Kristián Greif a Oliver Lipka pochádzajú z malej obce Tulčík na východnom Slovensku. Spája ich láska k vede a objavovaniu nových poznatkov najmä v oblasti elektrotechniky. Hoci sú stále stredoškolákmi, zostrojili generátor, ktorý by v budúcnosti mohol pracovať na najmodernejších princípoch.
Pri výbere strednej školy sa cesty Kristiána a Olivera rozišli. Kristián navštevuje Katolícku spojenú školu sv. Mikuláša, kde študuje na osemročnom gymnáziu. Vo voľnom čase sa zvykne venovať programovaniu, najmä v jazyku Python, ktorý používa pri tvorení počítačových aplikácií alebo skriptov. Zaujíma sa aj o elektrotechniku, kde sa špecializuje na oblasť riadiacich obvodov. „Takéto naprogramované obvody sú mozgom každého z projektov, na ktorých pracujem, či už sám, alebo s kamarátom Oliverom, ktorý má podobné záujmy,“ povedal Kristián.
Oliver je študentom druhého ročníka Strednej odbornej školy Pavla Sabadoša v Prešove, kde študuje odbor elektrotechnika. Vo voľnom čase sa zaoberá elektrotechnikou a chémiou, tiež botanikou. Prezradil nám, že sa venuje aj umeniu prežiť v nehostinných podmienkach a 3D tlači a 3D modelovaniu.
Šikovní študenti uspeli na aktuálnom Festivale vedy a techniky na jeseň 2018 v konkurencií ďalších študentských projektov a porota ich vybrala, aby našu krajinu reprezentovali aj v zahraničí. Festival vedy a techniky organizuje každoročne AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku.
M. HUCÁKOVÁ: Kristián, Oliver, prichádzate s riešením, ktoré by v budúcnosti nielen vyrábalo energiu, ale aj chránilo životné prostredie a fungovalo s pomocou najmodernejších technológií ovládania. Čo je K-volt a prečo vznikol?
KRISTIÁN a OLIVER: Je to inteligentný solárny generátor s možnosťou pripojenia na internet, ktorý prichádza v kombinácii so solárnym panelom reagujúcim na svetlo. Vznikol, aby poukázal na globálne problémy akými sú neekologický spôsob získavania či neefektívna správa elektrickej energie a ako snaha o ich čiastočné vyriešenie.
M. H.: Ste ešte len študentmi – stredoškolákmi, vytvorili ste ho „naozaj“ vy?
KRISTIÁN a OLIVER: S úsmevom musíme povedať, že ho naozaj vytvorili dvaja mladí ľudia zaujímajúci sa o elektrotechniku a informatiku, ktorí sa snažia zmierniť aktuálne globálne ekologické problémy. Pri tvorbe projektu sme pracovali hlavne s myšlienkou obnoviteľných zdrojov energie a spôsobom ich ukladania, pretože to je a bude jedna z kľúčových vecí našej existencie na Zemi.
M. H.: Ako vyzerá a aké sú jeho najväčšie prednosti?
KRISTIÁN a OLIVER: Naše zariadenie sa skladá z troch hlavných častí, ktorými sú akumulátor, menič napätia a riadenie. Vo vnútri zariadenia sa nachádza LiFePO4 batéria s kapacitou 10Ah. Túto relatívne malú batériu chceme vymeniť za lepšiu, ktorá bude mať kapacitu 20Ah. Menič sa stará o menenie napätia batérie na 230v (AC), čo je štandardné napätie v zásuvkách. Riadiaca elektronika poskytuje správu a bezpečný chod zariadenia, ako aj bezdrôtovú komunikáciu s mobilnou aplikáciou Blynk.
K-Volt je využiteľný vo viacerých situáciách vďaka svojej modulárnosti. Dá sa využiť ako v domácnosti, tak aj v situácii, kde je elektrina nedostupná. Má jednoduchý a intuitívny dizajn. Bol navrhnutý tak, aby bol prenosný a jednoducho ovládateľný a mohli ho tak obsluhovať aj bežní ľudia, ktorí sa nevyznajú v tejto problematike. Obsahuje riadiacu elektroniku, ktorá je ovládaná naprogramovaným mikrokontrolérom a ktorá vďaka senzorom dokáže efektívne spravovať celý systém.
M. H.: To znamená, že sa dá ovládať aj na diaľku?
KRISTIÁN a OLIVER: Keďže integrovaný mikrokontrolér podporuje možnosť pripojenia k internetu, používateľ má možnosť spravovať celý systém diaľkovo pomocou aplikácie Blynk. K nášmu solárnemu generátoru je možné pripojiť akýkoľvek solárny panel, vrátane nášho modelu reagujúceho na svetlo alebo inú nabíjaciu jednotku.
M. H.: Ako dnes vo všeobecnosti podľa Vás čo najefektívnejšie získavať energiu?
KRISTIÁN a OLIVER: Na otázku ako najefektívnejšie získavať energiu je ťažké odpovedať. Je potrebné zohľadniť veľmi veľa faktorov, ako sú cena, spoľahlivosť, rizikové faktory, atď. Zdá sa, že najefektívnejším spôsobom získavania energie by bol oblúkový reaktor ako Tokamak. Táto technológia je však stále vo vývoji.
M. H.: Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa šťastia pri zdokonaľovaní Vášho objavu.
Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah
Foto: z archívu Kristiána a Olivera
Uverejnila: VČ
Viac o projektoch mladých vedcov z Festivalu vedy a techniky pod TAG-om #FESTIVAL VEDY A TECHNIKY