Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Projekt TrashOut v celom svete

VEDA NA DOSAH

Jozef Vodička

Jozef Vodička je jedna z najvýraznejších osobností mladého podnikateľského prostredia v SR. Úspešný start–upista púta pozornosť odborníkov doslova na celom svete svojim geniálnym nápadom  monitorovania čiernych skládok. Všetko pritom stojí a padá na občianskej iniciatíve. Tej dokáže dať Jozef Vodička premyslený marketing, aký môžu obdivovať aj veľké a známe slovenské značky. 

TechMatch 2015 nie je prvým miestom, kde sme mali možnosť Jozefa vidieť. Hoci bol jeden z najvýraznejších start-upistov konferencie a živo diskutoval s Guyom Kawasakim, jeho skvelá práca sa začala omnoho skôr. Dolu v linkoch si môžete pozrieť len malú časť videí, ktoré zaznamenávajú záujem našich a zahraničných médií o TrashOut – Jozefov výtvor.

Čo je TrashOut

TrashOutsi kladie za cieľ zaznamenať zmonitorovať a následne odstrániť čiernu skládku. Jednoduchá aplikácia, ktorú si môžete stiahnuť do svojho mobilu ráta s občianskou iniciatívou a okrem praktického využitia vychováva k environmentálnemu cíteniu. Vďaka lokalizácii sa dáta, ktoré sa uložia po nahlásení, „preklopia“ ku kompetentným – napríklad na Ministerstvo životného prostredia, ktorí následne informujú samosprávu, kde sa čierna skládka nachádza. Všetko, čo musíte ako užívateľ aplikácie urobiť, je nahlásiť skládku do aplikácie, urobiť pár fotiek, aby bolo jasné ako skládku štatisticky zaradiť a poslať. Aplikácia vás potom bude informovať ako sa skládka zlikviduje. Vy budete vedieť, že ste niečo urobili pre lepší svet. A stačilo ísť napríklad na prechádzku.

Kde sa TrashOut zrodil

Hlavným hnacím motorom Jozefa Vodičku bol fakt, že vnímal Slovensko ako špinavú krajinu. Porovnával ho napríklad so Singapúrom, kde podľa neho bol poriadok. Všetko sa recyklovalo a všetci boli silne ekologicky založení. Podobnú skúsenosť mal aj vo Fínsku. V Jyväskylä videl malú skládku pri internáte a pomyslel si, že ak by o tom vedeli Fíni, okamžite by to vyčistili. Ako spomína, posielať im mail alebo list by bolo moc komplikované. Tak mu napadlo to vyfotiť a k tomu priložiť GPS súradnicu. Potom by to mohol ukázať rôznym inštitúciám. A tak sa zrodil nápad TrashOut s monitorovaní skládok.

Štatistika skládky

Skládka sa po jej nahlásení rozoberie doslova na drobné. Mapa, do ktorej sa skládka zapíše, okamžite teritoriálne určí, kde sa nachádza na meter presne. Podľa množstva odpadu sa rozdelí na tú, ktorá sa zmestí do „vreca, fúrika, či dodávky“, podľa typu odpadu určí, či je odpad tekutý, automobilový, kovový, stavebný, nebezpečný, plastový, komunálny, či elektronický. Tieto údaje pomôžu efektívne a rýchlo skládku zlikvidovať. Okrem likvidácie skládky slúžia údaje na štatistické účely a vy si môžete v aplikácii pozrieť, kde je najviac čiernych skládok v SR a koľko je ich vo vašom bezprostrednom okolí. Mapa je však omnoho širšia. Najviac zmapovaných skládok je však na Slovensku a v Českej republike.

Kampaň, ktorá obehla svet

TrashOut stojí a padá na tom, že si ju užívateľ osvojí  a stiahne. Čím viac stiahnutí a upozornení – tým viac zmapovaných čiernych skládok. Marketingové aktivity okolo projektu sú rovnako „premakané“ ako projekt samotný. O tomto spôsobe likvidácie čiernych skládok vie každý – kto vedieť má. O projekt prejavilo záujem ešte v roku 2014 Jordánsko, ktoré už dlhšiu dobu bojovalo s čiernymi skládkami a narazilo na TrashOut. Referenciu dostali od Švédov. Pýtali sa ich, čo používajú v boji proti čiernym skládkam. Odpovedali, že TrashOut. „O pár dní sa nám ozvala Saudská Arábia a o deň neskôr Irak – Ministerstvo životného prostredia, tiež cez referenciu Švédov.“ Hovorí pre médiá Jozef Vodička.

Projekt je etablovaný v desiatkach krajín sveta. S podporou Microsoft, ktorý promuje  aplikáciu pre Windows Phone sa raketovo šíri. O projekte tak vedia aj v Kambodži. Práve  na Windows Phone má projekt najviac užívateľov. Využiť ho však môžete aj na Android a iOS. Tým pádom môžu TrashOut využívať všetci.  

Jozef Vodička hovorí:“ Našou víziou je udržateľná planéta. A k tomu sa dostaneme len vtedy, keď tie odpadky nebudeme hádzať za seba, ale uzavrieme kruh – predmet, ktorý nepotrebujeme, dáme naspäť do systému, kde sa ďalej spracuje.“

Čierna skládka – obraz spoločnosti

Poznáte ten rozdiel, keď prekročíte hranicu hneď viete, že tá dedina je v Rakúsku. Čisto, upravene, ako zo škatuľky. Podobne je to v severských krajinách. Vo Švédsku je napríklad 99% recyklácia.  Jozef Vodička už rok dozadu prezentoval myšlienku, že „vo výsledku by malo byť – keď zlepšíš školstvo a znížiš počet skládok, tým znížiš kriminalitu a zvýšiš HDP. Počet skládok bude ďaľší ekonomický ukazovateľ krajiny. Chceme sa tomu venovať globálne.  Už to teda nebude len wall of shame ale aj reálne meradlo.“ 

 

 

 

Autorka: Jasmína Stauder

Foto: https://www.linkedin.com/in/jozefvodickawww.trashout.me

Pozrite si zaujímavé videá:

https://www.youtube.com/watch?v=OLwVOcmCcrU

https://www.youtube.com/watch?v=dOKBCwrz0og

https://www.youtube.com/watch?v=k2_wbZ4a3R8

https://www.youtube.com/watch?v=7GVAcFDwY20

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky