Študovať širšiu oblasť Álp na vysoko kvalitných širokopásmových seizmických dátach, získaných pomocou inštalácií dočasných seizmických staníc pre jednotlivé seizmologické experimenty je primárnou úlohou projektu AlpArray. Ide o medzinárodný multidisciplinárny projekt typu koordinovanej výskumnej iniciatívy mnohých európskych krajín. V súčasnosti je zapojených 52 inštitúcií z 18 krajín.
„Hlavným cieľom tohto projektu je sústrediť a spojiť rôzne prístrojové vybavenie a výskumné úsilie participujúcich krajín, vykonané na národnej úrovni do koordinovanej medzinárodnej spolupráce, vrátane zberu dát, spracovania a analýzy a zobrazovania. K existujúcim 220 stálym staniciam v záujmovej oblasti je naplánovaná inštalácia ďalších cca 350 na pevnine a cca 40 na morskom dne. Poskytne to bezprecedentný unikátny súbor kvalitných údajov z veľmi hustej siete, aký dosiaľ v rámci Európy neexistoval (Obr.1). Výsledná geodynamická interpretácia získaných údajov bude založená na spojení výsledkov z rôznych disciplín geovied ako geológia, seizmológia, gravimetria, magnetotelurika, GPS merania, numerické a analógové modelovanie,“ uvádza Mgr. Kristián Csicsay, PhD. z Ústav vied o Zemi SAV.
Spracovanie a interpretácia všetkých nazbieraných dát by mali dopomáhať k lepšiemu chápaniu orogenézy a jej vzťahu ku geodynamike zemského plášťa, pohybu litosférických dosiek, povrchovým procesom a seizmickému ohrozeniu/hazardu v orogénnom pásme Alpy-Apeniny-Karpaty-Dinaridy. Projekt AlpArray v súčasnosti integruje rôzne geofyzikálne metódy s vysokým rozlíšením, ktorého stredom pozornosti je špičková seizmická sieť stálych a dočasných seizmických staníc, aby sa dostal čo najpresnejší 3D obraz štruktúry litosféry a horného plášťa.
Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i. (ÚVZ SAV, v. v. i.) sa k tomuto ambicióznemu projektu pripojil v roku 2012 (vtedy ešte ako Geofyzikálny ústav SAV). V rokoch od 2013 až do 2015 prebiehala prípravná a koordinačná fáza projektu AlpArray. V roku 2013 sa v širokej diskusii zúčastnených strán upresňovali dokumenty vedecký plán a technická dokumentácia projektu AlpArray. Technická dokumentácia projektu obsahuje podrobné špecifikácie spôsobu inštalácií, zberu a prenosu údajov vrátane technického a softwarového vybavenia širokopásmových seizmických staníc, ktoré budú inštalované v jednotlivých experimentoch a aj dátových centier tak, aby bol zaručený rovnaký štandard požadovanej kvality údajov v jednotlivých experimentoch.
„Boli spresnené aj návrhy pozícií dočasných seizmických staníc v rámci jednotlivých meracích kampaní a bolo dohodnuté, ktoré inštitúcie poskytnú prístrojové vybavenie pre jednotlivé experimenty. Vzhľadom na pravidlá medzinárodného projektu (iniciatívy) AlpArray, t .j. že spoluriešiteľské štáty musia náklady na aktivity tohto ambiciózneho európskeho projektu zabezpečiť z osobitne získavaných menších projektov, rok 2014 pre zúčastnených uplynul získavaním finančných zdrojov,“ vysvetlil Mgr. Kristián Csicsay, PhD.
Prípravná a koordinačná fáza tohto projektu bola v roku 2015 zavŕšená podpísaním dvoch memoránd o spolupráci partnerských inštitúcií v rámci projektu. Prvé memorandum sa týkalo spolupráce vo vedeckom výskume a druhé budovanie potrebnej seizmickej siete, zberu a výmeny nameraných údajov. V roku 2015 sa v rámci projektu AlpArray na území Slovenska vďaka spolupráci ÚVZ SAV, v. v. i. s Viedenskou univerzitou vybudovalo deväť dočasných seizmických staníc, a to v obciach Zubák, Rudnianska lehota, Gbely, Šterusy, Lovce, Medovarce, Váhovce, Semerovo, Baloň (obr. 2). Potrebné finančné prostriedky poskytla rakúska strana, riešitelia z ÚVZ SAV, v. v. i. sa podieľali na výbere vhodných lokalít pre nové seizmické stanice a zabezpečili aj prvotnú komunikáciu s majiteľmi/správcami dotknutých pozemkov ešte pred výjazdom do terénu, čo značne urýchlilo proces inštalácií.
Na základe uzavretej vzájomnej dohody medzi ÚVZ SAV, v. v. i. a Univerzitou Viedeň prístrojové vybavenie týchto dočasných seizmických staníc vrátane prevádzkových nákladov zabezpečuje rakúska strana aon-line prenos údajov ÚVZ SAV, v. v. i. Okrem spolupráce pri spomínaných dočasných staniciach slovenská strana poskytuje do projektu AlpArray aj 24-hodinové záznamy zo svojich 3 stálych širokopásmových staníc Modra, Železná studnička a Vyhne.
Oficiálny začiatok medzinárodného projektu AlpArray bol stanovený na 1. januára 2016. V tomto roku v rámci seizmickej siete projektu AlpArray boli vybudované a dané do plnej prevádzky už tri štvrtiny z plánovaných seizmických staníc. Dáta sú sprístupnené za veľmi prísnych podmienok cez EIDA (len pre zaregistrovaných užívateľov z členských inštitúcií v rámci tzv. Core Group).
V súčasnosti je do projektu AlpArray zahrnutých 414 stálych a 297 dočasných širokopásmových seizmických staníc. V rámci tejto hustej seizmickej siete stále prebieha zber cenných informácií a údajov (obr. 3).
Odborný garant textu a foto poskytol: Mgr. Kristián Csicsay, PhD., Ústav vied o Zemi SAV
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: VČ