Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Anglicku chcú umelé trávniky viac zdaniť alebo úplne zakázať

Galina Lišháková

Dopyt po plastovej tráve zvýšila pandémia a sucho. Táto náhrada skutočnej zelene však ešte viac ohrozuje biodiverzitu.

Umelý trávnik. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Donedávna boli symbolom znečisťovania prírody plastami najmä PET fľaše, igelitové vrecúška a tašky. Počas pandémie covidu sa k nim pridali tvárové rúška a ešte aj umelé trávniky.

Tráva z plastu je horúcou témou britských denníkov už niekoľko mesiacov. Nie však preto, že v horúčavách sa dokáže zahriať až natoľko, že na boso sa na nej možno ľahko popáliť. Ale preto, že napriek jej zlému vplyvu na biodoverzitu po nej stále rastie dopyt. Denník BBC news tvrdí, že začal už počas celoštátnej karantény spôsobenej pandémiou koronavírusu, kedy ľuďom začalo viac záležať na podobe ich záhrad. A pomohol tomu aj fakt, že menej míňali na iné veci. Dnes ho živí najmä sucho, ktoré likviduje prírodné trávniky.

Spoločnosť Evergreens UK Ltd, ktorá vyrába umelú trávu, svoj biznis ešte priživila prostredníctvom greenwashingu (takzvané zelené vymývanie mozgov – pozn. red.). Hlásala napríklad, že plastová tráva je ekologická a čistí atmosféru. Podrobne o tom píše spravodajský portál The Guardian. Proti jej klamlivým výrokom napokon zasiahol Úrad pre reklamné štandardy (ASA). Začiatkom júna tohto roku ich vyvrátil jeden po druhom a zhrnul ich konštatovaním, že ide o výrobok z plastu, ktorý má vzhľadom na celý svoj životný cyklus negatívny vplyv na životné prostredie.

Ekologickí aktivisti vo Veľkej Británii požadujú, aby sa za trávu z plastu platili vyššie dane alebo sa úplne zakázala. No jej vláda je zatiaľ zdržanlivá. Síce poznamenáva, že umelá tráva nemá hodnotu pre voľne žijúce živočíchy a môže mať negatívny vplyv na biodiverzitu aj odvodňovanie pri prevencii povodní, v súčasnosti však neplánuje zakázať jej používanie ani zaviesť na ňu vyššiu daň.

Keďže v auguste, po mesiaci slabých zrážok, bol v Anglicku vydaný zákaz polievania záhrad v niekoľkých oblastiach po celom jeho juhu, je pravdepodobné, že o kúpe umelého trávnika teraz bude uvažovať ešte viac ľudí.

Pozor na klamstvá a neúplnú pravdu

Ak človek nemá dostatočné vedomosti o výrobe plastov alebo vôľu vyhľadať si o nej informácie, ľahko môže naletieť zeleným klamstvám o prospešnosti plastových trávnikov, najmä ak výrobcovia pri ich propagácii používajú logicky pôsobiace argumenty, avšak nepovedia celú pravdu.

Článok na portáli Prírodopisného múzea v Londýne ako príklad uvádza vyhlásenie Európskej rady pre syntetický trávnik. Jej tvrdenie, že typické trávnaté športové ihrisko môže v suchších klimatických podmienkach vyžadovať až 4,5 milióna litrov vody ročne, ktoré syntetický trávnik dokáže ušetriť, znie rozumne. Ďalej o jeho užitočnosti presviedča argumentom, že pomáha znižovať škodlivé emisie z kosačiek trávnika a znižuje množstvo pokosenej trávy, ktorá sa uvádza ako tretia najväčšia zložka tuhého komunálneho odpadu na skládkach.

Zrolovaný umelý trávnik na pulte v obchode. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Prečo umelé trávniky nie sú eko

Celá pravda je taká, že umelá tráva spôsobuje niekoľko environmentálnych problémov. Spomínaný portál uvádza, že je prekážkou pre dážďovky i jednotlivé druhy hmyzu, ktoré kladú vajíčka do pôdy, a mikroplasty, ktoré sa z nej uvoľňujú, môžu škodiť aj ďalším voľne žijúcim živočíchom.

Tom Stanton, vedecký pracovník z oblasti fyzickej geografie na univerzite v Loughborough, sa obáva, že mikroplasty zmývané z trávnikov môžu prenikať do okolitého suchozemského a vodného prostredia. „Môžu ich skonzumovať organizmy, ktorým dokážu jednak spôsobiť fyzické poškodenie a jednak pri úsilí spracovať ich môžu vylúhovať škodlivé chemikálie do životného prostredia. Tie sú potom schopné pôsobiť ako nosiče pre iné znečisťujúce látky v životnom prostredí,“ cituje ho BBC news.

Richard Bunting z Rewilding Britain (anglická štátna organizáciou zameraná na obnovu divočiny – pozn. red.) varuje, že pri výrobe plastových trávnikov sa využívajú fosílne palivá. To znamená, že prispievajú k väčšej uhlíkovej stope ako v prípade prirodzene rastúcej trávy. „Prírodná záhrada skutočne absorbuje uhlík,“ zdôrazňuje.

Pozrime sa ešte na „výhody“ športových ihrísk pokrytých umelých trávnikom. Podľa BBC news správa Európskej únie v roku 2018 odhadovala, že len z tých, ktoré sú v Európe, sa dostali do povrchovej vody štyri tony mikroplastov.

Trhu s umelými trávnikmi sa darí

Podľa údajov IMARC, spoločnosti, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu a podnikania na celom svete, dosiahol globálny trh s umelými trávnikmi v roku 2021 obrat približne 3,18 miliardy dolárov (3,17 miliardy eur) a očakáva, že do roku 2027 stúpne na 4, 5 miliardy dolárov (4,47 miliardy eur).

Richard Bunting hovorí, že trend plastovej trávy je skutočne znepokojujúci. „Čelíme prírodnej a klimatickej kríze, dôsledkom čoho kolabuje biodiverzita, a pritom šliapeme do pedálov opačným smerom, ako by sme mali.“

Zdroje: BBC news, The Guardian, NHM, IMARC

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky