Klasické žiarovky s volfrámovým vláknom používame už od začiatku 20. storočia. Odvtedy sa zmenili len málo. Pomerne nízka životnosť žiaroviek nebola spôsobená ich rozbíjaním, ale častejšie prepálením vlákna. Hlavnou nevýhodou však bolo prehrievanie, teda vysoká spotreba energie na iný účel než svietenie. Žiarivky a výbojky sa už od prvých prototypov v 20. rokoch 20. storočia stali známymi najmä nízkou životnosťou, závislou od zapínania a vypínania svetla. Typické je najmä blikanie opotrebovanej výbojky. Výbojky sú na rozdiel od klasických žiaroviek energeticky oveľa úspornejšie, ale pre nižšiu hodnotu v indexe podania farieb za žiarovkami zaostávajú.
Život žiarovky
Dňa 31. decembra v roku 1879 v malom mestečku Menlo Park predstavil Thomas Alva Edison svoj najnovší nápad. Ukázal žiarovku v čase, keď sa obyvateľom svetlo bez plameňa javilo ako nonsens. Podľa informácií, ktoré sa nám z tých čias zachovali, však vieme, že Edison nebol prvým. Predbehol ho Angličan Humphry Davy, ktorý sa považuje za otca tohto vynálezu. Prvé pokusy s čímsi ako žiarovka urobil už v roku 1805, no zvláštnemu svietiacemu predmetu sa viac nevenoval. Niektoré zdroje preto tvrdia, že otcom žiarovky je nemecký hodinár a vynálezca Heinrich Göbel. Traduje sa, že tento nadaný človek ju používal na osvetlenie výkladu svojho newyorského obchodu. Nikdy mu však nenapadlo, že by zuhoľnatené bambusové vlákno zatavené v sklenenej nádobe mohol vyrábať a predávať. V tom čase sa jeho vynález už dosť podobal na Edisonovu žiarovku.1
Klasickú žiarovku nahrádza LED svietenie
Vynález LED svietenia znamenal úsporu oproti žiarovkám a priniesol kvalitnejšie svetlo, ako majú výbojky. Výhodou je aj jednoduché smerovanie svetla a jeho farebné možnosti. LED svetlá sú prirodzene farebné. Kvalitné biele svetlo vzniká buď skladaním červenej, modrej a bielej ledky, alebo svietením farebného svetla cez fosforový materiál.
História LED svietenia
Píše sa od začiatku 20. storočia, konkrétne od roku 1907, keď Henry Joseph Round objavil existenciu elektroluminiscencie. Ide o jav, po ktorom vzniká elektromagnetické žiarenie a vďaka ktorému LED dióda svieti. V úplných začiatkoch sa LED-ky využívali iba ako kontrolky, pretože mali malý výkon a boli dostupné len v niekoľkých farbách. Na vysvetlenie, skratka LED vlastne znamená Light Emititing Diode.
Asi o 60 rokov neskôr sa podarilo vyrobiť prvú LED diódu, ktorá vyžarovala červené svetlo a o 10 rokov neskôr do farebného spektra pribudli aj ďalšie farby a tento zdroj svietenia sa mohol začať oveľa viac využívať. Tými farbami boli zelená, žltá a oranžová. Tento progres však nič nemenil na fakte, že LED svietenie bolo veľmi drahé, a tak sa používalo iba v špeciálnych prístrojoch a zariadeniach, ktoré mali vysokú hodnotu. V roku 1995 bola vyrobená prvá biela dióda, ktorá otvorila cestu na využitie tohto druhu svietenia aj pre bežných užívateľov.
LED-ky sú čoraz viac obľúbené
Výhody LED osvetlenia sú dnes nespochybniteľné. Majú nižšiu spotrebu elektrickej energie a oproti klasickým žiarovkám tak prinášajú výraznú úsporu. Ich životnosť je v porovnaní z bežnými žiarovkami neporovnateľne vyššia a ich použitie je širokospektrálne. Okrem možnosti zvoliť si paletu farieb majú dnes LED osvetlenia moderný dizajn, takže sa hodia tak do interiérov, ako aj exteriérov. Na ich vylepšeniach sa neustále pracuje. Keďže neprodukujú žiadne UV ani IR žiarenie, dostali sa napríklad aj do galérií, hradov, zámkov, múzeí a pomáhajú tak uchovať historické dedičstvo ukryté v obrazoch či iných umeleckých dielach.2
1 http://encyklopedia.sme.sk/c/5172514/ziarovka.html#ixzz4WxSxOzZ4
2 http://www.onlinemagazin.sk/historia-led-svetiel/
Spracovala: Monika Hucáková pre NCP VaT
Zdroj: encyklopedia.sme.sk, onlinemagazin.sk
Foto: Pixabay.com
Uverejnil: MZ
ZvedaVEC je cyklus krátkych filmov, ktoré sa venujú vede a technike. Ako „sprievodca“ novými technológiami v nich vystupuje Branči (Branislav) Kováč alias raper Vec a za nás zvedavých divákov kladie otázky. Odľahčenou formou nám ukazuje možné využitie rôznych technológií a vedeckých výdobytkov v našej súčasnosti a budúcnosti.