Jesenné mesiace priniesli slovenskej vede Týždeň vedy a techniky, ktorého súčasťou je aj festival, na ktorom mladí stredoškoláci prezentujú výsledky svojich objavov. Na Festivale vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET, Asociácia pre mládež, vedu a techniku sa tento rok umiestnil aj Peter Škripko a Ján Maťufka, ktorí nás so svojou témou Potenciálne využitie lignínu v prevencii pred UV žiarením budú reprezentovať na celosvetovej súťaži.
Peter Škripko pochádza z Prešova a momentálne študuje na Gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove, kde navštevuje septimu. Je skautom, hrá na gitaru a najradšej si chodí zahrať futbal s kamarátmi. Miluje prechádzky do prírody a rovnako rád má aj vedu. „Raz by chcel byť pri procesoch, ktoré urobia zo Slovenka jeden moderný štát,“ povedal ambiciózne Peter Škripko. Ján Maťufka navštevuje rovnakú školu, no pochádza z Nižnej Šebastovej, v blízkosti Prešova. Vo voľnom čase hrá na klavíri, zaujíma sa o matematiku a obzvlášť ho baví práca s počítačmi. „Momentálne premýšľam nad svojím budúcim povolaním a vyberám si medzi prácou programátora, matematika alebo výskumníka v laboratóriu,“ povedal stredoškolák a viac prezradili úspešní žiaci v rozhovore.
M. HUCÁKOVÁ: Čomu ste sa venovali vo svojej práci a prečo ste si zvolili práve túto tému?
PETER a JÁN: V práci potenciálne využitie lignínu v prevencii pred UV žiarením sme sa venovali možnosti využiť prírodné látky, ktoré sú ľahko dostupné, zdravotne neškodlivé a lacné v prevencii pred UV žiarením zo Slnka. Sledovali sme lignín a prírodné oleje – nimbový a ricinový.
Do kontaktu s opaľovacími prípravkami sa ľudia dostávajú každoročne, obzvlášť počas letnej sezóny. Keďže nepatríme k výnimkám a máme radi prípravky, ktoré sú na prírodnej báze, čiže bez syntetík, rozhodli sme sa nájsť náhradu k takýmto prípravkom. Počas prípravnej fázy, kedy sme čítali odborné články, sme prišli k záveru, že by sme mohli vyskúšať prírodné oleje a lignín.
M. H.: Čo je lignín, aké ďalšie oleje ste sledovali? Prečo by nás raz práve tieto látky mohli ochrániť pred UVA/UVB žiarením?
PETER a JÁN: Lignín je polysacharid, štruktúrou a vlastnosťami podobný celulóze a hneď po nej je zároveň druhou najrozšírenejšou prírodnou zlúčeninou na zemskom povrchu. Nachádza sa najmä v drevných častiach cievnych zväzkov a taktiež aj v každej rastlinnej bunke. Vzniká ako vedľajší produkt drevospracujúceho a papierenského priemyslu. Má veľmi zložitú štruktúru, keďže je to prírodný polymér. Poznáme rôzne druhy lignínu, rozlišujeme ich na základe dreva, z ktorého pochádzajú. Avšak celkovo sa líšia od seba len minimálne. Momentálne testujeme vplyv lignínu na kožné bunky, kožné fibroblasty.
Okrem lignínu sme pozorovali absorpčné účinky 2 prírodných olejov (100 %, za studena lisovaných) – konkrétne malinový olej (z malinových semien) a neemový olej (z rastliny Azadirachta indica).
UV absorpčné účinky sú podmienené prítomnosťou konjugovaných systémov v štruktúre látky (teda také, kde sa striedajú jednoduché a násobné väzby). Dnešné komerčné opaľovacie produkty obsahujú predovšetkým synteticky pripravené látky.
M. H.: K akým výsledkom ste dospeli? Ako raz tieto výsledky poslúžia bežnej praxi, ľuďom?
PETER a JÁN: Pri týchto látkach sme zistili vysoký účinok ochrany ľudskej pokožky, a to hlavne pri ligníne (koncentrácia 1:12 500) až na úrovni SPF, čo je faktor opaľovacích prípravkov. Z našich výsledkov vyplýva, že lignín je vhodná alternatíva ku komerčným opaľovacím prípravkom. Dokonca je účinnejší, pretože v porovnaní s komerčným prípravkom s SPF 5 bol náš prípravok pri rovnakej koncentrácii účinnejší o 50 %. Zároveň je lacnejší a bez negatívnych vplyvov na ľudskú pokožku.
Pokiaľ sa samotný prípravok môže dostať na trh, musí prejsť viacerými testami. Najprv sa jeho účinky zmerajú prístrojmi (absorpčný spektrofotometer), potom sa testuje jeho vplyv na bunky a nakoniec sa testuje na živých organizmoch.
My sa momentálne nachádzame vo fáze, kedy skúšame vplyv lignínu na bunky. Kultivujeme bunky, pripravujeme experimenty a veríme, že v budúcnosti si budú môcť ľudia tento prípravok kúpiť.
M. H.: Vidíte sa raz vy dvaja ako vedci, ktorí prinesú zásadné objavy?
PETER: Ja by som raz v budúcnosti chcel byť človekom, ktorý bude pomáhať ľuďom skvalitniť ich každodenný život. Človekom, ktorý nebude žiť len pre seba, ale bude využívať svoje talenty v prospech ostatných, no pravdepodobne to nebude na poli vedy, prezradil Peter Škripko.
JÁN: Ja som skôr matematicky zameraný, baví ma práca s počítačmi, ale aj prostredníctvom práce na tomto projekte som pochopil dôležitosť a význam prírodovedných odborov. Viem si predstaviť, že by som za niekoľko rokov pracoval v laboratóriu na nejakom výskume a že by ma to bavilo. Ale už teraz si uvedomujem, že to vyžaduje množstvo tvrdej práce a šikovnosti pri práci s ľuďmi a s informáciami. Vývoj je veľmi dôležitý a som pre to ochotný obetovať svoj čas a energiu, ak by som bol presvedčený o tom, že to, čo robím, má význam pre spoločnosť, dodal Ján Maťufka.
Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah
Foto: z archívu Petra a Jána
Uverejnila: VČ