Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Smart Plug – inteligentná zásuvka z FEI STU pomôže šetriť energiu

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Odchádzate na dovolenku a neviete, či ste vypli žehličku? Smart Plug vám umožní skontrolovať ju a vypnúť na diaľku cez mobilný telefón. Počas roka môžete s inteligentnou zásuvkou sledovať spotrebu elektriny v domácnosti a zistiť, kde najviac míňate. Ak spotrebič prekročí hranicu, ktorú mu určíte, vypne ho. Výskumný tím získal za výsledky projektu cenu „ENIAC JU Innovation Award 2015“.

Inteligentnú zásuvku navrhol tím profesorky Viery Stopjakovej z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Smart Plug projekt bol súčasťou veľkého výskumného projektu Európskej únie v rámci grantovej schémy ENIAC JU s názvom Energia pre smart siete (2013 – 2015). Cieľom vedcov z STU bolo navrhnúť čo najlacnejšie a čo najmenšie zariadenie, ktoré bude možné namontovať do bežnej zásuvky. Prieskum trhu im potvrdil, že podobné miniatúrne zariadenie dosiaľ na európskom trhu chýba.

„Našou úlohou bolo miniaturizovať inteligentnú zásuvku na rozmery, ktoré by umožnili inštalovať ju do rozvodnej krabice štandardnej zásuvky. Navrhnutý systém sa vyznačuje aj nízkou spotrebou elektrickej energie. Smart Plug slúži ako klasická zásuvka, do ktorej možno pripojiť domáce spotrebiče. Zásuvka potom dokáže zbierať údaje o ich spotrebe. Súčasťou zariadenia je komunikačný blok, rovnako miniaturizovaný, ktorý umožňuje obojsmernú komunikáciu s počítačom či mobilom,“ vysvetľuje profesorka Viera Stopjaková z FEI STU.

Smart Plug 

Projekt ENIAC JU „Energy to Smart Grid riešilo konzorcium univerzít, výskumných centier a podnikov z deviatich krajín Európy. Ich úlohou bolo rozvinúť koncept inteligentných rozvodných sietí do takej úrovne, ktorá bude v nasledujúcich dekádach potrebná nielen z hľadiska požiadaviek priemyslu, ale aj spoločnosti. Boli analyzované a rozvíjané mechanizmy a stratégie generovania, distribúcie a riadenia spotreby elektrickej energie s dôrazom na jej úsporu. Tím FEI STU publikoval o výsledkoch viacero článkov v prestížnych vedeckých časopisoch (9 článkov v karentovaných a impaktovaných časopisoch).

Profesorka Viera Stopjaková, ktorá výskumný tím STU viedla, vyštudovala mikroelektroniku a venuje sa jej celý profesionálny život. Aktuálne sa zameriava vo výskume aj na (bio)senzorické implantáty, a to v rámci pripravovaného medzinárodného projektu Horizont 2020 – „Energeticky-autonómne biočipy“.

„Keď som sa začala študovať mikroelektroniku, bol to vizionársky program. Vedeli sme, že v budúcnosti sa bude všetko zmenšovať a integrovať. A dnes sa to deje v rapídnom tempe. Používame mobily, ktoré majú veľký displej, pretože je to pohodlné, ale celá elektronika je na malom čipe či doštičke. Rovnaký trend je v prípade počítačov či TV prijímačov. Vyvíjajú sa rôzne (nano)mikroštruktúry, mikrosenzory, mikročipy, mechanické mikromotorčeky či mikrosondy. Pre niektoré technológie a  mikroštruktúry zatiaľ ani nepoznáme ich budúce využitie. Táto oblasť stále prináša nové výzvy, nové motivácie a dáva vedcom veľkú slobodu skúmať,“ hovorí profesorka Stopjaková.

 

Autor: Andrea Settey Hajdúchová, STU v Bratislave

Foto: STU v Bratislave

Ilustračné foto: www.pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky