Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Svietidlo, ktoré vyjadruje aktuálnu náladu pomocou SMART technológií

VEDA NA DOSAH

Ing. Branislav Krchňavý

Inovatívne svietidlo tvorí most medzi ľudskou šikovnosťou, kreativitou a modernými technológiami, ktoré používateľovi umožňujú vyjadrenie aktuálnej nálady pomocou SMART technológií. Výrobou a predajom tohto dizajnového svietidla sa zaoberá Ing. Branislav Krchňavý – líder študentského start-upu Lampiš zo Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline.

Ich projekt zožal významný úspech. Zvíťazil v kategórii Životné prostredie, zelené technológie súťaže Slovak University Startup Cup 2017. Dizajnové svietidlo tímu okolo Ing. Branislava Krchňavého je jednoduchej, avšak sofistikovanej konštrukcie, ktorá je určená pre každého a kamkoľvek v interiéri. „Každé svietidlo má poradové číslo počnúc 0, 1,.. ∞, čo robí každé svietidlo výnimočným. Hlavným mottom je ´čo si zoberieš, vráť´, a preto musí byť transparentne preukázané, koľko svietidiel bolo vyrobených a koľko z predajnej ceny každého svietidla ide na výsadbu nových stromov na území SR,“ uvádzajú tvorcovia.

Cieľom súťaže Slovak University Startup Cup 2017 je oceniť a podporiť mladú generáciu podnikateľov, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácii ich inovatívnych riešení do reálneho podnikania. Organizátori sú presvedčení, že študentské start-upy majú dôležité miesto v ekosystéme start-upovej komunity.

Študentské start-upy s najväčším potenciálom vyberala komisia zložená zo skúsených, úspešných podnikateľov, ako aj zástupcov našich reklamných partnerov, mediálnych partnerov, ako aj spolupracujúcich organizácií. Vyhodnotených bolo päť tých najlepších podľa jednotlivých kategórií: veda a medicínske technológie; informačné technológie, mobilné technológie, web; priemyselné technológie, technické riešenia, robotika; životné prostredie, zelené technológie a otvorená kategória pre ostatné nápady.

Podmienkou pre účasť v Slovak University Startup Cup je, že tím, ktorý pracuje na start-upe, musí pozostávať minimálne z jedného študenta vysokej školy. Študentský start-up musí mať minimálne dvoch členov. Členovia tímu študentského start-upu musia byť štátnymi občanmi SR. Start-up by mal byť inovatívnym nápadom. Študentský start-up má byť vlastným nápadom súťažiaceho tímu, čo deklaruje aj súhlasom so súťažnými podmienkami po vyplnení formulára.

Víťazmi jednotlivých kategórií sa stali:

1. kategória : Veda, medicínske technológie

MUDr. Tomáš Brngál – líder študentského start-upu Virtual Medicine; Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

2. kategória: Informačné technológie, mobilné technológie, web

Ing. Mária Franková – líderka študentského start-upu Hipstersaurus Rex Apps/ Hippstersaurus Rex Apps; Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach

3. kategória: Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika

Ing.Daniel Šlosár – líder študentského start-upu Chargebrella; Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach

4. kategória: Životné prostredie, zelené technológie

Ing. Branislav Krchňavý – líder študentského start-upu Lampiš, Strojnícka fakulta, Žilinská univerzita v Žiline

5. kategória: Ostatné nápady

Ľuboš Jurečka – líder študentského start-upu Dreamstory, Fakulta ekonomiky a manažmentu, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

víťazi jednotlivých kategórií

Vyhlásenie špeciálnych cien:

Cena JCI Slovensko pre start-up s najväčším prínosom pre spoločnosť:

Cenu získali 2 finalisti, a to MUDr. Tomáš Brngál so start-upom Virtual Medicine a Ľuboš Jurečka so start-upom Dreamstory.

Špeciálna Cena za sociálne inovácie. Partnerom tejto ceny bola Green Foundation:

Cenu získal Bc. Tomáš Szabo , líder študentského start-upu Webový portál E-PRO, Ústav manažmentu STU v Bratislave.

Absolútnym víťazom a nominantom Slovenska na celosvetovú súťaž vysokoškolských start-upov University Startup Cup 2017 do Kodane sa stal Ing. Daniel Šlosár so študentským start-upom Chargebrella.

 

Projekt sa organizoval aj v iných krajinách pod názvom University World Startup Cup 2017. Organizovala ho mimovládna organizácia JCI – Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia) v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. JCI-Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí a to už od študentov vysokých škôl.

Junior Chamber International – Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 120 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V roku 2015 oslávila 100 rokov od svojho založenia.

 

Informácie a foto

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky