Katedra ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove (FHPV PU) znova úspešne prispela k poznaniu biodiverzity Kaukazu, spropagovala riešené projekty aj univerzitu na významnom medzinárodnom podujatí v centrálnom Veľkom Kaukaze v Gruzínsku. Ako jediný zo Slovenska sa ho zúčastnil doc. Manko z Prešovskej univerzity.
Počas júla sa člen Katedry ekológie FHPV PU docent Peter Manko na pozvanie organizátorov z Ilia State University zúčastnil akcie s názvom BioBlitz, ktorá sa konala v Gruzínsku. Toto podujatie je jedným zo série „bleskových“ prieskumov biodiverzity vybraného územia.
„BioBlitz je udalosť, ktorá sa zameriava na identifikáciu čo najväčšieho počtu druhov v určitej oblasti počas krátkeho časového obdobia,“ uviedol docent Manko, ktorý sa daného podujatia zúčastnil ako jediný zástupca zo Slovenska. Ako doplnil, danej akcie sa zúčastnilo 25 odborníkov z Nemecka, 25 vedcov a študentov z Gruzínska. Druhú fázu absolvovali aj odborníci z Francúzska a Maďarska.
Prieskum biodiverzity Národného Parku Kazbegi a jeho okolia, najmä v regióne Mccheta-Mtianeti, sa počas necelých dvoch júlových týždňov sústredil najmä na flóru, terestrické a vodné bezstavovce. Jednotlivé tímy vykonávali prieskum relatívne nezávisle, vzhľadom na ekologické nároky študovaných taxonomických skupín.
„Napriek premenlivému počasiu sa mi podarilo odobrať vzorky z približne sedemdesiatich lokalít, z ktorých niektoré sa nachádzali v nadmorskej výške viac ako 3000 metrov nad morom, priamo pod ľadovcami a snehovými poliami štvortisícoviek aj dominanty tohto regiónu, hory Kazbeg,“ priblížil Manko.
Okrem samotného zberu materiálu pre ďalší výskum sa v rámci daného podujatia konali série prednášok a prezentácií. Výsledky doterajšieho výskumu skupiny prešovských ekológov a realizované projekty boli dobrým základom pre diskusie o ďalších spoločných podujatiach a medzinárodných projektoch.
„Veríme, že sa spoločným úsilím zainteresovaných strán podarí dosiahnuť udržateľnosť výskumu v oblasti Kaukazu, ale tiež prispieť k úspešnosti univerzity pri získavaní medzinárodných projektov a k skvalitneniu vedeckovýskumných výstupov pracoviska,“ poznamenal Manko.
Prešovčania získali hodnotný biologický materiál na výskum
V rámci terénnych a laboratórnych prác realizovaných formou vedeckej výučby získali a vytriedili prešovskí ekológovia hodnotný biologický materiál, ktorý bol na základe dohody legálne prevezený na pôdu Prešovskej univerzity.
„V laboratóriách našej katedry a partnerských zahraničných inštitúcií v spolupráci s kolegami a študentmi prebehne v rámci realizácie projektu KEGA jeho determinácia. Výsledkom budú hodnotné publikácie, ktoré sa spolu s výsledkami získanými vďaka projektu Medzinárodného Vyšehradského fondu stanú súčasťou výsledkov riešenia týchto projektov,“ ozrejmil doktor Jozef Oboňa z Katedry ekológie FHPV PU.
Aktivity prešovských ekológov z FHPV PU na Kaukaze neprinášajú iba objavy nových druhov pre vedu, ale prinášajú aj nové kontakty, možnosti medzinárodnej spolupráce a participácie na medzinárodných projektoch.
Informácie poskytla: Anna Polačková, hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove
Foto: Katedra ekológie FHPV PU
Redigovala a uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR