Vedci predstavili slúchadlá na báze umelej inteligencie, ktoré vytvoria okolo používateľa zvukovú bublinu a blokujú všetky zvuky z okolia.
Vedci z Washingtonskej univerzity predstavili verejnosti pokročilú technológiu slúchadiel, ktorá dokáže utlmiť zvuky v hlučnom prostredí.
Nový prototyp slúchadiel dokáže okolo ich používateľa vytvoriť tzv. zvukovú bublinu na 1 až 2 metre. Slúchadlá sú schopné na základe pokročilého algoritmu umelej inteligencie efektívne odfiltrovať všetky zvuky, ktoré sa vyskytujú mimo tejto bubliny.
S novou technológiou je možné napríklad odfiltrovať šum v pozadí pri rozhovore v hlučnom meste, v reštaurácii, v práci alebo kdekoľvek inde. Pokročilé slúchadlá dokážu pomocou AI utlmiť zvuky mimo vytvorenej bubliny až o 49 decibelov a taktiež stíšia zvuky, ktoré sú hlasnejšie ako zvuky vo vytvorenej bubline.
Potlačenie šumu
Podľa autorov štúdie nie je človek veľmi schopný v odhadovaní vzdialenosti pomocou zvuku, obzvlášť ak sa v jeho blízkosti nachádza viacero zvukových zdrojov. Rušivé zvuky zvyknú výrazne komplikovať snahu o sústredenie sa na želaný cieľ.
AI systém v slúchadlách sa dokáže naučiť určiť vzdialenosti každého zvukového zdroja a spracovať ho v reálnom čase do 8 milisekúnd. Komerčný model AI slúchadiel je dostupný s funkciou rušenia šumu. Pozdĺž čelenky slúchadiel vývojári umiestnili šesť malých mikrofónov a na slúchadlá napojili neurónovú sieť, ktorá beží na malom počítači zabudovanom priamo v slúchadlách.
Každý mikrofón na čelenke zaznamenáva zvuky z okolia a systém AI potom blokuje zvuky prichádzajúce do zvukovej bubliny. Zvuky v bubline sú zároveň jemne zosilnené, pretože z fyzikálneho hľadiska je vždy šanca, že nejaký zvuk slúchadlami prenikne.
Vedcov prekvapilo, že dokázali efektívne potlačiť zvuk z okolia len s mikrofónmi na čelenke. Pôvodne totiž predpokladali, že budú potrebné väčšie vzdialenosti medzi mikrofónmi, aby boli schopní spoľahlivo odhadnúť vzdialenosti všetkých zvukov mimo bubliny.
Ďalší vývoj slúchadiel
Niektoré slúchadlá, napríklad Apple AirPod Pro 2, dokázali zvýšiť hlasitosť hovoriaceho oproti nám už skôr. Avšak funkcia Apple slúchadiel pracuje na základe sledovania pozície hlavy a zvyšovania hlasitosti zvukov, ktoré prichádzajú z konkrétneho smeru, ale nefungujú tak dobre, keď hovoriaci alebo počúvajúci otočí hlavu.
Autori nových AI slúchadiel svoj koncept stále vylepšujú, pričom v ďalšej fáze chcú dosiahnuť rušenie zvukov v exteriéroch.
Zdroj: University of Washington
(LDS)