Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Satelity pomáhajú identifikovať ilegálne aktivity v krajine

VEDA NA DOSAH

Vedci reprezentovali prvý konkrétny prístup na monitoring potenciálne ilegálnych aktivít v krajine na báze satelitných údajov na Slovensku.

Rozdiel vo výškach digitálneho modelu terénu pri monitorovaní aktivít na skládke odpadu (DSM 2.0, DSM 1.0, GKU).

Rozdiel vo výškach digitálneho modelu terénu pri monitorovaní aktivít na skládke odpadu (DSM 2.0, DSM 1.0, GKU). Zdroj: SAV

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) spolu s Katedrou globálnej geodézie a geoinformatiky Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) a s Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) úspešne ukončili projekt Monitorovanie zmien krajinnej pokrývky na identifikáciu potenciálne ilegálnych aktivít na Slovensku (LAnd cover change monitoring for identification of Potential Illegal Activities in Slovakia – LAPIA). Projekt podporila Európska vesmírna agentúra (v rámci šiestej ESA Top-Down výzvy).

Prvý konkrétny prístup na identifikovanie ilegálnych aktivít

Projekt reprezentoval prvý konkrétny prístup identifikácie potenciálne ilegálnych aktivít v krajine založený na báze satelitných údajov na Slovensku. Na jeho riešení participoval Geografický ústav SAV, v. v. i., (koordinačné pracovisko) spolu s Katedrou globálnej geodézie a geoinformatiky Stavebnej fakulty STU a Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy NPPC.

Vplyv človeka na krajinu často spôsobuje kategorické zmeny označované ako zmeny využívania krajiny/krajinnej pokrývky (LU/LCC). Keďže takéto zmeny môžu ovplyvniť stav krajiny, je dôležité určiť, kde a v akom rozsahu k nim dochádza. Legálne zmeny v krajine zahŕňajú plánovanie a zápis do katastra nehnuteľností a iných dokumentov. Krajinu však čoraz častejšie atakujú nelegálne ľudské zásahy. Ich sledovanie môže byť zložité pre odľahlosť, sťažený prístup a podobne.

Inovatívne prístupy monitorovania zmien v krajine

Cieľom projektu LAPIA bolo navrhnúť inovatívne prístupy monitorovania ilegálnych zmien v krajine. V riešení projektu sa kládol dôraz na využitie údajov diaľkového prieskumu Zeme (DPZ), najmä satelitných snímok Sentinel-1 a Sentinel-2 a údajov z leteckého laserového skenovania. Takýto prístup má pomôcť environmentálnym inšpektorom odhaľovať ilegálne aktivity v krajine – rozorávanie a devastovanie chránených trávnych porastov, výrub nelesnej drevinovej vegetácie v poľnohospodárskej krajine a ilegálne rozširovanie uzavretých sanovaných skládok.

Podľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá je potenciálnym používateľom, je identifikovanie prejavu rozoraných a devastovaných trávnych porastov (s priestorovým rozlíšením 10 × 10 metrov) a výrub nelesnej drevinovej vegetácie v poľnohospodárskej krajine (s priestorovým rozlíšením 5 × 20 metrov) prínosný, odporúča však ďalšie testovanie údajov DPZ s väčším priestorovým rozlíšením.

Za prínos riešenia považuje SIŽP zistenie, že pomocou vegetačného indexu NDVI možno určiť časové rozpätie výskytu zmeny (napríklad v dňoch) spôsobenej ilegálnou aktivitou v rámci chránených trávnych porastov a nelesnej drevinovej vegetácie. Doteraz sa využívali iba orientačné výpovede svedkov a podobne.

Využitie satelitných údajov

Identifikovanie zväčšenia uzavretých sanovaných skládok nelegálnou prevádzkou pomocou údajov Sentinel-1 je limitované priestorovým rozlíšením týchto snímok 10 – 15 metrov. Podobne aj využitie údajov Sentinel-2 (s priestorovým rozlíšením 10 × 10 metrov) považujú v tomto kontexte za nedostatočné. Na druhej strane údaje z leteckého laserového skenovania poskytujú presnejšie informácie nielen o polohových, ale aj o výškových zmenách skládok, čo demonštruje ich vysoký monitorovací potenciál. Napriek nesporným výhodám treba počítať s obmedzenou frekvenciou skenovania, čo môže negatívne ovplyvniť monitorovanie zmien.

Z finalizácie získaných výsledkov vo vzťahu k SIŽP vyplýva, že v budúcnosti bude potrebné zamerať sa na testovanie satelitných údajov s vysokým rozlíšením a na vývoj automatizovaného monitorovacieho systému zmien krajinnej pokrývky. Pokračovanie rozvíjania tohto prístupu však vyžaduje okrem iného zabezpečenie dostatočných finančných prostriedkov na aktuálne satelitné údaje s vysokým rozlíšením.

Zdroj: TS SAV

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky