Počas celej svojej profesionálnej kariéry sa venuje problematike drevárskeho výskumu. Je dlhoročným redaktorom drevárskeho vedeckého časopisu Wood Research, pričom sa vo výraznej miere zaslúžil o jeho zachovanie a rozvoj. Doc. Ing. Štefan Šteller, CSc. získal Cenu za vedu a techniku v kategórii Popularizátor vedy – vyslúžil si ju za dlhoročnú úspešnú redakčnú činnosť a vydávanie drevárskeho karentovaného vedeckého časopisu Wood Research s celosvetovou pôsobnosťou. Pri tejto príležitosti vám prinášame rozhovor s oceneným odborníkom v oblasti materiálové inžinierstvo – drevo.
S. CIGÁŇOVÁ: Čo vás viedlo k tomu venovať sa počas vašej profesionálnej kariéry problematike drevárskeho výskumu?
Š. ŠTELLER: Asi to bolo v rodine. Starý otec bol kolár, mal svoju dielničku, kam som k nemu chodieval. V tých časoch sa na prácu ešte využívali drevené vozy a majstri boli žiadaní. Vybral som si štúdium na Drevárskej fakulte Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene. Rodičia ma v tom podporovali. Dnes môžem len s úsmevom dodať, že kde inde by ma boli vzali, bol predsa hlboký socializmus. Tí skôr narodení vedia, o čom rozprávam. Po štúdiách som nastúpil na Drevársky výskumný ústav a ostal som tam až doteraz, možno aj kvôli práci redaktora.
S. C.: Priblížte profil a ciele, s ktorými vychádza drevársky vedecký časopis Wood Research?
Š. ŠTELLER: Wood Research je vedecký časopis, ktorý vychádza od roku 1956 a publikuje práce zo všetkých oborov drevárskych vied (biológie, chémie, fyziky amechaniky, ale aj chemického a mechanického spracovania). Časopis je indexovaný agentúrami Thomson Reuters Materials Science Citation Index ExpandedTM, CAB Internacional Abstracting Services a Scopus. Vychádza v tlačenej podobe a v posledných štyroch rokoch aj elektronicky.
S. C.: Čím je podľa vás tento časopis výnimočný a aký je váš vzťah k nemu?
Š. ŠTELLER: Wood Research je jeden z najstarších drevárskych vedeckých časopisov na svete. Bol založený, keď sa začal budovať drevársky priemysel na Slovensku. Prišli aj problémy s jeho financovaním, hlavne po roku 1989, ale aj to sme nejako prežili. Prešli sme na anglický jazyk a podarilo sa nám ho dostať do Scopusu. O jeho význame svedčí aj to, že na jeho podporu vzniklo medzinárodné konzorcium, ktoré s istými obmenami funguje až dodnes. Boli aj časy, keď sme články do časopisu museli zháňať po kamarátoch. Naopak minulý rok sme pre narastajúci záujem prešli z pôvodných štyroch vydaní na šesť vydaní za rok. Som veľmi rád, že som sa na to dal, spoznal som veľa dobrých ľudí a pracoval som v dobrom kolektíve. Za všetkých by som rád spomenul prof. Katuščáka, s ktorým sme začínali, a prof. Babjaka, s ktorým to ťaháme až dodnes.
S. C.: Získali ste Cenu za vedu a techniku… Aká je vaša reakcia na takéto významné ohodnotenie?
Š. ŠTELLER: Vážim si to, samozrejme. Je to také milé osvieženie bežného pracovného života. Dnes, vzhľadom na svoj vek, sa už môžem zamyslieť nad tým, koľko času som strávil v práci. Bez dobrého kolektívu by to asi nešlo. Myslím si, že človek by mal robiť to, čo ho baví, aspoň ja som sa toho snažil držať. Nedá mi nespomenúť, že k tomu všetkému musí byť vytvorené aj dobré rodinné prostredie, súhra v rodine. Chcel by som tu spomenúť svoju manželku a synov s rodinami.
*********************************************
Doc. Ing, Štefan Šteller, CSc., je pracovníkom VÚPC, a. s., úsek Slovenský drevársky výskumný ústav, Bratislava. Počas celej svojej profesionálnej kariéry sa zameriava na problematiku drevárskeho výskumu. Svojím úsilím sa zaslúžil o zachovanie a rozvoj drevárskeho vedeckého časopisu Wood Research, ktorý je štvrtým najdlhšie vychádzajúcim periodikom v tomto odvetví na svete. Je dlhoročným redaktorom tohto časopisu, ktorého začiatky siahajú až do roku 1956, a ktorý dlhé roky vychádzal štvrťročne aj v anglickom jazyku. Ocenený patril medzi hlavných aktérov drevárskeho výskumu na Slovensku, spočiatku ako výskumný pracovník a zodpovedný riešiteľ štátnych, rezortných aj medzinárodných výskumných projektov a neskôr aj ako manažér a riaditeľ Slovenského drevárskeho výskumného ústavu. Svojou 56-ročnou prácou v danej oblasti sa doc. Ing, Štefan Šteller, CSc. zaslúžil o rozvoj drevárskeho výskumu na Slovensku. Pôsobil v rôznych odborných radách, bol členom odborných komisií a jeho činnosť bola úzko spätá s akademickou sférou, kde bol často prizývaný k oponentúre diplomových, doktorandských aj habilitačných prác v oblastiach zameraných na využívanie dreva v praxi. Pod jeho vedením vyrastala generácia drevárskych odborníkov, ktorí sú dnes už v produktívnom veku. Ako riaditeľ Štátneho drevárskeho výskumného ústavu sa výraznou mierou podieľal aj na prepojení výskumu, akademickej sféry a praxe. Zažil rozmach drevárskeho priemyslu v časoch veľkých drevárskych priemyselných podnikov, aj časy ich transformácie do súkromného sektora a segregácie trhu. Pôsobil ako vedúci technickej sekcie Združenia drevárskeho a nábytkárskeho priemyslu SR a predseda technickej normalizačnej komisie SUTN v oblasti výrobkov z dreva. Počas svojej aktívnej kariéry uverejnil vyše 110 vedeckých publikácií.
Rozhovor pripravila: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Foto: z archívu doc. Štefana Štellera
Uverejnila: VČ
Udeľovanie Ceny za vedu a techniku je vyvrcholením Týždňa vedy a techniky na Slovensku.