Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vo štvrtok zakryje Mesiac na dennej oblohe Venušu

VEDA NA DOSAH

Vzácny úkaz bude pozorovateľný aj voľným okom. Použitie malého ďalekohľadu však zážitok znásobí.

Mesiac v pondelok zakryje Venušu. Úkaz bude viditeľný aj voľným okom. Zdroj: iStockphoto.com

Vo štvrtok zakryje Mesiac Venušu. Úkaz bude viditeľný aj voľným okom. Zdroj: iStockphoto.com

Vo štvrtok 9. novembra dôjde v dopoludňajších a obedných hodinách k veľmi vzácnemu astronomickému úkazu: Mesiac zakryje na dennej oblohe jasnú planétu Venušu. Počasie by malo byť podľa vedcov priaznivé, takže jav bude pozorovateľný aj voľným okom. Použitie i malého ďalekohľadu však zážitok znásobí.

Kosák Mesiaca by sme mali nájsť bez väčších problémov 46 stupňov napravo od Slnka. Venušu zbadáme popri ňom ako malú jasnú bodku.

Tí, ktorí budú pozorovať oblohu ešte pred východom Slnka (napríklad medzi 4.00 až 5.30 hod.), uvidia nad juhovýchodným obzorom „ležiaci“ kosáčik Mesiaca a len kúsok (2,5 stupňa) pod ním jasnú Venušu.

Takto uvidíme Mesiac a Venušu ráno, ešte pred zákrytom. Zdroj: SZA

Takto uvidíme Mesiac a Venušu ráno pred zákrytom. Zdroj: SZA

Po východe Slnka sa bude Mesiac k Venuši uhlovo stále približovať a v dopoludňajších hodinách jasnú planétu celkom zakryje.

Prečo vlastne úkaz nastáva?

Náš kozmický súputník sa pohybuje okolo Zeme na dráhe mierne pretiahnutej, ale i mierne sklopenej k hlavnej rovine slnečnej sústavy, takže častejšie pozorujeme len takzvané konjunkcie – uhlové priblíženia Mesiaca k jasným planétam alebo hviezdam.

Keď sa však stane, že je Mesiac na svojej dráhe práve v blízkosti roviny zemskej dráhy (takzvanej roviny ekliptiky), môže pred planétou priamo prejsť. Nemusí ísť pritom len o Venušu, v blízkosti roviny ekliptiky Slnko obiehajú všetky planéty, takže kandidátom na zákryt Mesiacom je každá z nich. Napriek tomu ide však o vzácny úkaz. Štatisticky ho môžeme z jedného miesta na Zemi vidieť sotva raz ročne.

Podobné podmienky ako zajtra na obed budeme môcť na oblohe sledovať až 14. septembra 2026.

Tabuľka s časmi približne pre stred Slovenska. Zdroj: SZA

Tabuľka s časmi minulých i budúcich zákrytov približne pre stred Slovenska. Zdroj: SZA

Kedy a ako jav pozorovať?

Celý úkaz síce potrvá viac ako hodinu, no samotný vstup Venuše za osvetlený mesačný okraj a jej výstup spoza neosvetleného okraja budú trvať len desiatky sekúnd. Venuša bude mať fázu podobnú Mesiacu pred splnom a poslednou štvrťou, takže sa v ďalekohľade bude javiť ako žiariaci ovál. Na strednom Slovensku nastane vstup okolo 11.05 SEČ a výstup približne o 12.22 SEČ.

Zákryt Venuše Mesiacom na Slovensku nastane okolo 11.00 a potrvá do pol jednej. Zdroj: SZA

Zákryt Venuše Mesiacom na Slovensku nastane okolo 11.00 hod. a potrvá do pol jednej. Zdroj: SZA

Presnú predpoveď úkazu pre zvolené miesto nájdete na stránke In-the-sky.org alebo si môžete úkaz pre vašu lokalitu nasimulovať pomocou voľne stiahnuteľného programu Stellarium.

Priamy prenos sprostredkujú verejnosti pracovníci Fyzikálneho ústavu v Opave (FU) v observatóriu WHOO! „Úkaz budeme snímať medzi 10.00 a 12.30 SEČ ďalekohľadom s priemerom 45 centimetrov. Záznam bude aj ukladaný, a to v kvalite videa 8k,“ uviedol Daniel Beneš z FU v Opave, ktorý bude prenos zaisťovať.

Zdroje: TS Fyzikálneho ústavu v Opave, SZA

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky