Pštrosíča, strč prst skrz krk alebo Oslávte deň rodného jazyka s jazykolamom!

21. feb. 2020 • Humanitné vedy

Pštrosíča, strč prst skrz krk alebo Oslávte deň rodného jazyka s jazykolamom!

21. február je Medzinárodným dňom materinského jazyka. Slovenčina možno patrí k tým náročnejším jazykom, no o to väčšiu zábavu si s ňou môžeme užiť.

Ak si už na nič zábavné v slovenčine nespomínate, spýtajte sa detí. Možno vám vo víre udalostí pripomenú diktáty s výrmi alebo vám pomôžu sa zamyslieť nad úlohou ypsilonu v našich životoch. Zaručenú zábavu vám prinesú slovenské jazykolamy v závere článku.

Slovenčina je bojovníčka

Medzinárodný deň materského jazyka si pripomíname od roku 1999, vtedy bol vyhlásený na výročnej konferencii UNESCO. „Slovenčina, ktorá bola v minulosti vystavená rôznym hrozbám a tlakom, je dnes rozvinutým a bohatým jazykom s množstvom regionálnych a sociálnych foriem a s vyspelým a fungujúcim spisovným jazykom,“ hovorí v tlačovej správe, ktorú pri tejto príležitosti vydala SAV, riaditeľka Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV Gabriela Múcsková.

Samozrejme, jazyk nie je nikdy statický. Neustále čelí náletovej burine zo slangu a cudzích jazykov, niekedy viac, inokedy menej úspešne. Kým v minulosti sme sa v našom prostredí mohli častejšie stretnúť  s cudzími slovami, ktoré pochádzali z rečí okolitých regiónov, dnes nás vo veľkom valcuje angličtina. Máme mítingy, lajkujeme si fotky na sociálnych sieťach a vďaka našej neústupčivosti sme začali ohýbať aj názov najznámejšej nábytkovej firmy na svete.

Jazykovedkyňa Alexandra Jarošová v nedávnej relácii VEDA SK konštatovala: „Jazyk zapájame do všetkých ľudských činností a môže sa vyvíjať, len ak sa bude obohacovať, napríklad aj o slová z iných jazykov. Uvediem príklad. V Slovníku cudzích slov sú aj slová cukor alebo turista, pretože kedysi dávno k nám prišli z nemčiny. Jazyk by zomrel, keby si neprisvojoval hoci aj cudzie slová, ktoré potrebuje, respektíve by neobmieňal tie staré.“

Ilustračná foto: Pixabay.com

JÚĽŠ do každej domácnosti

Každý, kto pracuje s jazykom, ho určite pozná. Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV (JÚĽŠ SAV) je pracovisko, kde sa sústreďuje základný výskum spisovných aj nespisovných útvarov slovenského národného jazyka.

JÚĽŠ je inštitúcia, ktorá denne rieši mnohé spory týkajúce sa spodobovania, časovania i skloňovania, a tak prináša zmier medzi kolegami, rodinnými príslušníkmi, ale aj účastníkmi internetových diskusií.

Adresa https://slovnik.juls.savba.sk/ denne pomáha so stovkami otázok ohľadom nášho krásneho, ľubozvučného, no aj komplikovaného jazyka. Medzi najnavštevovanejšie podstránky patrí podľa tlačovej správy Slovník súčasného slovenského jazyka a Krátky slovník slovenského jazyka. Ak máte teda pochybnosti s písmenami y a i, keď jeden výr lieta nad hlavami, druhý vír sa točí v rieke a zrazu oba zmiznú, smelo do toho.

Výber najobľúbenejších jazykolamov redakcie VND:

  • Išiel pštros s pštrosicou a pštrosíčatkami Pštrosou ulicou.
  • Popokatepetl.
  • Strč prst skrz krk.
  • Keď nenaolejujeme linoleum, tak naolejujeme lampu. Keď nenaolejujeme lampu, tak naolejujeme linoleum.
  • Rozprostovlasatela sa dcéra kráľa Nabuchodonozora alebo nerozprostovlasatela sa dcéra kráľa Nabuchodonozora?
  • Pes spí, psy spia. Pes spí, psy spia. Pes spí, psy spia.
  • Dolár, libra, rubeľ. Dolár, libra, rubeľ. Dolár, libra, rubeľ.
  • Tristotridsaťtri strieborných prepeličiek preletelo tristotridsaťtri strieborných striech.

 

(TL)

Zdroj: Tlačová správa SAV

Súvisiace:

Hore
Quark_9/2020
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
V tehotenstve je v matkinej krvi prítomná DNA plodu, ktorá sa dá izolovať a tak zistiť fakty o bábe.
Zistite viac