V súčasnosti stále žijú miliardy ľudí bez bezpečnej vody – ich domácnosti, školy, pracoviská, farmy a továrne, ktoré sa snažia prežiť a prosperovať. Je našou povinnosťou to zmeniť. Aktuálnosť a význam Svetového dňa vody je daná aj skutočnosťou, že na svete viac ako dve miliardy ľudí trpí nedostatkom pitnej vody a nemá prístup k vode.
V roku 1992 vyhlásilo valné zhromaždenie OSN 22. marec za Svetový deň vody. Tento deň je teda jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti. Témou a mottom Svetového dňa vody 2019 je Leaving no one behind („Nenechať nikoho bokom“) vychádzajúc z Agendy 2030, ktorá dáva svetu prísľub do roku 2030 zabezpečiť „vodu pre všetkých“ v rámci stratégie trvalo udržateľného rozvoja, z ktorého musí mať každý človek prospech. Tému každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov.
Čo znamená bezpečná voda
Bezpečná voda znamená „bezpečné spravovanie pitnej vody“ voda, ktorá je prístupná v priestoroch, dostupná v prípade potreby a bez kontaminácie.
Prečo sú ľudia „ponechaní bokom“ bez bezpečnej vody?
Ľudia sú bez bezpečnej vody z mnohých rôznych dôvodov. Marginalizované skupiny obyvateľstva ako ženy, deti, utečenci, osoby so zdravotným postihnutím a mnoho ďalších sú často prehliadané a vo svojej snahe získať zdravotne bezpečnú vodu a hospodáriť s ňou čelia diskriminácii z rôznych dôvodov (napr. pohlavie, rasa, národnosť, náboženstvo, jazyk, ekonomický a sociálny stav, degradácia životného prostredia, zmena klímy, rast populácie, konflikty, nútené vysídľovanie a migrácia).
Ďalšie faktory sú napríklad zhoršovanie životného prostredia, zmena klímy, rast populácie, konflikty, nútené vysídľovanie a migračné toky.
Počas Svetového dňa vody je dôležité zameriavanie pozornosti hlavne na
- určenie problémov týkajúcich sa zásobovania pitnou vodou
- zvýšenie povedomia verejnosti o dôležitosti zachovania a ochrany zdrojov vody a pitnej vody
- zvýšenie účasti a spolupráce vlád, medzinárodných agentúr, mimovládnych organizácií a súkromného sektoru na organizácií osláv Medzinárodného dňa vody.
História Svetového dňa vody sa začala na 47. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v novembri v roku 1992 v brazílskom Riu de Janeiro, keď bola prijatá rezolúcia č. 47/194, ktorou bol 22. marec určený ako Svetový deň vody.
Prístup k pitnej vode je základom pre zachovanie verejného zdravia. Rezolúcia Valného zhromaždenia OSN z roku 2010 uznala „právo na bezpečnú a čistú pitnú vodu a sanitáciu ako ľudské právo, ktoré je podmienkou plnohodnotného života a uplatňovania všetkých ľudských práv“. Ľudské právo k vode oprávňuje každého, bez diskriminácie, ku prístupu k bezpečnej a vyhovujúcej vode v dostatočnom množstve na osobnú spotrebu a domáce použitie, ktorá je prístupná a cenovo dostupná.
V súčasnej dobe žije na svete 2.1 miliardy ľudí v domácnostiach bez bezpečnej pitnej vody, čo ovplyvňuje ich zdravie. Odhaduje sa, že podiel samotných hnačkových ochorení predstavuje 3,6 % z celkových stratených rokov (DALY) vo svete a tieto ochorenia sú zodpovedné za úmrtie 1,5 milióna ľudí ročne. Predpokladá sa, že 58 % týchto ochorení, alebo 842 000 úmrtí ročne, možno pripísať nebezpečnému zásobovaniu vodou, nevyhovujúcej kanalizácii a nedostatočnej hygiene. Tieto nevhodné podmienky sú príčinou 361 000 úmrtí detí vo veku do päť rokov, a to väčšinou v krajinách s nízkymi príjmami.
Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroje:
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade
Obrázok: Plagát
Video: https://www.youtube.com/watch?v=J4hF1PlTMsE (The Hydrological Cycle – The Water Rooms #1)