Nový článok na báze kremíka má viac vrstiev absorbujúcich svetlo, čo zvyšuje jeho účinnosť na 36,1 percenta.
Vedcom z nemeckého Fraunhofer Institute for Solar Energy Research ISE a holandského NWO-Institute AMOLF sa podarilo doslova nemožné. Vytvorili solárny článok na báze kremíka s rekordnou účinnosťou 36,1 percenta. Prekonali tým dosiaľ najvyššiu možnú účinnosť 29,4 percenta, ktorú dosahoval solárny článok na báze kremíka.
Podarilo sa to zhotovením „multijunkčného“ solárneho článku s viacerými vrstvami absorbujúcimi svetlo. Práve vďaka tomu môžu byť totiž efektívnejšie využité rôzne časti farebného spektra slnečného svetla.
Zloženie jedinečného solárneho článku
Rekordný solárny článok kombinuje špičkový kremíkový TOPCon solárny článok s inovatívnym dizajnom vyvinutým vo Fraunhofer ISE. Obsahuje tiež dve polovodičové vrstvy, vyrobené z fosfidu gália a india (GaInP) a fosfidu arzenidu gália a india (GaInAsP), obe vyvinuté vo Fraunhofer ISE. Špeciálne navrhnutý nanopovlak vytvorený v holandskom inštitúte AMOLF a nemeckom Fraunhofer ISE zároveň zlepšuje zachytávanie svetla vnútri článku a posúva jeho účinnosť nad 36 percent.
Výroba solárnych článkov s ultravysokou účinnosťou je síce v súčasnosti nákladnejšia než výroba konvenčných kremíkových solárnych článkov, dosahujúcich približne 27-percentnú účinnosť, no vďaka výnimočnému výkonu sú veľmi atraktívne pre aplikácie s obmedzeným priestorom – napríklad v prípade fotovoltaických panelov, elektromobilov či dronov.
Zdroj: elektrickevozy.cz
(af)