Za Slovensko si osvedčenie prevzal profesor na Strojníckej fakulte STU v Bratislave Martin Gulan.
Absolventi z piatich členských štátov (z Poľska, Rumunska, zo Slovenska, Španielska a Švédska) si v pondelok prevzali osvedčenia o ukončení špecializovaných školiacich kurzov v rámci InnoEnergy Skills Institute, spojených s rozvojom moderného odvetvia európskych batérií.
Absolventom odovzdal osvedčenia výkonný podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, ktorý má na starosti Európsku alianciu pre batérie. V rámci takzvanej batériovej akadémie EÚ sa podľa Šefčovičových slov podarilo dosiahnuť míľnik 50 000 kvalifikovaných pracovníkov.
Za Slovensko si od neho prevzal osvedčenie profesor na Strojníckej fakulte STU v Bratislave Martin Gulan. Podľa InnoEnergy Skills Institute je ukončenie špecializovaných školiacich kurzov, ktoré sa v spolupráci s Európskou alianciou pre batérie začali pre vyše 50 000 jednotlivcov vo februári 2022, významným krokom k riešeniu rastúcich požiadaviek na pracovnú silu v batériovom priemysle.
Absolventi školiacich kurzov získali zručnosti potrebné na to, aby prosperovali v rýchlo sa rozvíjajúcom hodnotovom reťazci batérií. „Chceme, aby bol náš európsky priemysel lídrom v prechode na zelenú ekonomiku. Patria sem, samozrejme, európski výrobcovia udržateľných batérií, ktorým sme nedávno oznámili, že ich finančne podporíme až do výšky troch miliárd eur. S touto podporou a s pokračovaním nášho úsilia pripraviť pracovnú silu so zručnosťami pre rozvíjajúci sa priemysel posilníme konkurenčnú výhodu našich firiem a zabezpečíme silný hodnotový reťazec pre batérie,” uviedol Šefčovič.
Hodnota batérií rastie
Podľa údajov EK trhy v rámci hodnotového reťazca batérií vykazujú významný rastový potenciál. Šefčovič predpokladá, že ročný dopyt po lítium-iónových batériách dosiahne do roku 2030 celosvetovo 4700 gigawatthodín (GWh), čo je viac ako šesťnásobok globálnej spotreby okolo 700 GWh v roku 2022. Stacionárne skladovacie zariadenia na celom svete zasa podľa predpokladov dosiahnu do konca roka 2030 viac ako 400 gigawattov, čiže 15-násobok skladovacej kapacity batérií online na konci roka 2021.
Sektor sa prudko rozvíja a zamestnávatelia i zamestnanci sa budú musieť prispôsobiť. Analýza trhu naznačuje, že do konca roka 2025 bude treba vyškoliť alebo zvýšiť kvalifikáciu 800 000 pracovníkov, aby uspokojili nový dopyt v Európe. Rozsah povolaní zahŕňa zručnosti potrebné na ťažbu materiálov, navrhovanie, výrobu, integráciu do aplikácií, vyraďovanie a recykláciu batérií.
InnoEnergy Skills Institute má podporu 11 členských štátov a regiónov vrátane Španielska, Francúzska, Maďarska, švédskeho regiónu Göteborg, Rumunska, Bulharska, Flámska, Valónska, Írska, Slovenska a tiež partnerstvá s priemyselnými gigantmi ManpowerGroup a NIIT. Pri 35 vzdelávacích balíkoch v 10 jazykoch a rozširujúcej sa sieti 4000 miestnych poskytovateľov školení sa očakáva, že počet školiteľov a študentov bude naďalej exponenciálne narastať.
Zdroj: teraz.sk
(af)