Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kvíz: O recyklovaní a odpade

Andrea Fedorovičová

Recyklovanie odpadu je v dnešnej dobe pri veľkom náraste populácie nevyhnutnosťou a jednotlivé krajiny na ňu dbajú čoraz viac.

Plastový odpad na recykláciu. Zdroj: iStockphoto.com

Plastový odpad na recykláciu. Zdroj: iStockphoto.com

Čo viete o recyklovaní a odpade vy? Otestujte svoje znalosti v našom kvíze.

Konferencia TOP 2023

Tento text je súčasťou sprievodnej série článkov 27. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie TOP 2023 – Technika ochrany prostredia, ktorá tradične nadväzuje na predchádzajúce úspešné ročníky organizované Strojníckou fakultou Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Tento rok sa konferencia, ktorej spoluorganizátorom je aj Centrum vedecko-technických informácií SR, uskutoční 15. – 16. novembra 2023. Hlavnými témami konferencie budú progresívne technológie zhodnocovania priemyselných odpadov, technológie materiálového zhodnocovania odpadov a progresívne recyklačné technológie a energetické zhodnocovanie odpadov – Waste-to-Energy.

Zdroje:
https://www.vezmisi.ma/fakty/, https://www.mabets.sk/blogs/blog/20-desivych-faktov-o-odpade-ktore-este-nepoznate, https://esona.sk/nadoby-na-separovanie-odpadu-viete-co-kam-patri/, https://www.unitedlife.sk/najvacsie-smetiska-sveta-na-najvacsom-denne-konci-20-tisic-ton-odpadu/, https://spravy.rtvs.sk/2023/09/skladky-odpadu-nie-su-na-slovensku-rozlozene-rovnomerne-najvacsiu-kapacitu-dosahuju-v-dvoch-krajoch/, Dyer, H.: Ako povedať nie odpadu. Lingea, s.r.o., 2021., Pálsson, G.: Vek človeka. IKAR, 2022.

Koľko litrov vody denne spotrebuje priemerný Brit?

Označte nepravdivú informáciu.

Američania vyhodia každú hodinu 2,5 milióna plastových fliaš. Koľko rokov trvá jednej plastovej fľaši, kým sa rozloží?

V roku 2023 došlo v niektorých obciach na Slovensku k zmene systému zberu triedených zložiek komunálneho odpadu. Plasty, kovy a kompozitné obaly na báze lepenky (najmä nápojové kartóny), ktoré sa zbierali oddelene, sa po novom v mnohých samosprávach zbierajú do:

Ktoré z nasledujúcich tvrdení je pravdivé?

Ktorá z nasledujúcich skládok je najväčšia?

Námorný kapitán Charles Moore objavil ešte v 20. storočí uprostred Tichého oceána veľké koncentrácie fliaš, ktoré nazval plastovými ostrovmi. V ktorom roku to bolo?

Skládky nie nebezpečného odpadu na Slovensku nie sú rovnomerne rozložené. V ktorej časti Slovenska dosahujú dlhodobo najväčšiu kapacitu?

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky