Prvky okolo nás

06. jún. 2019 • Chemické vedy

Prvky okolo nás

Chémia je všade okolo nás a má veľmi dôležitý význam v našom živote. Neoddeliteľne sa s ňou spája meno jedného svetoznámeho vedca – Dmitrija Ivanoviča Mendelejeva – tvorcu pôvodnej periodickej tabuľky prvkov. Tabuľka, ktorú asi nikomu netreba predstavovať, tento rok oslavuje 150. výročie svojho vzniku a práve pri tejto príležitosti sa v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2019 uskutoční fotografická súťaž na tému „Prvky okolo nás“.

Dôležitosť chémie potvrdzuje aj fakt, že je označovaná ako „centrálna veda“. Chémia totiž prepája a skúma spojenie s ostatnými prírodnými vedami akými sú fyzika, biológia, farmácia, bioinformatika, geológia, materiálová veda či nanotechnológia. S chémiou sa neoddeliteľne spája meno svetoznámeho vedca Mendelejeva. Tento významný ruský chemik je tvorcom pôvodnej periodickej tabuľky prvkov, ktorá oslavuje 150. výročie svojho vzniku. A práve pri tejto príležitosti Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR vyhlásilo ako tému fotografickej súťaže „Prvky okolo nás“.

Svoje práce môžete posielať do 4. 10. 2019

7. ročník súťaže a minuloročný experiment

Témou minulého ročníka bol „Môj experiment“V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa v roku 2019 uskutoční 7. ročník fotografickej súťaže. Hlavným cieľom súťaže je zvýšiť záujem mladých ľudí o vedu a techniku, vedecké bádanie a popularizáciu vedy a techniky na Slovensku. V minulom roku v rámci témy „Môj experiment“ študenti prezentovali prípravu a realizáciu svojho experimentu. Jedna z ocenených Jarmila z Košíc danú tému vyjadrila fotografiou Tajomné prepojenie medzi bunkami výstelky centrálneho kanála miechy a cievami.

V tohtoročnej téme „Prvky okolo nás“ môžu študenti, doktorandi a mladí ľudia do 30 rokov prezentovať využitie chemických prvkov a ich zlúčenín v každodennom živote  ako aj v predmetoch, ktoré sú pre nás potrebné. Ak radi fotíte a téma vás zaujala, zapojte sa do našej súťaže! Svoje práce môžete posielať do 4. 10. 2019, pravidlá či postup prihlásenia príspevku nájdete na stránke www.tyzdenvedy.sk v sekcii Fotografická súťaž.

Fotografická súťaž je tento rok vyhlásená v nasledovných kategóriách:

  1. Šudenti stredných škôl
  2. Študenti vysokých škôl
  3. Doktorandi a mladí ľudia do 30 rokov

 

Ak vás baví chémia a chcete sa o nej dozvedieť viac, prečítajte si o nej zaujímavé články pod tagom

# CHÉMIA

 

Spracovala: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: archív NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
TVT 2018 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Víno je nápoj vytvorený kvasením hroznovej šťavy.
Zistite viac