Tento víkend sa nesie v znamení polárnej žiary, ktorú pozorovali ľudia naprieč Európou. Odfotografovať sa ju podarilo aj našim čitateľom.
Polárnu žiaru avizovali už počas týždňa astronómovia i meteorológovia a nakoniec sme sa jej dočkali v plnej kráse v noci z piatka na sobotu. Kozmické divadlo, ktoré vyvolalo doslova ošiaľ, si vychutnali nadšenci naprieč Európou.
Extrémne silná geomagnetická búrka najvyššieho piateho stupňa sa postarala o mimoriadne intenzívnu polárnu žiaru, ktorá mala byť najsilnejšia od roku 2003. Viditeľná bola počas noci z piatka na sobotu aj zo stredných zemepisných šírok. Pozorovali ju aj ľudia zo všetkých kútov Slovenska či susedného Česka.
O svoje pozorovania sa s nami podelili aj čitatelia portálu VEDA NA DOSAH, ktorým ďakujeme za zaslané zábery. Všetky fotografie, ktoré prinášame v tomto článku, vznikli v noci z piatka na sobotu. Tí, ktorí mali šťastie, pozorovali nočnú oblohu v nádherných odtieňoch červenej a dokonca zelenej, ako sa to podarilo zaznamenať aj našej čitateľke zo Záhoria.
Zo Záhoria, konkrétne z Holíča v okrese Skalica, pochádza aj ďalšia snímka polárnej žiary, ktorá sfarbila nočnú oblohu doružova.
Polárnu žiaru v krásnych farbách sa podarilo odfotografovať aj čitateľke zo Záhorskej Bystrice pri Bratislave, ktorá nám poslala niekoľko fotografií.
Tí, ktorí by chceli polárnu žiaru pozorovať, majú ešte šancu. Mohli by sme ju zaznamenať i počas tejto noci z nedele na pondelok. Podľa portálu iMeteo.sk by mali byť v nedeľu lepšie podmienky ako v sobotu, kedy bolo na väčšine územia zamračené. Dnes by sa mala oblačnosť postupne zmenšovať a dopoludnia sa vyjasní.
Silné erupcie na Slnku
Čomu vďačíme za tento svetelný úkaz? Na privrátenej strane Slnka došlo k silným erupciám, v dôsledku čoho sme mohli pozorovať v noci z piatka na sobotu nádhernú polárnu žiaru tiež nad naším územím.
Ako uviedol Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu (FÚ) v Opave ešte v piatok k našej planéte mierilo spolu 5 oblakov plazmy, odborne výron koronálnej hmoty (Coronal Mass Ejection, CME), uvoľnených pri silných slnečných erupciách v stredu a vo štvrtok. Prvé dorazili prakticky súčasne ako tzv. kanibalský CME (druhý doženie prvý), a to v priebehu noci z piatka na sobotu.
Kanibalský CME
Efekt kanibalského CME, ktorý ešte zintenzívnil prvú vlnu geomagnetickej búrky, nám nad územím Slovenska umožnil sledovať mimoriadne krásnu polárnu žiaru, ktorú sa mnohým podarilo zaznamenať aj mobilným telefónom.
Národný úrad pre oceány a atmosféru v USA (NOAA), ktorý je najväčšou svetovou organizáciou pre predpoveď kozmického počasia, predpovedal geomagnetické búrky triedy G4, teda búrky, pri ktorých sú polárne žiary viditeľné aj zo stredných zemepisných šírok.
V noci na sobotu NOAA upresnil, že Zem zasiahla geomagnetická búrka najvyššieho piateho stupňa, ktorá má pokračovať až do nedele.
Podľa aktuálnych informácií portálu iMeteo.sk však geomagnetická búrka v ranných sobotnajších hodinách zoslabla na búrku s intenzitou G4 a teraz dosahuje silu G3. Stále však ide o veľmi silnú búrku. Astronomické podmienky sú tak veľmi dobré a budú pokračovať nielen v nasledujúcich hodinách, ale aj v nasledujúcich dňoch.
Šanca zaznamenať polárnu žiaru aj v noci z nedele na pondelok
Výstraha pred geomagnetickými búrkami platí do konca víkendu. Ako uviedol Petr Horálek, ešte v piatok dopoludnia vyprodukovala aktívna oblasť (a zároveň veľká škvrna) AR3664 na Slnku ďalšiu silnú erupciu triedy takmer X4. „Ak je s ňou asociovaný únik CME, bude možné polárnu žiaru očakávať aj v noci na pondelok.“
Pre záujemcov o pozorovanie polárnych žiar sú dobrou pomôckou tzv. aurorálne monitory na počítači alebo tu. Upozornenia na výskyt polárnej žiary môžete sledovať aj cez mobilnú aplikáciu Aurora Alerts.
Zdroj: FÚ v Opave, ČT24, iMeteo.sk