Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako vrátiť krajčírske remeslo na trh? Je tu nápad, ktorý stojí za to

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

MirrorSew – takýto názov nesie študentský start-up, ktorý zaznamenal naozaj pozoruhodný úspech. V rámci celoslovenskej súťaže „Slovak Student Startup Cup 2016“ – jej výsledky boli vyhlásené začiatkom septembra v Bratislave – obsadil prvé miesto v kategórii Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika.

Líderkou víťazného start-upu je Dominika Kánová z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, pričom jej tím prišiel so skutočne inovatívnou myšlienkou: Vrátiť remeslo opäť na trh, nakoľko pomaly vymierajúce krajčírstvo je dnes dopytujúce. „Dnes nám okrem kvalitných krajčírok chýbajú aj technológovia strihov. Náš projekt je využiteľný samozrejme aj viacúčelovo, no primárna myšlienka bola pomôcť klasickým remeslám,“ uvádza sa v popise víťazného projektu na webovej stránke, kde boli zverejnené výsledky súťaže.

Reálna vizualizácia

Produkt, ktorý by mladý vedecký tím chcel dostať na trh, by mal v sebe zahŕňať vizualizáciu pre zákazníka, ktorá by bola reálna – teda zrkadlom by mala byť obrazovka, v ktorej systéme by boli nahraté základné strihy či už šiat alebo klasickej konfekcie pánskej / dámskej v závislosti od odberateľa.

Ako sa ďalej hovorí v stručnom predstavení projektu MirrorSew na webovej stránke súťaže, funkciou zrkadla by mala byť možnosť „model dokončiť“ z databázy, ktorá by obsahovala základné prvky, adaptabilné na postavu zosnímanú Kinecktom. „Postava o veľkosti 48 by aj v odraze zrkadla bola taká istá, čím by sme zamedzili následnému nevyhovujúcemu modelu, keďže by sa reálne videla v daných šatách a nešlo by len o model, ktorý sa jej páči na obrázku, kde má modelka veľkosť 36. Snímač by zosnímal základné parametre, ktoré by sa následne previedli podľa daných tabuliek na strih, ktorý by sa v daných miestach upravil, aby poskytoval reálny obraz.“

Ďalšie plány existujú

Momentálne sa tím okolo Dominiky Kánovej nachádza v štádiu technického riešenia samotných strihov, teda na základe vstupov chcú prísť na „univerzálne miery“, ktoré budú prepočítateľné s postavou zákazníka. Taktiež plánujú ďalej tvoriť databázu základných strihov a doplnkov.

Každopádne však za úspech v súťaži „Slovak StudentStartup Cup 2016“ už získali hodnotné ceny ako mentoring, konzultačné služby, právne služby, pobyt v AIESEC zahraničnom start-upe, starostlivosť od finančnej inštitúcie.Cieľom projektu je totiž oceniť a podporiť mladú generáciu podnikateľov, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácií ich inovatívnych riešení do reálneho podnikania.Organizátori tejto súťaže sú presvedčení, že študentské start-upy majú dôležité miesto v ekosystéme start-upovej komunity.

Dominika Kánová si ako líderka študentského start-upu MirrorSew odnáša diplom v rámci súťaže „Slovak StudentStartup Cup 2016“.

Aj iné krajiny

Celoslovenský projekt „Slovak Student Startup Cup 2016“ je organizovaný pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Prebiehal aj v iných krajinách pod názvom University World Startup Cup 2016, pričom ho organizovala mimovládna organizácia JCI – Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia) v spolupráci s AIESEC Slovensko. JCI – Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí a to už od študentov vysokých škôl. Junior Chamber International – Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 120 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V minulom roku oslávila 100 rokov od svojho založenia.

AIESEC Slovensko je najväčšou medzinárodnou študentmi riadenou organizáciou na svete. Je jednou z najväčších svetových platforiem mladých ľudí a dobrovoľníkov.

 

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: http://www.studentstartup.sk/vysledky.html

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky