Niečo ako termo-generátor, ale elektrickú energiu produkuje z alternatívnych a obnoviteľných zdrojov energie – konkrétne z rôznych zdrojov tepla ako napríklad zo slnečného žiarenia, ohňa a pod. Následne dokáže nabiť rozličné mobilné zariadenia vrátane takých ako telefóny, tablety či fotoaparáty. Hovoríme o prenosnom generátore elektrickej energie s názvom Chargebrella. Ide o spojenie anglických slov charge (dobíjať) a umbrella (dáždnik).
V rámci startupového inkubátora Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) tento projekt postúpil do ďalšej fázy. Rozhodla o tom14. októbra 2016 odborná komisia počas vyhodnotenia 4. kola súťaže inovatívnych nápadov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“. Košická univerzita spolupracuje s hlavným partnerom súťaže, agentúrou Slovak Business Agency. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany dušeného vlastníctva (UCITT) Technickej univerzity v Košiciach. Šlo o vyhodnotenie startup-ov, ktorým končí pôsobenie v univerzitnom Startup centre v rámci pred-inkubačnej fázy.
Zariadenie Chargebrella má užívateľsky prívetivý dizajn v tvare a veľkosti rúčky dáždnika, na ktorú je možné pripevniť špeciálny typ dáždnika s vnútornou stranou vyrobenou z reflexného materiálu. Zakladateľ tohto start-upu, Daniel Šlosár získal ocenenie Osobnosť roka v oblasti technológií v rámci súťaže Vedec roka 2015. Rovnako tak sa Chargebrella umiestnila medzi tromi víťaznými projektmi v súťaži Tatrabanka Business Idea 2016.
Minulý rok sa Daniel Šlosár stal Študentskou osobnosťou Slovenska v kategórii Hutníctvo, strojárstvo a energetika, dostal tiež špeciálnu Cenu BMW za trvalú udržateľnosť a inovácie. Má už za sebou aj prezentáciu svojho projektu v Silicon Valley na technologickej konferencii DISRUPT v San Franciscu, USA. Zúčastnil sa tiež podujatia WE 4 STARTUPS – Innovations from the heart of Europe (viac informácií o tomto zaujímavom projekte).
V rámci vyhodnocovacej fázy 4. kola súťaže inovatívnych nápadov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ predstavili svoje podnikateľské zámery, doterajšie úspechy, ako aj plány do budúcnosti ďalšie start-upy, ktoré v súčasnosti pôsobia v Startup centre TUKE. Súťažilo10 tímov, ktoré tvorili mimoriadne pestrú zmes inovatívnych nápadov a ľudí.
„Sme veľmi radi, že naša súťaž má široký záber a oslovuje ľudí od študentov stredných škôl, až po odborníkov pôsobiacich na akademickej pôde. Je našou snahou, aby Startup centrum TUKE bolo vnímané ako otvorený priestor pre rozvoj inovatívnych myšlienok bez ohľadu na vek, profesijnú prax alebo zameranie“, povedal na margo súťaže riaditeľ Univerzitného centra inovácií, transferu technológií a ochrany dušeného vlastníctva (UCITT), doc. Ing. František Jakab, PhD.
Porota do pred-inkubačného pobytu v Startup centre TUKE vybrala spolu 6 projektov. Okrem Chargebrella sa postupujúcim projektom stal tiež Fitliner Training. Ide o inovatívny aplikačný systém určený na komunikáciu s trénermi a rezerváciu fitness centier, trénerov a cvičencov. Víziou projektu je prispieť k zníženiu narastajúceho percenta svetovej obezity. Aktuálne sa Fitliner Training zameriava na expanziu na trh EÚ do roku 2018.
Peter Budzák zo start-upu Fitliner Training sa tiež umiestnil medzi 5 finalistami súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2016. Desiaty ročník súťaže organizovali Junior Chamber International a Združenie podnikateľov Slovenska.
Najmladším postupujúcim tímom v Startup centre TUKE sa stal nádejný stredoškolský start-up Dopraváci v doprave zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach. Z radov vysokoškolských študentov a absolventov postúpili Enterprise IoT NET a Hipstersaurus Rex Apps. Medzi postupujúcimi projektmi sú tiež TuLiMark a VSENANAMEZ, ktorých tímy tvoria ľudia pôsobiaci na akademickej pôde. Šesticu postupujúcich uzatvára úspešný start-up FoxBox, ktorý tento rok získal už ocenenie v národnom kole súťaže Creative Business Cup. Startupom, ktoré získali vstupenku do Startup centra TUKE, je k dispozícii 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok. Tímu HoneyLog bol predĺžený pobyt v rámci pred-inkubačnej doby v Startup centre o ďalších 6 mesiacov.
O postupujúcich startupoch rozhodla odborná komisia pod vedením predsedu komisie, prorektora pre inovácie a transfer technológií TUKE, prof. Ing. A. Čižmára, CSc. Do komisie zasadli zástupcovia investorov, súkromnej a verejnej sféry – Monika Pohlová (Slovak Business Agency), Radoslav Vašina a Michal Borza (Fond inovácií a technológií), Peter Ťapák (Košický samosprávny kraj), Zuzana Nehajová (Ernst & Young, s. r. o.), Markéta Čadková (Saab AB) a zástupcovia TUKE – František Jakab, Anton Lavrin, Marcel Behún, Martin Chovanec a Viliam Vajda.
Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj: Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva
Foto: zdroj
Úvodné foto: z archívu Daniela Šlosára
Uverejnila: ZVČ