Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kanadský startup prináša inovatívne riešenie, ako urýchliť zalesňovanie oblastí zasiahnutých požiarmi

VEDA NA DOSAH

Mladí nadšenci spoločnosti Flash Forest plánujú pomocou dronov a umelej inteligencie vysadiť do roku 2028 až miliardu stromov.

Prototyp dronu so spoluzakladateľkou startupu Flash Forest. Zdroj: Flash Forest

Prototyp dronu so spoluzakladateľkou startupu Flash Forest. Zdroj: Flash Forest

Klimatická zmena, ktorej v súčasnosti čelíme, spôsobuje, že sa podnebie stále otepľuje. Vinou reťaziacich sa období sucha a zvyšujúcich sa teplôt postihujú mnohé oblasti sveta čoraz častejšie ničivé požiare. Prichádzame tým o jeden z najlepších mechanizmov v boji proti globálnemu otepľovaniu – o stromy. Každý rok zo zemského povrchu zmizne priemerne 26 miliónov hektárov lesa a za viac ako 30 percent z toho sú zodpovedné práve lesné požiare.

Napriek rastúcej potrebe opätovného zalesňovania sa stromy vo veľkej miere vysádzajú manuálne. Tento spôsob je namáhavý, náročný a neraz aj nebezpečný, lebo práca sa často robí v ťažko dostupnom teréne. Mladé sadenice sú navyše krehké a len čas ukáže, či dokážu dorásť na dospelý strom.

Nové technológie v prvej línii

Zakladatelia kanadského startupu Flash Forest z Toronta – Bryce Jones, Angelique Alströmová a Cameron Jones – predstavili riešenie problému zalesňovania oblastí zasiahnutých požiarmi. Ich spoločnosť Flash Forest, ktorú založili v roku 2019, sa zaoberá leteckým zalesňovaním. Využíva pritom najnovšie technológie a poznatky z rôznych vedných odborov, ako je inžinierstvo, botanika, geografia či matematika. Pomocou dronov, umelej inteligencie, geografického informačného systému a botaniky plánujú do roku 2028 vysadiť miliardu stromov.

Angelique Alströmová, jedna zo zakladajúcich členov spoločnosti, pre denník The Washington Post poznamenala, že v zalesňovaní dronmi vidia obrovskú budúcnosť v celosvetovom meradle. Je to oveľa efektívnejší a lacnejší spôsob, lebo „drony spoločnosti dokážu vysádzať stromy desaťnásobne rýchlejšie než ľudia, najmä v drsných, neprístupných oblastiach a často za menej ako jeden dolár za strom“.

Lesy sú rozhodujúce v boji proti klimatickej zmene

Lesné ekosystémy sú nositeľmi vyše 80 percent celosvetovej suchozemskej biodiverzity. Viac ako 1,6 miliardy ľudí priamo závisí od lesov, pokiaľ ide o živobytie, lieky a energiu. Sociálno-ekonomické náklady súvisiace so zmenou klímy sú tiež vysoké a podľa niektorých správ možno očakávať, že do roku 2025 znížia celosvetový ekonomický výkon o 11 až 14 percent. Stromy zohrávajú kľúčovú úlohu pri znižovaní rizika záplav, erózie pôdy a regulácii globálnych poveternostných systémov a zároveň majú významnú úlohu v boji proti klimatickej zmene. Napriek tomu zalesnených plôch na celom svete stále ubúda. Rozsiahle požiare, ktoré vznikli v dôsledku sucha, každoročne sužujú mnohé krajiny. Lesy ohrozuje okrem požiarov aj činnosť človeka a škodce.

Semená stromov v špeciálnych kapsulách

Flash Forest si na výsadbu vyberá druhy stromov, ktoré sú v danom prostredí pôvodné a darí sa im v spálenej pôde.

Semená stromov sa nachádzajú v kapsulách, ktoré obsahujú aj prísady zadržiavajúce vodu, prospešné baktérie a huby, minerály a živiny. Vďaka automatizácii Flash Forest dokáže vyprodukovať viac ako 200 000 kapsúl denne. Odpadá pritom energeticky náročná škôlkovacia fáza, ktorá predchádza manuálnemu vysádzaniu sadeníc. Vďaka kompaktnej veľkosti kapsúl sa znižuje odpad a energia potrebná na prepravu.

Drony dokážu sadiť stromy rýchlejšie ako ľudia

Špeciálne upravené drony sú vybavené rozsievačmi, ktoré kapsuly so semenami odpália do pôdy, čím sa eliminuje potreba predprípravy miesta.

S využitím geografického informačného systému špecialisti vyberú ideálne miesto na výsadbu a nastavia priemernú hustotu umiestňovania kapsúl so semenami na 1 000 – 2 000 stromov na hektár.

Jedným z faktorov, ktoré rozhodujú o úspechu celej operácie a prežití budúcich stromčekov, je naprogramovanie dráhy letu dronov, pri ktorom sa vyžaduje veľká presnosť. O tom, či sa semienko ujme, rozhodujú niekedy len centimetre. Ak nepristane na správnom mieste a vo vhodnej pôde alebo, naopak, pristane príliš blízko inej kapsuly so semienkom, nemusí sa ujať.

Tempo zalesňovania oblastí zničených požiarmi sa týmto spôsobom výrazne urýchľuje. Využívanie leteckého zalesňovania je v súčasnosti veľmi aktuálne a mohlo by pomôcť riešiť katastrofickú situáciu po rozsiahlych lesných požiaroch. Len za tento rok v Kanade zhorelo už 2,7 milióna hektárov lesa, pričom lesné požiare zasiahli všetky kanadské provincie.

Čas ukáže, či sa spoločnosti Flash Forest podarí dosiahnuť stanovený cieľ – vysadiť miliardu stromov do roku 2028. Nové technológie v spojení s umelou inteligenciou by sa tak mohli stať cennými a efektívnymi nástrojmi v zalesňovaní a zohrať významnú úlohu v boji proti klimatickej kríze.

Zdroje: Flash Forest, The Washington Post

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky