Ing. Branislav Hatala, PhD.
- Titul inžinier získal na Elektrotechnickej fakulte STU v Bratislave (1995), vedeckú hodnosť PhD. získal v odbore Jadrová energetika na Katedre jadrovej fyziky a techniky na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave (2008).
- Od roku 1995 pracoval vo Výskumnom ústave jadrových elektrární (teraz VUJE, a. s.) na divízii jadrovej bezpečnosti.
- V roku 2000 vyvinul v rámci európskeho projektu PECO metodiku na určenie počtu porušených prútikov v haváriách so stratou primárneho chladiva, ktorá sa dodnes aplikuje pri hodnotení bezpečnosti jadrových blokov na Slovensku.
- Za svoju prácu získal v roku 2004 Cenu ministra školstva SR za vedu a techniku v kategórii Významné výsledky mladých zamestnancov výskumu a vývoja do 35 rokov za vývoj metodiky bezpečnostných analýz na licencovanie paliva VVER-440.
- Pod jeho vedením bol v roku 2017 v kategórii Vedecko-technický tím roka ocenený tím pracovníkov VUJE, a. s., Cenou ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR za prínos v oblasti medzinárodného výskumu a vývoja prototypu reaktora ALLEGRO, rýchleho plynom chladeného reaktora IV. generácie.
- V roku 2024 získal Cenu za vedu a techniku v kategórii Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky in memoriam za významný prínos v oblasti zvyšovania bezpečnosti a spoľahlivosti jadrových zariadení, ako aj rozvoja jadrovej energetiky.
- Doktor Hatala bol reprezentantom Slovenska vo V4G4 Centre of Excellence aj Generation IV International Forum.
- Od roku 2018 bol riaditeľom divízie jadrovej bezpečnosti, výskumu a vývoja spol. VUJE, bol členom Slovenskej nukleárnej spoločnosti, Slovenského jadrového fóra a zástupcom pracovnej skupiny pri OECD pre vedecké otázky správania paliva a bezpečnosť paliva.
V rámci výskumných aktivít sa podieľal na:
- Termohydraulických analýzach primárneho a sekundárneho okruhu jadrovej elektrárne a termomechanických analýzach jadrového paliva, zvyšovaniu výkonu jadrovej elektrárne, zvyšovaniu bezpečnosti a spoľahlivosti jadrových zariadení, ako aj celkovému rozvoju jadrovej energetiky.