Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Významný krok v černobyľskej elektrárni

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Je označovaný za jeden z najambicióznejších projektov v histórii inžinierstva. Stojí asi 1,5 miliardy eur a ide o najväčšiu pohyblivú pozemnú štruktúru s rozpätím 257 metrov, dĺžkou 162 metrov, výškou 108 metrov a hmotnosťou 36 000 ton. Toľko krátke predstavenie oblúkovej konštrukcie – známej ako nový ochranný plášť, alebo NSC (New Safe Confinement), ktorý pracovníci na jadrovej elektrárni Černobyľ na Ukrajine nainštalovali na svoje miesto nad 4. blokom. Bude tieniť rádioaktívny odpad pochádzajúci z havárie v roku 1986.

NSC bol postavený v čistom prostredí v blízkosti černobyľského 4. bloku a bol posunutý o vyše 327 metrov na utesnenie havarovaného bloku. To zabezpečí areál a umožní prípadnú demontáž starnúceho krytu, ktorý v súčasnej dobe zakrýva reaktor a likvidáciu rádioaktívneho odpadu pod ním. Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) uviedla, že posúvanie bolo realizované pomocou špeciálneho systému, ktorý sa skladal z 224 hydraulických zdvihákov, ktoré posúvali oblúk vždy o 60 centimetrov.

Prof. Ing. Vladimír Slugeň, DrSc. z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva hovorí, že každá nová energetická havária vyvolá diskusie o tolerovaní rizika. „V jadrovej energetike je miera tolerancie mimoriadne nízka. Zhruba ide o jedno promile navýšenia počtu prípadných ochorení (do 10 rokov od udalosti) kritickej skupiny obyvateľstva žijúcej 3 km od jadrového zariadenia, ktoré je zasiahnuté haváriou s pravdepodobnosťou výskytu menšou ako 10-5,“ uviedol v bulletine Slovenskej nukleárnej spoločnosti. Poukázal na to, že jadro dnes tvorí tretinu bezuhlíkatých zdrojov výroby elektriny. „Dnes, keď sa povie jadro, každý vidí len dôsledky Černobyľu, či Fukušimy. Reálna diskusia o jadre v týchto časoch nie je vítaná.“

Práce s nasúvaním oblúku nad reaktor štvrtého bloku černobyľskej elektrárne sú považované za začiatok konca 30-ročného úsilia zlikvidovať následky havárie z roku 1986. Výstavba NSC francúzskym stavebným konzorciom Novarka, zloženým z Vinci Construction a Bouygues Construction, sa začala v roku 2012.

 

Informácie poskytla: Slovenská nukleárna spoločnosť

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky