako 180 vedeckých článkov a príspevkov na medzinárodných konferenciách. Absolvovala stáže a výskumné pobyty v USA, Kanade, Belgicku. Je autorkou dvoch US patentov.
V súvislosti s nomináciou v čitateľskej ankete Slovenka roka 2016 v kategórii Veda a výskum sme prof. Ing. Vieru Stopjakovú, PhD., požiadali o rozhovor.
Čo považujete za svoj najväčší pracovný úspech?
„Vo výskume sa často tešíme z malých úspechov a drobných krôčikov posúvajúcich nás vpred. V tomto zmysle ma veľmi teší, že sa mi podarilo zvládnuť priekopnícku prácu a vybudovať na Slovensku mladý vedecký tím, ktorý úspešne rieši medzinárodné výskumné projekty v oblasti návrhu a využitia integrovaných obvodov. Za podstatnú časť môjho povolania považujem prácu so študentmi a preto som šťastná, že pod mojím vedením ukončilo fakultu už mnoho absolventov a doktorandov. Je to úžasný pocit, keď vidím svojich bývalých študentov ako úspešných vedcov, zakladateľov malých firiem, či pracovníkov veľkých nadnárodných spoločností.
Som rada, že môžem byť aktívnym svedkom toho, ako veľmi mikroelektronika a ďalšie technológie menia a uľahčujú náš každodenný život. Snáď najrukolapnejším príkladom je porovnanie klasického drôtového telefónneho aparátu so smart mobilným telefónom s dotykovým displejom – obidva sú určené na telefonovanie, ale ich možnosti, rozmery a komfort používania sú absolútne neporovnateľné.“
Aké vlastnosti a schopnosti Vám dopomohli k vybudovaniu kariéry?
„K tejto práci ma priviedlo rozhodnutie študovať technické vedy a výber odvážneho študijného odboru – mikroelektronika. Za ďalší zlom považujem rozhodnutie pokračovať aj na doktorandskom štúdiu, ktoré je bránou k vedeckej kariére. Tiež je potrebný istý kus talentu, ktorým sme obdarení.
Práca vo vede si vyžaduje pokoru, trpezlivosť a vytrvalosť. A veľa veľa obetovaného voľného času. Moja práca ma naučila, že aj keď urobíme pre dosiahnutie cieľa všetko, nemusí to priniesť očakávaný výsledok. Nie vždy však nedosiahnutie cieľa znamená nevyhnutne prehru.“
Ako sa Vám darí skĺbiť svoju náročnú prácu s tradičnou úlohou ženy v rodine? Kto alebo čo Vás nabíja energiou?
„Myslím, že sa mi darí nájsť rovnováhu medzi profesionálnym a súkromným životom a skĺbiť obe oblasti života. Nemám deti, takže v tomto smere to mám zrejme jednoduchšie. Niekedy sa mi síce nakopia isté činnosti v domácnosti, ale vždy to nakoniec dobehnem.
Pracujem neustále s mladými ľuďmi, čo ma inšpiruje a zároveň dodáva novú silu. Vo voľnom čase veľa športujem, rada cestujem a uprednostňujem aktívne dovolenky. Veľmi dobre zrelaxujem pri chalupárčení a práci v záhrade. Rada si zájdem „vyčistiť hlavu“ na Oravu k rodičom, ktorým by som chcela aj týmto spôsobom poďakovať za to, že ma vždy podporovali. Je to vo veľkej miere ich zásluha, že pracujem vo vede.“
Prestížnu anketu Slovenka roka 2016 organizuje týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a SND. Záštitu nad podujatím prevzal prezident SR Andrej Kiska. Informácie o možnosti hlasovania do 2. júna 2016 za nominantky, nájdete na webovej stránke www.slovenkaroka.sk.
Rozhovor pripravila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Foto: z archívu V. Stopjakovej
Uverejnila: ZVČ
Ďalší rozhovor bude publikovaný v piatok pod názvom:
Jana Mojžišová – nominovaná v ankete Slovenka roka 2016