Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Stredoškolák zostrojil robota, ktorého môžu využiť zdravotníci aj armáda

Monika Tináková

Dokáže poslúžiť ako prieskumné vozidlo v nebezpečných oblastiach alebo pomáhať polícii na miestach, kde sú ukryté bomby.

Jazdiaca sanitka. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Stredoškolák Igor Michalec zostrojil unikátneho robota, ktorého vie diaľkovo ovládať, a pomocou batérie vydrží fungovať približne hodinu. 

Na projekte pracoval dva roky, čo ocenila aj porota celoslovenskej súťaže pre mladé talenty v oblasti vedy. Igora Michalca sme preto oslovili na rozhovor. 

Igor, podarilo sa vám zostrojiť armádneho robota, ktorý je pripravený vyraziť priamo do terénu. Prečo ste sa vydali práve do tejto oblasti vývoja nových technológií?

Asi pred dvoma rokmi som si pozeral video, kde vojaci používali robotov na rôzne armádne operácie. Veľmi ma to zaujalo, a tak som si povedal, že si jedného zostrojím. 

Chcel som dosiahnuť, aby vozidlo dokázalo zdolávať ťažký terén a vedelo dvíhať rôzne nebezpečné predmety. Zároveň malo byť čo najekologickejšie. Neskôr som chcel, aby z neho dokázal vzlietnuť a aj naň pristávať dron.

Ako si máme predstaviť vášho robota? Je to kombinácia menšieho autíčka, na ktorom je zabudovaný aj dron?

Áno, asi tak nejako. Vozidlo má podvozok so šiestimi odpruženými kolesami. Robotické rameno na odpruženom podvozku má náhon na všetkých šesť kolies. Každé koleso má vlastný motor s prevodovkou. Je ovládaný diaľkovým ovládaním s približným dosahom jedného kilometra. Na podvozku je box, kde je ukrytá elektronika. Vpredu sa nachádza ohybná mechanická ruka, ktorá dokáže uchopiť predmety. Je na nej namontovaná aj kamera, ktorá poskytuje video riadiacemu vozidla. Robotická ruka je ovládaná štyrmi servomotormi, ktoré zabezpečujú ohybnosť ruky. Pod rukou sa nachádza LED svetlo.

Zdrojom vozidla je dvanásťvoltová lítiovo-polymérová batéria, s ktorou sa dokáže vozidlo pohybovať asi jednu hodinu. Rýchlosť vozidla je asi osem kilometrov za hodinu. Váži okolo sedem kilogramov. Na vrchu vozidla sa nachádza dron, ktorý z neho dokáže vzlietnuť, ale vie na ňom aj pristáť.

Aké funkcie ponúka takto zostrojený robot? Na čo všetko ste museli myslieť pri jeho skladaní?

Vozidlo si dokáže poradiť s ťažkým terénom a vďaka mechanickej ruke uchopiť rôzne predmety. Vie sa pohybovať v tme. Dron dokáže vyvinúť vysokú rýchlosť a robiť prieskum zo vzduchu. Taktiež sa vie dostať do oblastí, kde by to pre klasické vozidlo nebolo možné.

Ako ste pri tvorbe tohto robota postupovali? Čo bolo potrebné urobiť na začiatku? Ako ste postupne dolaďovali celý proces výroby?

Najprv som si v mysli predstavil, ako by som chcel, aby vyzeral. Potom som si urobil jednoduchý náčrt na papier. Pripravil som si materiál, ktorý by som potreboval. Postupom času som začal svoj nápad realizovať a vznikol prvý prototyp. S ním som ale nebol spokojný, pretože mal iba 4 kolesá a žiadne odpruženie, a tak som sa rozhodol začať odznova. Znova som si teda načrtol, ako by som chcel, aby vozidlo vyzeralo, a pustil som sa do toho. Najťažšie bolo navrhnúť odpruženie kolies, aby vozidlo fungovalo tak, ako má. Ak by som to celkovo zhodnotil, toto je jeden z tých väčších projektov, na ktorý treba mať čas.

Zostrojenie takého robota vám trvalo 2 roky. Z akých materiálov je zložený? Čo všetko ste si museli zohnať? 

Zostavenie do takej podoby, ako vyzerá teraz, trvalo približne dva roky, ale určite chcem vozidlo ešte zdokonaliť. Na zostrojenie som využil materiály, ktoré boli určené na recykláciu, no pre mňa boli dokonalé, pretože presne vyhovovali mojim požiadavkám. Použil som materiály, ako je hliník, aby vozidlo nebolo zbytočne ťažké. Ďalej som použil železo, plech, gumu, karbón a modelársku elektroniku.

Určité spôsoby využitia tohto robota pre prax sme už načrtli. Čo všetko by mohol robiť v budúcnosti?

Tohto robota môžeme využiť na viacero spôsobov – odosielanie kamerových záznamov policajným, armádnym a zdravotníckym zložkám. Vozidlo sa dokáže dostať do oblastí, ktoré sú nebezpečné pre ľudí. Je schopné zbierať nebezpečný materiál, napríklad vojenský, zdravotnícky, chemický. Vie sa pohybovať v tme. Jedna kamera je pripevnená na vozidle, ďalšia na drone a obidve dokážu točiť videozáznam. Robiť prieskum je teda možné zo zeme, aj zo vzduchu.

Momentálne ste študentom druhého ročníka odboru elektrotechnika na Strednej priemyselnej škole v Dubnici nad Váhom. Aj vo voľnom čase vás zamestnáva premýšľanie nad tým, ako zdokonaľovať robotov?

Je to tak. Venujem sa zostrojovaniu a lietaniu s dronmi. Momentálne som si našiel nový koníček, ktorým je 3D tlačiareň, na ktorej si vytlačím nejaké diely pre robota.

Určite sa chcem aj naďalej venovať takýmto projektom, pretože ma to veľmi baví, a verím, že to má budúcnosť. Rodičia ma plne podporujú v mojich projektoch. Som im za to veľmi vďačný.

Igor Michalec sa zaradil medzi víťazov na Festivale vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Na súťaži sa každoročne prezentujú najšikovnejší školáci, ktorí so svojimi víťaznými projektmi reprezentujú Slovensko na celosvetových súťažiach a zaujímavých európskych výstavách. Festival vedy a techniky prezentuje mladé mozgy, pri ktorých nám zostáva len dúfať, že raz budú pre krajinu prínosom a svet nám ich „neukradne“. 

 

 

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky