Tím študentov z gymnázií v Poprade, Prešove a Bratislave skúmal najväčšiu divočinu Japonska.
Kolektív stredoškolákov, víťazov vzdelávacej súťaže BARS3, v auguste absolvoval expedíciu v Japonsku, ktorá bola hlavnou výhrou súťaže. Mladí výskumníci z gymnázií v Poprade, Prešove a z bratislavského gymnázia na Grösslingovej ulici vytvorili vedecký tím mapujúci japonský ostrov Hokkaido.
V rámci výpravy na ostrove Hokkaido v národnom parku UNESCO a experimentálnych lesoch mali neuveriteľné šťastie – zastihli kvitnutie bambusu po 120 rokoch.
Obnova paleontologického náleziska
Víťazný tím v zložení Marek Ištok a Soňa Vasiľová z gymnázia v Prešove a Poprade a pôvodne náhradníci Rudolf Kusý, Matúš Pokorný a Tomáš Kodaj z gymnázia na Grösslingovej skúmali najväčšiu divočinu Japonska a prešli veľmi náročným terénom lesov a sopiek v ťažkých podmienkach. Medzi odmeny patril napríklad aj východ slnka nad Kurilskými ostrovmi.
Mladí výskumníci sa podieľali aj na objave nového paleontologického náleziska a v experimentálnom lese Hokkaido University sa oboznámili s jedným z najdlhších lesníckych experimentov sveta.
Pestrý program
„Tento ročník študenti sami viedli celú logistiku a program výpravy. Boli vynikajúci v plánovaní a pripravili plnohodnotný program, lepšie by to nespravili ani profesionáli. Navyše to bolo prenádherné,“ zhodnotil vedúci projektu a expedičnej výpravy Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., a z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i.
Vedeckú expedíciu BARS organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR pod záštitou ministra, s veľvyslancom Japonska na Slovensku (J. E. Jasuhiro Kawakami) a so združením AMBA pod záštitou organizácie UNESCO. Samotná výprava sa uskutočnila v súčinnosti s japonskou vládou (Hokkaido University a v Národných parkoch Širetoku a Daisutsan). Výpravu prijal aj veľvyslanec Slovenskej republiky v Tokiu J. E. Ivan Surkoš.
Finále súťaže tretieho ročníka, do ktorého sa zapojilo 252 žiakov s lektormi z celého Slovenska, sa uskutočnilo v Kongresovom centre SAV Smolenice.
„Tento ročník bol najsilnejší od roku 1993. Okrem úplne najlepšej práce s 86-percentnou úspešnosťou dosiahli finalisti vďaka svojej šikovnosti kombinovanej s priekopníckym používaním umelej inteligencie priemerne až o deväť percent vyššie hodnotenia ako v doterajších súťažiach,“ zdôraznil vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., a z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i. Výsledky aktuálneho ročníka súťaže sú podľa neho takmer o desatinu lepšie práve vďaka využitiu umelej inteligencie.
(JM)