Vzácny úkaz nad severným obzorom by mal byť spôsobený geomagnetickou búrkou G3.
Polárna žiara vzniká pri stretnutí iónov zemskej atmosféry so slnečným vetrom, ktorý nesie elektricky nabité častice zo Slnka, najmä elektróny a protóny. Niektoré webkamery (predovšetkým Českého hydrometeorologického ústavu) zaznamenali slabé polárne žiare nad severom Česka aj Slovenska už minulú noc 26. 2. 2023 hlavne okolo 22.30 a v druhej vlne okolo polnoci. Boli dôsledkom geomagnetickej búrky spôsobenej slnečnou erupciou triedy M 3.7 24. februára – upozorňuje Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.
Vzhľadom na to, že zhruba 23 hodín po prvej erupcii sa udiala ešte ďalšia silnejšia erupcia triedy M6.3, pri ktorej sa znova uvoľnil oblak nabitých častíc (25. februára o 20.44 SEČ), vedci z Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) predpovedajú ešte silnejšie geomagnetické búrky v noci 27. 2., keď oblak doletí k Zemi.
Ako pozorovať polárne žiare
Polárne žiare by mohli byť viditeľné nad naším územím aj v Čechách pravdepodobne ešte pred polnocou. Záujemcom o ich pozorovanie odporúčame sledovať tzv. aurorálne monitory na počítači https://www.solarham.net alebo https://www.spaceweatherlive.com, prípadne mobilné aplikácie, napríklad Aurora Alerts (https://aurora-alerts.com/).
Dôležité sú pritom údaje Bz (kolmá zložka magnetického poľa oblaku zo Slnka – pokiaľ jej hodnota klesne pod -15nT, častice lepšie vstupujú do zemskej atmosféry a spôsobujú žiare viditeľné aj od nás), hustota častíc na cm štvorcový (viac ako 15 častíc je už vysoká hodnota) a tzv. Kp index (ak je hodnota vyššia ako 7, šanca viditeľnosti slabých žiar u nás je dosť vysoká). Všetky ukazovatele je možné sledovať v grafe https://www.solarham.net/solarwind.htm, prípadne na stránke https://www.spaceweatherlive.com/en.html.
Podstatný je tiež obrázok aurorálneho oválu (https://www.solarham.net/oval.htm), čiže pravdepodobnosti, kde sú silné žiare nad hlavou (až červená zóna). Pokiaľ táto zóna zasahuje cca nad úroveň Dánska, žiare je možné nízko nad obzorom pozorovať aj u nás.
Treba sa pritom sústrediť na dokonale odkrytý severný obzor ďaleko od miest, ktoré produkujú škodlivé svetelné znečistenie.
Predpovedať polárne žiare je však ťažké, nedá sa to garantovať na sto percent. Ale šance, že bude nasledujúcu noc žiara viditeľná, naozaj existujú.
Zdroj: Peter Horálek/Fyzikálny ústav v Opave
(GL)