Akrylamid je chemikália, ktorá sa ukázala byť prítomná v potravinách v dôsledku postupov varenia, z ktorých niektoré sa používajú už mnoho rokov, dokonca aj stáročia. Akrylamid je karcinogénna látka, ktorá vzniká z prirodzene sa vyskytujúcich zložiek asparagínu (aminokyselina) a sacharidov pri spracovaní potravín pri vysokej teplote, hlavne pri vyprážaní, pražení a pečení, predovšetkým vo výrobkoch zo zemiakov, cereáliách, káve a kávovinových náhradkách. Jeho prítomnosť rozpoznáme napríklad podľa tmavšej farby opečených potravín.
Prítomnosť akrylamidu v potravinách bola prvýkrát zistená v roku 2002 a odvtedy prebieha výskum s cieľom identifikovať opatrenia na zníženie jeho prítomnosti v potravinách. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) v roku 2015 potvrdil, že akrylamid je karcinogénnou látkou a že súčasná miera vystavenia akrylamidu z potravy poukazuje na riziko v súvislosti s jeho karcinogénnymi účinkami. Úrad EFSA takisto uviedol, že hladiny akrylamidu sa v posledných rokoch priebežne neznižovali. Okrem toho sa v rámci vyšetrovaní, ktoré vykonali členské štáty na základe odporúčania Európskej komisie, preukázalo, že existujú veľké rozdiely v tom, ako prevádzkovatelia potravinárskych podnikov uplatňujú dobrovoľné zmierňujúce opatrenia zacielené na znižovanie prítomnosti akrylamidu v potravinách.
Zástupcovia členských štátov EÚ odhlasovali v posledných dňoch návrh Európskej komisie na zníženie prítomnosti akrylamidu v potravinách. Je to dôležitý krok EK v oblasti ochrany zdravia občanov. V novom nariadení sú aj informácie, ktoré pomôžu občanom ako sa vyhnúť vystaveniu tejto látke a nariadenie prispeje k obmedzeniu tejto látky, ktorá patrí medzi karcinogény.
Po začatí vykonávania tohto nového nariadenia sa bude od prevádzkovateľov potravinárskych podnikov vyžadovať, aby uplatňovali povinné opatrenia na zníženie prítomnosti akrylamidu v závislosti od veľkosti a povahy ich prevádzok.
Komisia tiež plánuje začať rokovania s členskými krajinami o dodatočných opatreniach, ako je napríklad stanovenie maximálnych hladín akrylamidu v niektorých potravinách, bezodkladne po prijatí tohto nariadenia. Nadobudnutie účinnosti by mohlo byť na jar 2018.
Návrh smernice nájdete tu.
Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj: Európska komisia
Ilustračné foto: Pixabay.com