Mesiac júl je prvým z dvoch prázdninových mesiacov, v ktorom si najmä deti a mládež užívajú voľné dni plné nebývalých možností. Júlový čas, ale nie je len o prázdninách pre deti a mládež, ale aj o pokojnejšom rytme v mestách a v práci. Ide o obdobie, kedy väčšina z nás dobieha zameškané. Viac oddychujeme, venujeme sa rodine a kamarátom a spoznávame svoj kraj, ako aj vzdialenejšie kúty Slovenska alebo sveta. Máme akoby viac času, energie a chuti na poznávanie neobvyklým spôsobom.
Aj preto pre vás redakcia vedecko-popularizačného portálu Veda na dosah pripravila niekoľko tipov, kam v lete za vedou tak, aby ste z výletu mali radosť, užili si ho v kruhu blízkych a kamarátov, ale zároveň sa aj niečo nové dozvedeli.
Vyberte sa s nami v júli na výlet do Bratislavy, Malých Karpát a na východné Slovensko do Prešovského kraja.
Geologické poklady Slovenska: Slovenské opálové bane /výber z článku/
„… Ložiská drahého opálu na Slovensku sú výnimočným fenoménom z celosvetového hľadiska, pretože nikde inde nebol drahý opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu, a už tak dávno. Z geologického hľadiska patrí oblasť výskytu dubnického opálu medzi neovulkanity Slanských vrchov, medzi zlatobanský stratovulkán, s hydrotermálnou genézou pôvodu. …“
Jaskyňa Driny – známy neznámy unikát Malých Karpát /výber z článku/
„…Táto menšia a užšia jaskyňa je jedinou sprístupnenou jaskyňou na Západnom Slovensku, ale okrem obvyklých stalaktitov, či stalagmitov sú pre túto jaskyňu charakteristické takzvané sintrové záclony, vodopády a pagodovité stalagmity. Snehobiele podzemné jazierka, v ktorých sa nachádzajú sintrové guľôčky takzvané jaskynné perly vytvárajú kaskádovito spadajúcu pozemnú výzdobu. …“
Sandberg – skamenelý čas /výber z článku/
„… Na západnom kopci nad Devínskou Novou Vsou sa už od oddávna ťažil piesok – ako zdroj stavebného materiálu. Bohužiaľ, práve touto ťažbou boli mnohé tunajšie zachované skameneliny nenávratne stratené, alebo zničené. Vek najstarších odhalených geologických vrstiev, ktoré obsahujú skameneliny sa odhaduje na 140 – 160 miliónov rokov a datujú sa do obdobia strednej a vrchnej jury. …“
Viac o jednotlivých júlových tipoch Kam za vedou prinesieme v nasledujúcich týždňoch:
Geologické poklady Slovenska: Slovenské opálové bane / 14. 07. 2016
Jaskyňa Driny – známy neznámy unikát Malých Karpát / 21. 07. 2016
Sandberg – skamenelý čas / 28. 07. 2016
V prípade, že budete mať záujem podeliť sa s našimi čitateľmi o Vaše zážitky z vytipovaných júlových výletných miest, pokojne nám v priebehu letných prázdnin napíšte do redakcie (kontakt)
Spracovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj: články redakcie Veda na dosah
Ilustračné foto: Pixabay.com
Foto 1: http://www.opalovebane.sk/
Foto 2: www.devinskakobyla.sk